I flotte omgivelser på Vilhelmsborg blev de nye danmarksmestre i lydighed i dag fundet. I den ypperste klasse var det Siri Renée Richter Jungersen og hendes hund Bonus, der tog førstepladsen, mens Miriam Søndergaard tog andenpladsen og Anja Knudsen blev nummer tre.
For den ellers så sejrsvante Siri var det en længe ventet sejr nu endelig at være danmarksmester.
– Det er helt vildt. Jeg har aldrig nogensinde vundet DM før. Det er som om, der har været en forbandelse med DM for mig. Jeg har simpelthen så mange anden- og tredjepladser, og derfor er det dejligt endelig at vinde DM, siger Siri Renée Richter Jungersen, der også har en ide om, hvorfor hun og Bonus vandt i år.
– Nu er det jo 2020, og det er et mærkeligt når, så jeg er sikker på, at vores sejr i dag skyldes corona, siger hun og griner, mens en kontant efterårsbyge får folk til at forsvinde fra det nu afsluttede danmarksmesterskab.
Vi siger tillykke til alle vinderne i de forskellige klasser.
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.