Hunde kan orientere sig efter jordens magnetfelt

10-09-2020 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie viser, at hunde ligesom fugle orienterer sig efter jordens magnetfelt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Ifølge et nyt studie har hunde en sjette sans, der hedder magnetoreception. Denne gør det muligt for hunde at orientere sig efter jordens magnetfelt og finde vej over store afstande. Det skriver Videnskab.dk.

Studiet er udgivet i eLife, og blev udført ved at sætte GPS-trackere på 27 hunde, som i 662 situationer på 62 forskellige lokationer i Tjekkiet blev sluppet løs i nogle skove, hvor de skulle løbe rundt og til sidst finde tilbage.

Ikke overraskende fulgte hundene i de fleste tilfælde deres eget spor tilbage ved at bruge snuden, men i en tredjedel af tilfældene valgte hundene en helt anden rute tilbage. De nye ruter tilbage viste sig at passe med jordens magnetfelt.

 

Herunder får du en video, som forklarer, hvad jordens magnetfelt er

Læs også

Hvorfor logrer hunde med halen?

07-02-2024 19:18, af Anne Cecilie Sohl

For et sted mellem 15-50.000 år siden blev hunden domesticeret af mennesket. Siden da har arten gennemgået en gennemgribende forandringsproces. Nu skriver Videnskab.dk at et nyt studie publiceret i tidsskriftet Biology Letters har fundet frem til at hundens logren med halen måske også er påvirket af mennesket. 

 

Spændende artikel: Hvordan tæmmede mennesket hunden

04-08-2020 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videnskab.dk har udgivet en spændende artikel om mennesket og hunden gennem historien. Du får link til artiklen i denne artikel

SOMMER: Husk hunde ud af biler

05-07-2020 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde hører ikke til i brandvarme biler. Se bare denne video, som DR Videnskab har lavet

Har hunde brug for tøj?

13-01-2011 11:04, af Anne Kristine Tollestrup
I de senere år er tøj til hunde blevet en stor trend – men har de brug for det? Det har videnskab.dk prøvet at give svar på.

Hunde er fra Kina

04-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk

 

Brug din dag på hundegab

22-03-2022 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan et gab smitte mellem menneske og hund? Forskerne er ikke sikre, men meget tyder på det. Prøv selv.

Vi bekymrer os mere om vores hunde

06-12-2023 11:04, af Anne Cecilie Sohl

Studie viser at kæledyrsejere tilsyneladende bekymrer sig mere om deres hunde end katte. I hvert fald herhjemme i Danmark. I Storbritannien er forskellen mellem hund og kat nemlig ikke så stor.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse