Hunde har ikke en naturlig frygt for giftige slanger

29-04-2018 07:48, af Astrid Gerd Holtet

Hugormesæsonen er ved at være over os, og hvert år oplever flere danske hundeejere at deres hunde kommer i nærkontakt med de giftige slanger. Et nyt amerikansk studie peger på, at en af en af årsagerne hertil kan være, at hundene ikke har en naturlig frygt for slangerne

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

En af grundene til uheldene skyldes hugormens biologi. Slangen er det, der kaldes vekselvarm, hvilket betyder, at den ikke kan regulere sin egen kropstemperatur, men afhænger af varmen fra omgivelserne – og bliver der for koldt, har den ikke kræfter nok, til at bevæge sig. Møder hundene derfor en slange på en halvkold forårsdag, eller en tidlig morgen inden solens stråler rigtig har fået kraft, kan slangen have svært ved at flygte – og når den ikke kan komme væk, så bliver forsvar dens eneste mulighed.

Det er dog ikke nødvendigvis den eneste forklaring på at hunde relativt ofte kommer i klammerier med hugorme. Et nyt amerikansk studie har nemlig vist, at hunde ikke virker til at have en naturlig frygt for giftige slanger – tvært imod, så udløser duften af dem en undersøgende og nysgerrig adfærd, der får hundene til at opsøge de farlige krybdyr.

Forskerne bag studiet stillede en række hunde over for duften af en giftslange, mens de registrerede, og efterfølgende analyserede, hundenes adfærd. Det de så hos hundene var, at de ivrigt opsøgte duften – uden at vise nogle tegn på frygt.

Forskerne mener, at deres resultater viser, at hunde ikke har en medfødt frygt fra giftige slanger, der kan beskytte dem mod at blive bidt, og at det kan være med til at forklare nogle af de mange slangebid, der ses hos hunde, som kommer i nærheden af giftslanger. Dermed peger det amerikanske studie altså på endnu en god grund til, at danske hundeejere skal være forsigtige, når de bevæger sig i områder med mange hugorme sammen med deres hund.

 

KILDE:

Mulholland et al. The nose may not know: Dogs’ reactions to rattlesnake odours. Applied Animal Behaviour Science, 6 April 2018

Læs også

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Pas på hunden, for nu er hugormen vågnet

06-04-2025 07:53, af Cecilie Friis Amstrup

De første danske hunde har allerede været i nærkontakt med hugorme, der netop er vågnet fra deres lange dvale. Risikoen for at hunden bliver bidt, er ekstra høj lige nu, fordi hugormene på denne årstid stadig er sløve, og er længere tid om at flygte, når de hører os og hunden komme.

Foråret betyder glæder og farer for din hund

02-03-2025 08:51, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer lysere dage og flere udendørs eventyr for din hund. Men årstiden rummer også risici som flåter, giftige planter og hugorme.

Skal din hund med i landsdækkende oplysningskampagne?

03-08-2012 14:31, af Tine Luther
En lang række firmaer/hundeorganisationer, heriblandt Dansk Kennel Klub, er gået sammen om en landsdækkende kampagne, der skal sætte fokus på det at bruge enten refleks eller lys på sin hund, når man går tur med hunden i vintertiden. Hver år koster mangel på lys flere hunde skader eller i værste fald livet, og nogle gange rammes en ejer også af en bil.

Forgiftninger: Del 1 - Når hunden forgiftes

15-07-2011 09:59, af Anne Kristine Tollestrup
Tema: Forgiftninger - Mange stoffer fra vores nærmiljø kan udgøre en risiko, såfremt hunde indtager eller kommer i kontakt med dem.

Skue for alle racer på Rosenholm Slot

22-05-2019 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer

Se billederne: Dansk spids i Fredericia

12-02-2023 12:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde

A Man and His Dogs

10-08-2011 13:02, af Tine Luther
TV2 Charlie byder i aften, onsdag, på en udsendelse om hunde. Følg med kl. 20.30.

Hundebadning forbudt ved Blå Flag–strande

08-06-2014 09:20, af Tine Luther
En international beslutning betyder, at hunde ikke længere må bade på de strande, der har opnået et blåt flag som kvalitetstegn. Hundene må dog godt opholde sig på selve strandene.

Kom med til DM i Canicross

16-01-2025 08:20, af Cecilie Friis Amstrup

Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?