I Hillerød kan du opleve den sjældne spanske pointer/ burgos pointer: En ældgammel hunderace fra Spanien og Portugal, men sjælden på disse breddegrader.
Jæger og hundemand Torben Bull er én af de få ejere i Danmark af den drivende jagthund, og han møder op på messen Jagt, Vildt & Våben med hunden Echo – og han vil på udstillingen fortælle om sin begejstring for dens jagtmæssige egenskaber.
Torben Bull faldt over racen hos Kennel Blue Corner, der har stået for opdrættet, og også er repræsenteret på messen. Dansk Ruhår Klub er også med på messen. Ligesom du kan opleve schweisshunde, som er hunde, der finder anskudt og nedkørt vildt
Masser at opleve
Og så er der i øvrigt masser at opleve i løbet af de tre dage: Foredrag af Rane Willerslev, mulighed for PCO-skydning og test af sigtemidler i nattunnel, se den arbejdende konservator udstoppede dyr, se og smag vildt, der tilberedes, mød arrangører af jagtrejser, masser af våben, vurdering af våben og jagtrelaterede ting; både nye og antikke, samt opvisning af jagtfugle. For at nævne nogle af de mange indslag.
Messen Jagt, Vildt & Våben er Sjællands største jagtrelaterede udstilling, og den finder sted hvert andet år i Royal Stage, Milnersvej 39, 3400 Hillerød.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Igen i dag blev vi begunstiget med en dejlig hundeudstilling i Vejen, og DKK beviste endnu engagn, at de i den grad kan planlægge en udstilling
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?