Nogle af hundenes demenssymptomer er nedsat hørelse og syn samt angst for følge af hundens nedsatte evne til at opfatte og reagere normalt på omgivelserne. Man anslår, at hele 62 % af alle hunde i alderen 11-16 år viser tegn på demens. Har man en hund med demenssymptomer, er det vigtigt, at man tager højde for det i sin kontakt med hunden. Når man tager kontakt med hunden, skal man sørge for, at den har en god chance for at opfatte en. Nærmer man sig bagfra, er der risiko for, at hunden bliver bange. Med hensyn til nedsat syn er det vigtigt, at man ikke ændre for voldsomt på boligindretningen. Hunde, der ikke ser så godt, forsøger nemlig at huske, hvor tingene er placeret, så den undgår at gå ind i dem. Rokeres der rundt, vil hunden uvægerligt få sværere ved at orientere sig og risikerer mange flere sammenstød med møblerne. Kilde: hundeleksikon.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.