I forbindelse med det store arrangement Hund I Fokus afholdes der Danmarksmesterskabet i agility. Der kåres vindere i følgende discipliner: Hold (størrelse lille, mellem og stor), individuel (lille, mellem og stor) samt junior (lille, mellem og stor).
Sådan afvikles DM
Danmarksmesterskaberne afholdes både for hold og for individuelle ekvipager. På et hold deltager 5 ekvipager, hvor 3 bedste resultater tæller. Der er hold-springløb lørdag formiddag og individuelle springløb lørdag eftermiddag.
Om søndagen er holdenes og de individuelles startrækkefølge er på en sådan måde, at gårsdagens dårligste resultat starter og til sidst de bedst placerede hold og hunde. Dermed bliver det mere og mere spændende efterhånden som dagen går. Og især når man når top ti kan man mærke intensiteten hos publikum, der både ærgrer sig på hundeførernes vegne, hvis noget går galt og klapper og har høje tilråb, når noget går godt.
Morten Juhl Hansen
Vinderen af stor klasse individuel blev Morten Juhl Hansen. Morten havde 3 hunde udtaget til DM, hvilket i sig selv er ret flot. Morten have om lørdagen i de individuelle løb haft fejlfrie løb i flotte tider med alle 3 hunde. Han gentog succesen om søndagen i det afgørende løb. Morten blev samlet nr. 1, 3 og 4. En helt enestående præstation.
Her får du billeder af vinderne
HOLD
Individuel
Junior
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Det var et flot DM, der blev afholdt i Langeskov i weekenden. Kun en væltet lastbil på motorvejen udfordrede arrangørerne
I skal ikke snydes for billederne af alle de glade vindere fra DM i rally
I søndags blev Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet i Vendsyssel
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.