Naturen satte dagsordenen ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster

04-09-2025 07:00, af Annette Kiørboe
Jagt|

Det blev en dramatisk dag i skoven, hvor kun tre ekvipager kæmpede sig helt til mål ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster.

Copyright Ridehesten.com
Sixtus efter et træningspor med gps halsbånd på.
Copyright Ridehesten.com
Annette Kiørboe og den enlige golden retriever, Sixtus, der sammen kæmpede med og mod dådyrene. Billedet er fra dengang Dream Max Open Your Heart (kaldet Sixtus) blev Champion i DKK.

Søndag den 10. august var dagen, hvor DKK’s danmarksmesterskab i schweissspor blev afholdt på Gisselfeld Kloster i fantastisk flot vejr.

Kampen om pladserne startede den 1. juli 2024. Mange har prøvet at placere sig til DKK’s schweissspor DM 2025. Alle var spændte på, hvor mange spor der var plads til, så ingen vidste, hvor mange point der gav adgang til prøven. Det viste sig, at der var plads til 27 spor fordelt på syv dommere. De havde 10 stifindere med på sporene samt fem hornblæsere.

Mange racer repræsenteret

De 27 ekvipager var repræsenteret af 14 forskellige hunderacer: labrador retriever, engelsk springer spaniel, ruhåret dværggravhund, kleiner münsterländer, ruhåret hønsehund, beagle, golden retriever, islandsk fårehund, flatcoated retriever, korthåret hønsehund, bayersk bjergschweisshund, ruhåret kaningravhund, nova scotia duck tolling retriever og rhodesian ridgeback.

Tilrettelæggelsen af så stor en prøve kræver mange kvalificerede hjælpere. Prøveleder Niels Christoffersen havde mange hjælpere, men det er prøvelederen, der skal få hele kabalen til at gå op, så alle ekvipager er tilfredse.

Klar til start

Dagen startede med indskrivning, tjek af stambog og vaccinationspapirer samt chip-tjek af alle hunde, lodtrækning af dommerhold samt spornummer. Alle nød derefter den velforberedte morgenmad, inden der blev blæst til ”samling”.

DKK’s formand for sporudvalget, Tanja Olsen, bød velkommen og takkede alle for det store arbejde, der var lagt i prøven, hvorefter hun gav ordet til Niels Christoffersen.

Niels takkede Gisselfeld Gods for lån af deres fantastiske skov indeholdende masser af krondyr, dådyr, rådyr og sika. Da alle formalia var gennemgået, blev Leif Stonor udnævnt til ”ordførende dommer”, og alle hold kunne derefter køre i skoven efter en kort briefing af Leif.

En udfordrende prøve

Det skulle vise sig, at alle dådyr og krondyr havde valgt at deltage på sporene, så det blev en meget svær prøve at komme til vejs ende på.

Da prøven kun tillader ét tilbagekald, var der kun tre ekvipager, der – med udfordringer – kom igennem inden for den tilladte tid på 1 time og 30 minutter til en 1. præmie.

Stort tillykke til:

1. vinder Jette Larsen
2. vinder Charlotte Tangemann Thomsen
3. vinder Sophia van Binsbergen

Fællesskab og afslutning

Dagen sluttede med hornblæsning af ”jagt forbi” og ”på gensyn”. Da alle ekvipager var tilbage på pladsen, var det tid til en lækker grillmenu.

Tak for en dejlig dag til alle, der havde ydet en kæmpe indsats for at få så stort et arrangement til at lykkes.

 

Læs meget mere om DM i schweissspor i HUNDEN's septembernummer, der udkommer 10.-11. september.

Læs også

Hubertusprøve for jagthunde

19-11-2025 15:00, af Flemming Sørensen
Jagt|

På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Labradoren Laika ændrede Milles liv

24-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Vitus og Hundestjernen – en julekalender for hundevenner

29-11-2025 09:00, af Anne Egede

Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning