Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Copyright Ridehesten.com
Berner sennenhunden Mason og hans ejer, Brian Pedersen, er taget helt fra Fyn til Frederiks i nærheden af Viborg for at dyrke deres fælles hobby: vognkørsel. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

På græsset foran en idrætshal i Frederiks står store, rolige hunde side om side med deres ejere. Ved siden af dem ligger seletøj, trævogne, plastikdunke og gule kegler. Stemningen er venlig og fokuseret. Det er ikke bare en søndag i godt selskab. Det er vognkørselsdag for Dansk Berner Sennen Klub.

Berner sennenhunden har rødder som trækhund i Schweiz, hvor den blev brugt til at transportere mælk og brænde. I dag er det hverken mælk eller brænde, der skal hentes, men hundene får stadig lov at opleve, hvordan det føles at arbejde tæt sammen med deres menneske om en opgave.

Copyright Ridehesten.com
En berner sennenhund blev oprindeligt brugt til at trække vogne efter sig og dermed hjælpe til på gården. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Tålmodighed og tillid er nøglen
Joanna Gram fra klubbens aktivitetsudvalg har undervist i vognkørsel i flere år. Hun ved, hvor vigtigt det er, at både hund og ejer får en god introduktion til opgaven.
– Man starter ikke med vognen. Først skal hunden lære at gå med sele, så vænner vi den til lyde og bevægelser med lette dunke bag sig. Først derefter prøver vi med stænger og til sidst en rigtig vogn, forklarer hun.

På pladsen i Frederiks er der både begyndere og mere erfarne hunde. For dem, der har prøvet det før, har Joanna opstillet små udfordringer. Ekvipagerne skal gå slalom, balancere over en bro og gennem en låge, hvor hunden skal vente roligt, mens ejeren lukker bag sig. Det hele trænes i hundens tempo.
– Vognkørsel er ikke noget, man presser igennem. Det skal være en fælles oplevelse, siger Joanna.

Første skridt for den unge vildbasse
Chelsea er 11 måneder og har aldrig prøvet vognkørsel før. Hun er med sin ejer Helle Bonde og Helles søn Asger, og allerede fra første øvelse er det tydeligt, at der er noget, der falder på plads for den unge tæve.
– Hun har så meget energi og har været en rigtig vildbasse, så jeg tænkte, at det her kunne være en god måde at få brugt hovedet på. Og det virker, lyder det fra Helle, mens Chelsea får ros og en godbid efter at have gået roligt med selen på.

Asger følger sin firbenede ven med smil i øjnene. – Hun plejer at være ret vild, men i dag er hun fokuseret og tænker meget. Jeg er ret imponeret over, hvor hurtigt hun fanger det, siger han.

Copyright Ridehesten.com
Joanna (t.v.) hjælper Helle med at guide Chelsea, mens hun trækker stængerne med de to hjul ved siden af. Det er et led i at få Chelsea til at vænne sig til fornemmelsen af, at der er noget bag hende. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Familien havde øvet lidt hjemmefra, men dagens opgaver var nye for Chelsea. Alligevel trives hun i det rolige tempo og med den klare kommunikation.
– Jeg er virkelig positivt overrasket. Det her er uden tvivl den bedste form for træning, jeg har prøvet med hende. Vi lærer så meget om timing, tålmodighed og om at lade hende tænke sig frem i stedet for at lokke hende, forklarer Helle.

– Man kan virkelig se, hvordan hendes hjerne arbejder, og det gør hende træt, men på den gode måde, smiler Asger.

Copyright Ridehesten.com
Helle Bonde, hendes berner-tæve Chelsea på 11 måneder og hendes søn Asger Gitz-Johansen havde en læringsrig og hyggelig dag sammen til vognkørselskursus. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Nye udfordringer for den glade arbejdshund
På asfalten foran bygningen går Mason med rolige, sikre skridt. Den store hanhund er to år og har allerede trænet vognkørsel i over et år. Hans ejer, Brian Pedersen, går ved siden af, men i dag er det lidt anderledes end normalt.
– Det plejer at være min kone Anette, der går med ham. I dag hjælper hun med undervisningen, så jeg fik snoren. Det er Mason lidt forvirret over, da han virkelig er mors dreng, fortæller Brian med et grin. 

Copyright Ridehesten.com
Mason synes, det var lidt mærkeligt, at det ikke var "mor", som styrede snoren i dag, men tog det hele i stiv pote. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Brian og Anette har haft fire berner sennenhunde gennem tiden, men det er første gang, de har kastet sig ud i vognkørsel. De blev nysgerrige på aktiviteten efter at have set en vognkørselsparade til en udstilling i Dansk Berner Sennen Klub. Nu er det blevet deres fælles fritidsinteresse.
– Det er noget, vi gør sammen, og det betyder meget. Nu hvor børnene er flyttet hjemmefra, har vi mere tid til det her, og Mason elsker det. Han lyser op, når vi tager selen frem, siger Brian.

For Mason handler det ikke kun om at trække en vogn. Det handler om samarbejdet, om at få opmærksomhed og om at løse en opgave sammen med sine mennesker.

Uofficielle prøver med store ambitioner
Vognkørsel er ikke en officiel konkurrencegren i Danmark, men det forhindrer ikke klubben i at afholde uofficielle prøver. Ved klubbens forårsudstilling i Emmerbølle den 24.-25. maj blev der igen i år afholdt vognkørselsprøver og vognkørselsparade, og det er netop til sådanne begivenheder, kurser som det i Frederiks forbereder hund og fører.

– I Sverige findes der officielle prøver med dommere og opdelte klasser, forklarer Joanna og tilføjer: – Vi har faktisk to danskere med svensk dommeruddannelse, men de dømmer kun i Sverige. Herhjemme er det stadig uofficielt, men vi håber, interessen kan vokse.

Prøverne er delt op i begynderklasse og klasse 1, hvor forskellen blandt andet handler om førerens position i forhold til vognen. På den måde er der plads til at udvikle sig i takt med erfaringen.

Copyright Ridehesten.com
Der var også mulighed for at forfine vognkørselsarbejdet for nogle af de mere erfarne hunde og hundefører. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Vognkørsel med nærvær og målrettet ro
Solen bryder frem mellem skyerne, mens endnu en berner sennenhund iført sele går gennem banen med et par hjul bag sig. Ejeren følger med ved siden af og roser med rolig stemme. Hunden lytter, reagerer og logrer.
Vognkørsel handler ikke kun om at lære en teknik. Det handler om kontakt, kommunikation og det fælles fokus, der opstår, når hund og menneske arbejder sammen mod en fælles opgave.

– Når en berner går for vogn, gør den det ikke alene. Den gør det sammen med sit menneske. Det er ikke bare en øvelse, det er et partnerskab, siger Joanna Gram.

Klubbens træningspladser har mulighed for at låne vognkørselsudstyr, og der er også mulighed for at træne hos Joanna. Dansk Berner Sennen Klubs aktivitetsudvalg står klar til at hjælpe alle, der er nysgerrige på vognkørsel uanset erfaring.

Dagens træning i Frederiks viste, at samarbejdet mellem hund og ejer vokser stærkt, når det får tid, opmærksomhed og en meningsfuld retning.

Copyright Ridehesten.com
Dansk Berner Sennen Klub arrangerer vognkørselskurser i hele landet om foråret, men klubbens træningspladser kan låne udstyret og afholde egne arrangementer. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Læs også

Hund reddede to fra druknedøden

09-02-2016 12:59, af Tine Luther
En utrænet berner sennenhund reddede i sidste uge to mennesker fra at drukne ved den californiske kyst.

Din nye hundehvalp

31-05-2014 09:25, af Tine Luther
Pia Skaarup Larsen, opdrætter af berner sennenhund og leverandør af mange artikler til HUNDEN, har forfattet en samtalebog til børnefamilier, der skal have hundehvalp.

Fysisk aktive hunde kan have gavn af antioxidanter

15-05-2018 15:28, af Astrid Gerd Holtet

Nyt amerikansk studie viser at fysisk aktive hunde kan have gavn af et tilskud af antioxidanter     

Dagens Læserfoto: EN tur i det grønne

23-11-2020 08:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hvad er bedre end en tur i skoven med sin allerbedste ven? Billedet er taget af Caroline Høyer fra Ikast. Hunden til højre er en berner sennen og hunden til venstre er en blanding

Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier

Hvor er det skønt at være heldig…

07-06-2024 11:32, af Anne Cecilie Sohl

På Hundens Dag 2024 var Broholmerselskabets Aktivitetskreds 3 (Jylland) på Lemvig Marked og Dyrskue, hvor vi samlede 13 Broholmere, som havde taget deres mennesker med, og vi var endda rigtig heldige med vejret – en dag med skønt solskin.

Kemisk kastration af hanhunde

28-08-2018 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kemisk kastration af hanhunde, som også kaldes medicinsk kastration, undertrykker testiklernes aktivitet og deres produktion af kønshormonet testosteron. Modsat den kirurgiske operation, forsvinder effekten med tiden, og hanhundens produktion af testosteron vender tilbage. Vi ser lidt nærmere på hvordan den kemiske kastration virker

 

Helt ny, rutineret BIS

11-05-2019 17:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en svensk berner sennen, der vandt lørdag BIS i Roskilde. Det bar den ikke vant til

Berner sennen i Ring otte

14-08-2021 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi kommet i gang på Bornholm. I Ring otte var berner sennen nogle af de første racer, der var i aktion. De gjorde det godt

 

Pas på din hund i sommervarmen

08-07-2022 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens mange danskere foretrækker varme sommerdage, kan høje temperaturer og for meget aktivitet være en farlig kombination for hunde, som har sværere ved at regulere varmen end mennesker. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på, hvordan du beskytter din hund mod sommervarmen, lyder det fra dyrlæge hos AniCura, der er en af landets største grupper af dyrehospitaler

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?