På græsset foran en idrætshal i Frederiks står store, rolige hunde side om side med deres ejere. Ved siden af dem ligger seletøj, trævogne, plastikdunke og gule kegler. Stemningen er venlig og fokuseret. Det er ikke bare en søndag i godt selskab. Det er vognkørselsdag for Dansk Berner Sennen Klub.
Berner sennenhunden har rødder som trækhund i Schweiz, hvor den blev brugt til at transportere mælk og brænde. I dag er det hverken mælk eller brænde, der skal hentes, men hundene får stadig lov at opleve, hvordan det føles at arbejde tæt sammen med deres menneske om en opgave.
Tålmodighed og tillid er nøglen
Joanna Gram fra klubbens aktivitetsudvalg har undervist i vognkørsel i flere år. Hun ved, hvor vigtigt det er, at både hund og ejer får en god introduktion til opgaven.
– Man starter ikke med vognen. Først skal hunden lære at gå med sele, så vænner vi den til lyde og bevægelser med lette dunke bag sig. Først derefter prøver vi med stænger og til sidst en rigtig vogn, forklarer hun.
På pladsen i Frederiks er der både begyndere og mere erfarne hunde. For dem, der har prøvet det før, har Joanna opstillet små udfordringer. Ekvipagerne skal gå slalom, balancere over en bro og gennem en låge, hvor hunden skal vente roligt, mens ejeren lukker bag sig. Det hele trænes i hundens tempo.
– Vognkørsel er ikke noget, man presser igennem. Det skal være en fælles oplevelse, siger Joanna.
Første skridt for den unge vildbasse
Chelsea er 11 måneder og har aldrig prøvet vognkørsel før. Hun er med sin ejer Helle Bonde og Helles søn Asger, og allerede fra første øvelse er det tydeligt, at der er noget, der falder på plads for den unge tæve.
– Hun har så meget energi og har været en rigtig vildbasse, så jeg tænkte, at det her kunne være en god måde at få brugt hovedet på. Og det virker, lyder det fra Helle, mens Chelsea får ros og en godbid efter at have gået roligt med selen på.
Asger følger sin firbenede ven med smil i øjnene. – Hun plejer at være ret vild, men i dag er hun fokuseret og tænker meget. Jeg er ret imponeret over, hvor hurtigt hun fanger det, siger han.
Familien havde øvet lidt hjemmefra, men dagens opgaver var nye for Chelsea. Alligevel trives hun i det rolige tempo og med den klare kommunikation.
– Jeg er virkelig positivt overrasket. Det her er uden tvivl den bedste form for træning, jeg har prøvet med hende. Vi lærer så meget om timing, tålmodighed og om at lade hende tænke sig frem i stedet for at lokke hende, forklarer Helle.
– Man kan virkelig se, hvordan hendes hjerne arbejder, og det gør hende træt, men på den gode måde, smiler Asger.
Nye udfordringer for den glade arbejdshund
På asfalten foran bygningen går Mason med rolige, sikre skridt. Den store hanhund er to år og har allerede trænet vognkørsel i over et år. Hans ejer, Brian Pedersen, går ved siden af, men i dag er det lidt anderledes end normalt.
– Det plejer at være min kone Anette, der går med ham. I dag hjælper hun med undervisningen, så jeg fik snoren. Det er Mason lidt forvirret over, da han virkelig er mors dreng, fortæller Brian med et grin.
Brian og Anette har haft fire berner sennenhunde gennem tiden, men det er første gang, de har kastet sig ud i vognkørsel. De blev nysgerrige på aktiviteten efter at have set en vognkørselsparade til en udstilling i Dansk Berner Sennen Klub. Nu er det blevet deres fælles fritidsinteresse.
– Det er noget, vi gør sammen, og det betyder meget. Nu hvor børnene er flyttet hjemmefra, har vi mere tid til det her, og Mason elsker det. Han lyser op, når vi tager selen frem, siger Brian.
For Mason handler det ikke kun om at trække en vogn. Det handler om samarbejdet, om at få opmærksomhed og om at løse en opgave sammen med sine mennesker.
Uofficielle prøver med store ambitioner
Vognkørsel er ikke en officiel konkurrencegren i Danmark, men det forhindrer ikke klubben i at afholde uofficielle prøver. Ved klubbens forårsudstilling i Emmerbølle den 24.-25. maj blev der igen i år afholdt vognkørselsprøver og vognkørselsparade, og det er netop til sådanne begivenheder, kurser som det i Frederiks forbereder hund og fører.
– I Sverige findes der officielle prøver med dommere og opdelte klasser, forklarer Joanna og tilføjer: – Vi har faktisk to danskere med svensk dommeruddannelse, men de dømmer kun i Sverige. Herhjemme er det stadig uofficielt, men vi håber, interessen kan vokse.
Prøverne er delt op i begynderklasse og klasse 1, hvor forskellen blandt andet handler om førerens position i forhold til vognen. På den måde er der plads til at udvikle sig i takt med erfaringen.
Vognkørsel med nærvær og målrettet ro
Solen bryder frem mellem skyerne, mens endnu en berner sennenhund iført sele går gennem banen med et par hjul bag sig. Ejeren følger med ved siden af og roser med rolig stemme. Hunden lytter, reagerer og logrer.
Vognkørsel handler ikke kun om at lære en teknik. Det handler om kontakt, kommunikation og det fælles fokus, der opstår, når hund og menneske arbejder sammen mod en fælles opgave.
– Når en berner går for vogn, gør den det ikke alene. Den gør det sammen med sit menneske. Det er ikke bare en øvelse, det er et partnerskab, siger Joanna Gram.
Klubbens træningspladser har mulighed for at låne vognkørselsudstyr, og der er også mulighed for at træne hos Joanna. Dansk Berner Sennen Klubs aktivitetsudvalg står klar til at hjælpe alle, der er nysgerrige på vognkørsel uanset erfaring.
Dagens træning i Frederiks viste, at samarbejdet mellem hund og ejer vokser stærkt, når det får tid, opmærksomhed og en meningsfuld retning.
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
En berner sennen blev tirsdag aften påkørt to gange på motorvej. Den overlevede ikke ulykkerne, og nu vil politiet gerne i kontakt med hundens ejere
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Kemisk kastration af hanhunde, som også kaldes medicinsk kastration, undertrykker testiklernes aktivitet og deres produktion af kønshormonet testosteron. Modsat den kirurgiske operation, forsvinder effekten med tiden, og hanhundens produktion af testosteron vender tilbage. Vi ser lidt nærmere på hvordan den kemiske kastration virker
Ønsket om at gøre alt så godt har nu vist sig ikke at lykkes for Dansk Retriever Klub, da en specialklub ikke kan holde skue for alle racer. Derfor er skuet på Hundedagene på Rosenholm slot igen begrænset til retrievere
Så er vi kommet i gang på Bornholm. I Ring otte var berner sennen nogle af de første racer, der var i aktion. De gjorde det godt
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.