Hvis man bor i et af de områder, hvor Københavns store, årlige gadefest afholdes, så kan det være nødvendigt at gøre lidt ekstra for at passe godt på sin hund. Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen guider her hundeejerne omkring, hvad de skal være opmærksomme på:
Lyd-angst: Det høje lydniveau (over 100 decibel nogen steder) kan være ekstremt stressende for hundene. Hvis din hund var utryg eller bange nytårsaften, så kan den med stor sandsynlighed også finde på at reagere på det høje lydniveau. Utrygge hunde, hvalpe og unghunde bør ikke lades alene i områder med høj musik.
Mange mennesker: Selv hunde, der normalt er glade for at møde mennesker, kan blive meget pressede, når de konfronteres med de store menneskemængder. Særligt fordi mange af de mennesker, hundene møder, er påvirkede af alkohol og udviser en – for hunden – unaturlig og grænseoverskridende adfærd.
Glasskår og skrald: Selvom oprydningen starter lige efter festlighederne, så kan der godt ligge skrald og tabte flasker i gaderne i timerne umiddelbart efter Distortion. Skarpe glasskår og hundepoter er selvsagt en farlig kombination, så vær ekstra opmærksom, når du lufter hunden. Henkastet mad, opkast og lignende, kan også gøre din hund syg, så vær også opmærksom på det, hvis I færdes i festområdet.
Et alternativ: Tag hunden med på tur
Lise Lotte Christensen påpeger, at hvis hunden er meget bange, så kan det være en idé at tage den helt væk fra larmen, den dag gadefesten rammer netop din bydel:
- Hvis du og din hund ikke er vilde med gadefesten, så er det måske nu, du skal arrangere at søge tilflugt hos familie eller venner uden for byen, eller man kan overveje at booke et sommerhus eller et hundevenligt hotelværelse uden for festområdet. I Kastrup finder man eksempelvis lufthavnshotellet Clarion, hvor værelserne er lydisolerede, og her er der i al fald fred og ro.
Trenden med at tage væk med hunden og skærme den fra larm og stress er ikke ny. Det er der mange, som vælger at gøre i forbindelse med nytåret. Clarion i lufthavnen havde hele 100 hunde og deres ejere overnattende nytårsaften, og hotellet byder også gerne hundeejerne velkommen under Distortion.
- Hos Clarion elsker vi en god fest, men vi synes også, der skal være alternativer for dem, der ikke trives midt i festlighederne. Vi har haft rigtig gode tilbagemeldinger på vores hunde-ophold i forbindelse med nytårsaften, hvor mange hundeejere står i en lignende situation med hunde, der bliver skræmte af larmen. Til nytår boede 100 hunde og deres ejere hos os, og selvom vi ikke forventer lige så mange under Distortion, så glæder vi os til at få besøg af de firbenede gæster, fortæller Jesper Olesen, som er hoteldirektør på Clarion Copenhagen Airport.
Clarion Copenhagen Airport ligger tæt på Amager Strand, hvor man kan lufte hunden (i snor), og inde på hotellet bliver hverken ejere eller hunde generet af støj, hotellet har nemlig tre-lags vinduer, der blokerer lyden fra de mange fly, der letter og lander.
For at sikre, at vi i Danmark avler de sundeste hunde med det bedst mulige udgangspunkt for et godt liv, er de største dyreinteresseorganisationer nu gået sammen i et historisk samarbejde.
I weekenden lægger Vejen Idrætscenter græs til endnu en rekordstor hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. I alt er der tilmeldt 4.857 hunde af og op mod 235 forskellige racer - det er altså en oplagt mulighed for at opleve alverdens hunde i alle størrelser, former, farver og med og uden pels
Her får du klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Klummen er skrevet af Olena Skliarova, der er næstformand i den ukrainske kennelklub, og som var dommer på udstillingen på Bornholm
Forårets varmere vejr får de fleste af os til at tilbringe mere tid udendørs. Vejrskiftet betyder dog også, at kæledyrsejere skal være ekstra opmærksomme på en række farer, som kæledyrene kan støde på i forårs- og sommermånederne, lyder det fra dyrlæge.
Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen
I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse