Hvis man bor i et af de områder, hvor Københavns store, årlige gadefest afholdes, så kan det være nødvendigt at gøre lidt ekstra for at passe godt på sin hund. Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen guider her hundeejerne omkring, hvad de skal være opmærksomme på:
Lyd-angst: Det høje lydniveau (over 100 decibel nogen steder) kan være ekstremt stressende for hundene. Hvis din hund var utryg eller bange nytårsaften, så kan den med stor sandsynlighed også finde på at reagere på det høje lydniveau. Utrygge hunde, hvalpe og unghunde bør ikke lades alene i områder med høj musik.
Mange mennesker: Selv hunde, der normalt er glade for at møde mennesker, kan blive meget pressede, når de konfronteres med de store menneskemængder. Særligt fordi mange af de mennesker, hundene møder, er påvirkede af alkohol og udviser en – for hunden – unaturlig og grænseoverskridende adfærd.
Glasskår og skrald: Selvom oprydningen starter lige efter festlighederne, så kan der godt ligge skrald og tabte flasker i gaderne i timerne umiddelbart efter Distortion. Skarpe glasskår og hundepoter er selvsagt en farlig kombination, så vær ekstra opmærksom, når du lufter hunden. Henkastet mad, opkast og lignende, kan også gøre din hund syg, så vær også opmærksom på det, hvis I færdes i festområdet.
Et alternativ: Tag hunden med på tur
Lise Lotte Christensen påpeger, at hvis hunden er meget bange, så kan det være en idé at tage den helt væk fra larmen, den dag gadefesten rammer netop din bydel:
- Hvis du og din hund ikke er vilde med gadefesten, så er det måske nu, du skal arrangere at søge tilflugt hos familie eller venner uden for byen, eller man kan overveje at booke et sommerhus eller et hundevenligt hotelværelse uden for festområdet. I Kastrup finder man eksempelvis lufthavnshotellet Clarion, hvor værelserne er lydisolerede, og her er der i al fald fred og ro.
Trenden med at tage væk med hunden og skærme den fra larm og stress er ikke ny. Det er der mange, som vælger at gøre i forbindelse med nytåret. Clarion i lufthavnen havde hele 100 hunde og deres ejere overnattende nytårsaften, og hotellet byder også gerne hundeejerne velkommen under Distortion.
- Hos Clarion elsker vi en god fest, men vi synes også, der skal være alternativer for dem, der ikke trives midt i festlighederne. Vi har haft rigtig gode tilbagemeldinger på vores hunde-ophold i forbindelse med nytårsaften, hvor mange hundeejere står i en lignende situation med hunde, der bliver skræmte af larmen. Til nytår boede 100 hunde og deres ejere hos os, og selvom vi ikke forventer lige så mange under Distortion, så glæder vi os til at få besøg af de firbenede gæster, fortæller Jesper Olesen, som er hoteldirektør på Clarion Copenhagen Airport.
Clarion Copenhagen Airport ligger tæt på Amager Strand, hvor man kan lufte hunden (i snor), og inde på hotellet bliver hverken ejere eller hunde generet af støj, hotellet har nemlig tre-lags vinduer, der blokerer lyden fra de mange fly, der letter og lander.
I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning
Labradoren er en dejlig hund, og Fred fra England er blandt de dejligste i racen. I hvert fald har han et omsorgsgen, som er større end de fleste andre hundes
Når mørket falder på er hundeluftere – og andre der færdes i trafikken – i større risiko for at komme til skade i trafikken. Med lys og reflekser, kan du nedsætte risikoen for at komme galt afsted
Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra Hundetv.dk og Just Be Dog har kastet et grundigt blik på nytårsaften med hunden, og de problemer denne aften kan skabe. De næste tre dage får du et afsnit af deres arbejde, som du kan bruge derhjemme med din egen hund
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Er du på hundeudstilling i Vejen, har du en fantastisk mulighed for at støtte de unge juniorhandlere og måske endda vinde en flot præmie
I den kommende weekend d. 18.-20. august afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Over 2.500 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at blive eksteriørbedømt og i håbet om at vinde. De tre dages udstilling bliver altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?