Hvis man bor i et af de områder, hvor Københavns store, årlige gadefest afholdes, så kan det være nødvendigt at gøre lidt ekstra for at passe godt på sin hund. Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen guider her hundeejerne omkring, hvad de skal være opmærksomme på:
Lyd-angst: Det høje lydniveau (over 100 decibel nogen steder) kan være ekstremt stressende for hundene. Hvis din hund var utryg eller bange nytårsaften, så kan den med stor sandsynlighed også finde på at reagere på det høje lydniveau. Utrygge hunde, hvalpe og unghunde bør ikke lades alene i områder med høj musik.
Mange mennesker: Selv hunde, der normalt er glade for at møde mennesker, kan blive meget pressede, når de konfronteres med de store menneskemængder. Særligt fordi mange af de mennesker, hundene møder, er påvirkede af alkohol og udviser en – for hunden – unaturlig og grænseoverskridende adfærd.
Glasskår og skrald: Selvom oprydningen starter lige efter festlighederne, så kan der godt ligge skrald og tabte flasker i gaderne i timerne umiddelbart efter Distortion. Skarpe glasskår og hundepoter er selvsagt en farlig kombination, så vær ekstra opmærksom, når du lufter hunden. Henkastet mad, opkast og lignende, kan også gøre din hund syg, så vær også opmærksom på det, hvis I færdes i festområdet.
Et alternativ: Tag hunden med på tur
Lise Lotte Christensen påpeger, at hvis hunden er meget bange, så kan det være en idé at tage den helt væk fra larmen, den dag gadefesten rammer netop din bydel:
- Hvis du og din hund ikke er vilde med gadefesten, så er det måske nu, du skal arrangere at søge tilflugt hos familie eller venner uden for byen, eller man kan overveje at booke et sommerhus eller et hundevenligt hotelværelse uden for festområdet. I Kastrup finder man eksempelvis lufthavnshotellet Clarion, hvor værelserne er lydisolerede, og her er der i al fald fred og ro.
Trenden med at tage væk med hunden og skærme den fra larm og stress er ikke ny. Det er der mange, som vælger at gøre i forbindelse med nytåret. Clarion i lufthavnen havde hele 100 hunde og deres ejere overnattende nytårsaften, og hotellet byder også gerne hundeejerne velkommen under Distortion.
- Hos Clarion elsker vi en god fest, men vi synes også, der skal være alternativer for dem, der ikke trives midt i festlighederne. Vi har haft rigtig gode tilbagemeldinger på vores hunde-ophold i forbindelse med nytårsaften, hvor mange hundeejere står i en lignende situation med hunde, der bliver skræmte af larmen. Til nytår boede 100 hunde og deres ejere hos os, og selvom vi ikke forventer lige så mange under Distortion, så glæder vi os til at få besøg af de firbenede gæster, fortæller Jesper Olesen, som er hoteldirektør på Clarion Copenhagen Airport.
Clarion Copenhagen Airport ligger tæt på Amager Strand, hvor man kan lufte hunden (i snor), og inde på hotellet bliver hverken ejere eller hunde generet af støj, hotellet har nemlig tre-lags vinduer, der blokerer lyden fra de mange fly, der letter og lander.
Der er faldet dom i den sag om mishandling af hunde, som er kaldt Danmarks største hundesag. Ingen bøde, en betinget fængselsstraf, og kun frakendelse til at holde hund i 3 år – andre dyr er ikke omfattet af frakendelsen. Det er de barske realiteter. “Grotesk og helt uacceptabelt” siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
35 meter langs muren i Hal C. Så meget fylder Østrands stand sig. Det er udstillingens største stand, og der er masser at byde på
Agility Landsholdet har netop indgået en ny sponsoraftale med energiselskabet OK, som indebærer, at bilister kan støtte foreningen hver gang, de tanker hos OK
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Horner syndrom er en nervesygdom, der påvirker hundens øje, og kan blandt andet give ændringer i øjenlågenes placering og ændre pupillens størrelse
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Vi har været i kontakt med Frederiksberg Kommune angående problemerne med hunde, der får stød
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.