En gæsling i en hundefamilie

09-06-2022 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

For nogen tid siden fandt Nadine Rönnebeck to voksne gæs, der var efterladt i naturen pakket ind i en plastiksæk. Det kunne hendes store dyrehjerte ikke klare, så hun tog dem derfor med hjem, og installerede dem i en hønsegård.

Efter et par dage fandt hun så et gåseæg i græsset, og igen slog dyrehjertet til, og da de voksne gæs ikke så ud til at interessere sig for ægget, lagde hun det i en rugemaskine.

27. maj klækkede ægget og ud kom gæslingen Willy.

Men hvad gør man, når man står med en nuttet gæsling og to voksne gæs, som ikke har lyst til at tage sig af det lille kræ?

Hedder man Nadine Rönnebeck, forsøger man sig lidt frem.

Det forholder sig nemlig sådan, at familien også har en hund, en mops ved navn Fienchen. Hun er desværre blind, men har netop fået hvalpe. Da hvalpene endnu ikke havde fået øjne, forsøgte Nadine Rönnebeck at lægge gæslingen Willy ned til dem, mens de lå ved deres mor. Og Willy blev med det samme accepteret.

– Hvalpene var for små til egentlig at reagere på Willy, men Fienchen snusede til ham og begyndte at vaske ham. Så var han accepteret, fortæller Nadine Rönnebeck.

For Nadine er denne historie en ulykkelig kærlighedshistorie. For selvom man kunne tro, at hun var glad for at have reddet Willy og de to voksne gæs, så hænger der en trist sky over hele historien.

– Det er en trist historie, der handler om en ensom gås uden mor, far eller andre gæs til at lære den at være gås. Det er en trist kærlighedshistorie. Men det er dejligt at se, hvor god min hund er til at passe på Willy. Det giver mig tårer i øjnene, siger hun til hunden.dk og fortæller, at hele situationen begynder at byde på vanskeligheder:

– Hans næb er begyndt at blive hårdere, og han prikker i alt muligt. Jeg bliver nødt til at passe meget på hvalpene og deres øjne, så han ikke kommer til at prikke i dem. Så hvis der er nogen derude, der vil give eller sælge mig nogle små hvide gæslinger, så vil det gøre det hele lidt nemmere.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

Druknede i henvendelser fra gode hundemennesker

03-05-2022 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Camile Engborg Jonassen stod pludselig med en hund, da hendes far døde. Derfor lavede hun et opslag på Facebook, og reaktionerne var overvældende

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

Sæt hunden først, hvis den skal have nyt hjem

19-05-2021 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Antallet af nyregistrerede hunde steg 10 procent i 2020, og efterspørgslen er stadig stor. På Dyrenes Beskyttelses internater er der lige nu færre hunde til adoption i hundeafdelingen, og selvom det kan virke mærkeligt, så bekymrer det internatlederne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.