En gæsling i en hundefamilie

09-06-2022 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

For nogen tid siden fandt Nadine Rönnebeck to voksne gæs, der var efterladt i naturen pakket ind i en plastiksæk. Det kunne hendes store dyrehjerte ikke klare, så hun tog dem derfor med hjem, og installerede dem i en hønsegård.

Efter et par dage fandt hun så et gåseæg i græsset, og igen slog dyrehjertet til, og da de voksne gæs ikke så ud til at interessere sig for ægget, lagde hun det i en rugemaskine.

27. maj klækkede ægget og ud kom gæslingen Willy.

Men hvad gør man, når man står med en nuttet gæsling og to voksne gæs, som ikke har lyst til at tage sig af det lille kræ?

Hedder man Nadine Rönnebeck, forsøger man sig lidt frem.

Det forholder sig nemlig sådan, at familien også har en hund, en mops ved navn Fienchen. Hun er desværre blind, men har netop fået hvalpe. Da hvalpene endnu ikke havde fået øjne, forsøgte Nadine Rönnebeck at lægge gæslingen Willy ned til dem, mens de lå ved deres mor. Og Willy blev med det samme accepteret.

– Hvalpene var for små til egentlig at reagere på Willy, men Fienchen snusede til ham og begyndte at vaske ham. Så var han accepteret, fortæller Nadine Rönnebeck.

For Nadine er denne historie en ulykkelig kærlighedshistorie. For selvom man kunne tro, at hun var glad for at have reddet Willy og de to voksne gæs, så hænger der en trist sky over hele historien.

– Det er en trist historie, der handler om en ensom gås uden mor, far eller andre gæs til at lære den at være gås. Det er en trist kærlighedshistorie. Men det er dejligt at se, hvor god min hund er til at passe på Willy. Det giver mig tårer i øjnene, siger hun til hunden.dk og fortæller, at hele situationen begynder at byde på vanskeligheder:

– Hans næb er begyndt at blive hårdere, og han prikker i alt muligt. Jeg bliver nødt til at passe meget på hvalpene og deres øjne, så han ikke kommer til at prikke i dem. Så hvis der er nogen derude, der vil give eller sælge mig nogle små hvide gæslinger, så vil det gøre det hele lidt nemmere.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

Druknede i henvendelser fra gode hundemennesker

03-05-2022 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Camile Engborg Jonassen stod pludselig med en hund, da hendes far døde. Derfor lavede hun et opslag på Facebook, og reaktionerne var overvældende

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

Sæt hunden først, hvis den skal have nyt hjem

19-05-2021 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Antallet af nyregistrerede hunde steg 10 procent i 2020, og efterspørgslen er stadig stor. På Dyrenes Beskyttelses internater er der lige nu færre hunde til adoption i hundeafdelingen, og selvom det kan virke mærkeligt, så bekymrer det internatlederne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.