Niels Poulsen er indehaver af klinikken M-Touch. Derudover er han idemand til den første biathlon for menneske og hund i Danmark.
– Jeg gennemførte den lange distance i Sverige sidste år, og det var så god en oplevelse, at jeg syntes, vi også skulle have sådan et løb i Danmark, fortæller han.
Når løbet bliver skudt i gang i Nærum 23. juni, bliver det muligt at gennemføre en af tre ruter af forskellig sværhedsgrad. Ens for ruterne er dog, at de er plastret til med forhindringer, som hund og ejer enten skal over, under eller igennem.
– Det vil også være muligt at springe nogle forhindringer over. Det er måske ikke så godt at skulle kravle gennem en tunnel, hvis man har dårligt knæ. Der er plads til alle i løbet. Eneste krav er sådan set, at hunden skal kunne gå i snor, lyder det fra Niels Poulsen, der dog også mener, at forhindringerne kan sætte nogle begrænsninger i, hvilke hunde der kan deltage.
– Det er en fordel at have en mellemhund, da man måske skal løfte den over nogle forhindringer. Der vil det ikke være en fordel med en broholmer på 60 kilo, siger han.
Ingen svømmetur
Faktisk var Niels Poulsen i starten i tvivl om, hvorvidt han ville starte K9 biathlon op i Danmark.
– Jeg havde egentlig besluttet mig for ikke at gøre det, fordi det var rigtig svært at finde egnede områder til det. Nu er jeg jo også behandler, og nogle af mine klienter sidder i Rudersdal Idræt. Vi satte os ned og fik en snak om det, og så var vi pludselig i gang, fortæller han.
Indtil videre er der omkring 150 tilmeldte til løbet, hvilket Niels Poulsen er meget tilfreds med, men der er ifølge bagmanden stadig plads til flere deltagere.
Udover biathlonen vil der også være HTM og freestyle, flyball, nosework, run in show og besøg af en hundetjeneste, som arbejder med at finde forsvundne personer.
– Så kan vi jo finde folk, hvis de farer vild på ruten, siger Niels Poulsen og griner.
Idet løbet er en biathlon, skal der indgå et andet underlag end bare almindelig jord. Derfor er vand også en del af løbet, men det skal man ikke bliver forskrækket over.
– Ja der er vand, men det er ikke så meget, at man skal svømme i det, forsikrer Niels Poulsen.
Løbet starter lørdag 23. juli klokken 9.00 på Rundforbi Idrætsanlæg, Egebækvej 118-120, 2850 Nærum, og man kan tilmelde sig på Sportsiming
Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.
Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter
Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Så det er nu, du skal holde godt fast i snoren på din intakte hund, hvis du ikke enten vil stå med en drægtig hunhund eller være skyld i, at din hanhund gør en tæve drægtig. Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade eller parrer naboens hunhund ved en fejl
Når årets sidste udstilling i DKK-regi åbner dørene i Herning lørdag, er HUNDEN naturligvis med, og vi har brug for din hjælp
Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
De kommende uger kan danske kæledyrsejere indstille deres kæledyr til at blive Danmarks Dyrehelt 2018. Agria Dyreforsikring kårer for fjerde år i træk hunde, heste, katte, kaniner og alle andre kæledyr, som har gjort noget ekstraordinært for deres ejer. Dyreelsker og tv-vært, Puk Elgård, hjælper med at udpege vinderen
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet