Dyrlæge advarer mod medlidenhedskøb

15-11-2018 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste gør det af et godt hjerte, men ifølge dyrlæge Henriette Medom Marqvorsen bør man ikke købe hunde i 3. lande for at redde dem fra en ond skæbne

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

29. oktober måtte dyrlæge Henriette Medom Marqvorsen aflive to hold hvalpe af fem og to hunde. Hun var blevet kontaktet af toldvæsnet, som havde taget hundene i en kontrol i Gedser. Hundene havde de nødvendige pas, men der var ikke styr på de påkrævede blodprøver. Da de kom fra et tredjeland skulle de som resultat af de manglende blodprøver i 3 måneders karantæne, før de kunne komme ind i landet, hvilket ville koste i 50.000 kroner.

– Jeg stod med hundene og havde ikke rigtigt noget valg. De kunne ikke blive sendt tilbage til Tyskland, da de heller ikke tager imod hunde uden blodprøve fra tredjelande. Derfor blev jeg nødt til at aflive de syv søde små hunde, fortæller hun.

Oplevelsen fik hende fluks til tasterne, hvor hun formulerede et vredt opslag på Facebook. For der er alt for mange mennesker, der tænker, at de godt kan købe hunde hos en person i Serbien eller andre steder og på den måde redde hunden fra et dårligt liv. Og det kan man også godt. Problemet er bare, at der sidder en avler tilbage i Ukraine og tjener penge på de solgte hunde, hvilket opildner samme avler til at fortsætte sin tvivlsomme forretning.

– Det kan godt være man redder en hvalp, men hvis man giver 8.000 kroner for den, så ryger de 6.000 lige ned i lommen på avleren, så denne kan fortsætte med at holde hunde under groteske forhold, fortæller hun.

Stop det
Ifølge Henriette Medom Maqvorsen er der kun en løsning på problemet.

– Man skal ganske enkelt stoppe med at købe hvalpe, som lever under de forhold i udlandet. Det er den eneste måde, man kan stoppe det her på, siger hun.

Henriette Medom Marqvorsen erkender, at hun nok var en smule skarp i sin facebookopdatering, som i skrivende stund har 155 kommentarer og 820 delinger.

Hun skriver blandt andet:
Redder I én hvalp fra en hundehandler som dem, så dømmer I samtidig HUNDREDVIS andre til en skæbne langt værre end døden. Tag det med på samvittigheden når I kæler med jeres heldige hvalp - dens mor betaler prisen.

Og alle derude som har købt en hvalp på den måde, alle der fulgte sit blødende hjerte lige i den situation hvor I stod med hvalpen - kald jer aldrig dyreelskere! For I har støttet hundehandel af værste skuffe. Og i går da jeg blev mødt af små glade hvalpe der bare ville hilse og lege.....der forbandede jeg jer langt væk!!! I burde fandme have været med da de trak vejret for sidste gang.

– Jeg er godt klar over, at jeg er hård og provokerende, og at folk ikke gør det for at være onde. Men jeg følte, jeg blev nødt til at gøre et eller andet for at gære opmærksom på problemet. Derudover følte jeg også en enorm vrede over at være nødsaget til at aflive syv søde små hundehvalpe, som sagtens kunne have fået et godt liv, fortæller hun og slår fast, at hun ikke mener, man aldrig bør købe hunde i udlandet:

– I virkeligheden er jeg ligeglad med, hvor folk køber deres hunde, bare de sikrer sig, at opdrættet og den videre formidling sker under ordentlige forhold for dyrene. For der er mange hunde i disse lande, der har det godt og hvor alt er i orden, men det kræver man tager ned og besøger opdrætteren, før man køber en hvalp. Det er jo sådan set ikke så forskelligt fra at købe en hund i Danmark. Her vil man jo heller ikke købe en hund hos en opdrætter, hvor alt er kaos, og hundene har det skidt.

Henriette Medom Marqvorsen mener også der er plads til at få opfyldt sin trang til at redde hunde, men det bør man bare ikke søge til udlandet for.

– Vi har mange hunde rundt omkring på internaterne i Danmark, som sagtens kan trænge til at blive hjulpet af velmenende hundemennesker. Så man kan sagtens få sit ønske om at redde en hund opfyldt her i Danmark, lyder det fra dyrlægen fra Nysted Dyreklinik.

Aflivningen af de syv hunde gik planmæssigt, men oplevelsen satte sig i den rutinerede dyrlæge.

– Jeg kunne ikke lade være med at tude over det, og da jeg skulle lægge de døde hunde i fryseren på klinikken, var der et eller andet i mig, der ønskede at mærke et hjerte banke i brystet på en af de stakkels hvalpe.

 

 

Læs også

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

Øget fokus på ulovlig grænseoverskridende hundehandel

04-11-2021 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordjyllands Politis Dyrevelfærdssektionen vil fremover sigte flere købere af importerede hunde, hvis de ikke har registreret importen af hunden ved Fødevarestyrelsen

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

Hunde reddet fra kummerlig tilværelse i lade

31-01-2012 14:18, af Tine Luther
Anonym henvendelse om en kennels frygtelige forhold førte til aflivning af to hunde, mens et større antal hunde blev fjernet.

Børn og hunde: Skab rammerne for det gode forhold

02-11-2023 13:11, af Anne Cecilie Sohl

Børn og hunde kan få et fantastisk forhold til hinanden, men det kommer ikke af sig selv. Her får du en række råd til, hvordan du får det til at ske.

Hundelort gav knytnæveslag

23-06-2020 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være farligt at blande sig i andre menneskers forhold til deres hundes efterladenskaber. Det måtte en kvinde sande mandag

Hunde på Dyrehavsbakken

12-04-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.

Opdrætter: Stop nu støtten til useriøse hundehandlere

13-01-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag lagde opdrætter Christina Rosenhøj Tindbæk et opslag på Facebook, hvor hun i klare vendinger lod forstå, at folk skal stoppe med at købe hvalpe hos tvivlsomme opdrættere i udlandet. Vi har taget en snak med hende om problemet

Hunde mod mobning

20-03-2012 13:38, af Tine Luther
Hunde kan være en meget positiv gevinst i forhold til mobning i skolen.

Et postbud bygger en rampe til en gammel hund på sin rute

10-01-2017 13:25, af Kasper Larsson
Nogle mennesker går bare den ekstra mil for at skabe lidt ekstra glade i andres liv. Og skønt hunde og postbude ikke er kendt for at have det bedste forhold til hinanden, så er det noget helt andet i dette tilfælde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.