Så er vinteren over os

26-01-2012 13:40, af Tine Luther
Så er frosten – og visse steder også sneen – over os. I den forbindelse er der nogle ting i forhold til hunden, man bør tage hensyn til, når den skal med på tur.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Salt og hundepoter Salt og hundepoter er ingen god kombination. Saltet udtørrer poterne, som kan sprække – og så bliver den næste gåtur en sviende oplevelse. Det er ikke nemt helt at undgå saltede områder på gåturene lige nu, så derfor er det en god ide at beskytte hundepoterne – enten med en speciel hundesko eller ved at smøre den med f.eks. potevoks eller vaseline. Det er også en god idé at skylde poterne med lunkent vand efter gåturen. Undgå at bruge sæbe, da det også udtørrer. Isklumper mellem trædepuderne Der er tendens til dannelse af isklumper mellem hundens trædepuder. Isklumperne sætter sig fast i hårene, og det bevirker, at hunden er våd ganske længe mellem trædepuderne. Det kan medføre eksempelvis svamp og eksem. Derfor er det en god idé at fjerne eventuelle isklumper forsigtigt med lunkent vand og efterfølgende tørre poterne. Hundesko eller indsmøring vil beskytte poterne. Nedkøling Er det særlig koldt, frarådes for lange gåture, som vil nedkøle hunden. Gå i stedet flere korte ture. En anden faktor, der kan virke nedkølende på hunden, er snespisning – så lad ikke din hund kaste sig over de hvide masser. Hund i vinterkold bil Lige som en parkeret bil hurtigt bliver varm om sommeren, bliver den hurtigt kold i frostvejr. I bilen har hunden ingen mulighed for at bevæge sig og holde varmen på den måde, så den vil hurtigt komme til at fryse. Derfor skal man ikke efterlade sin hund i en parkeret bil, når Kong Vinter har meldt sin ankomst.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.