Ved det første verdensmesterskab i rallylydighed i Finland har det danske landshold i dag, lørdag den 28. september, sikret sig en flot sølvmedalje i holdkonkurrencen. Med deltagelse af 10 nationer var konkurrencen hård, men Danmark viste styrke med en solid holdindsats, hvor alle ekvipager præsterede på et højt niveau.
Hver ekvipage havde to banegennemløb, hvor de tre bedste resultater fra hvert land blev lagt sammen og dannede holdets samlede point. Danmark lå i tæt konkurrence med Sverige, som løb med guldet, men det danske hold leverede imponerende resultater og sikrede sig dermed andenpladsen.
Stærkt dansk sammenhold sikrer medalje
Holdleder Helle Gadeberg var meget tilfreds med præstationen og udtrykte sin stolthed over holdets sammenhold: - Det danske rallylandshold har leveret en formidabel holdindsats i dag. I et skarpt felt med de bedste af de bedste har de levet varen. Det er et "en for alle - alle for en"-hold, sagde hun og fremhævede, hvordan holdets stærke fællesskab har været en afgørende faktor for deres succes.
De fire danske ekvipager, Annette Grønbæk med Archie, Helle Sejr Damkjær med Mio (Myrullen´s Mio), Pia Grisell med Breeze (Asasara Nam Nam Breezer) og Trine Sartou med Heydu (LilSunKiss Get a Grip Galileo), har alle kvalificeret sig til de individuelle finaler i morgen. - De er alle superdygtige som hundeførere, men det er ganske enkelt respekten, opbakningen og glæden ved at være sammen, der løfter deres præstationer til verdensklasse, tilføjede Gadeberg.
Det danske hold ser frem til at modtage deres velfortjente sølvmedaljer ved præmieoverrækkelsen i morgen og er klar til at kæmpe om individuelle medaljer i finalerne. Med dagens præstationer har det danske rallylandshold bevist, at de er blandt verdens absolut bedste.
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence.
Det danske rallylandshold er ankommet til Turku, Finland, og er klar til at konkurrere ved VM i rallylydighed denne weekend.
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.