Lørdag den 28. september 2024 blev der afholdt finale i Årets Hund 2024 i rallylydighed, hvor DKK Vilhelmsborg dannede den perfekte ramme om den prestigefyldte rallykonkurrence. Efter et helt års hårdt arbejde og dedikation fra hundeførere og deres firbenede makkere, kulminerede det hele i en spændingsfyldt og festlig finale.
I finalen deltog 55 kvalificerede teams, fordelt på klasserne begynder, øvet, ekspert, senior og champion. Banerne blev fyldt med præcise kommandoer, logrende haler og masser af smil, da hvert team gav deres allerbedste i håb om at blive Årets Hund 2024.
Dommerne Charlotte Bøgvad og Tina Klausen sørgede for at udfordre de dygtige teams med finale-værdige baner. Klædt i festtøj satte de prikken over i'et på denne storslåede dag. Pointene fra finalen talte dobbelt, hvilket betød, at alt kunne ske, og spændingen holdt sig intens lige til det sidste.
En dag fyldt med fest og fejring
Finaledagen var ikke kun en sportslig bedrift – det var også en fest. Flagranker prydede området, og de dygtigste teams blev hyldet med blomster og festlige bobler. En stor tak går til de mange frivillige, som med deres indsats gjorde dagen mulig.
Et kæmpe tillykke til alle deltagerne og især til vinderne af Årets Hund 2024 i rallylydighed.
Glæd dig til at se alle vinderne fra alle klasserne, når næste nummer af HUNDEN rammer din postkasse!
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.
Det danske rallylandshold er ankommet til Turku, Finland, og er klar til at konkurrere ved VM i rallylydighed denne weekend.
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år
Ane Andersen træner og konkurrerer i rally og lydighed med sin golden retriever Aqua, selvom hun sidder i kørestol. Nu er de udtaget til at konkurrere om årets hund i rally øvet
Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen
Grøntsager kan være et sundt supplement til hundens kost, men hvilke er sikre, og hvilke bør undgås?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
I næste nummer af HUNDEN kan du læse den rørende historie om tiårige Tiffanie, der overlevede mavedrejning og gennemgik en nøje planlagt genoptræning.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet