BLOG: Skarø prøven del 2

29-03-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Vi bringer her anden del af Charlotte Laursens blog om Skarø prøven. God fornøjelse

Copyright Ridehesten.com
Foto: Charlotte Laursen

Hej igen til Hunden.dk.

en uge er gået, og jeg vil nu fortælle jer om min første oplevelse på Skarø prøven. Traditionen tro blev prøven afholdt første lørdag i marts. Quiet og jeg havde været på en lokalprøve ugen forinden, hvor vi havde fået en 1.pr. Så til trods for minimal træning i dette forår, så følte jeg at vi var klar. Men allerede i ugen op til fik vi dog nogle forhindringer. Min farfar træner til dagligt Darya, som er teamets yngste hund, og han skulle også deltage i unghundeklassen med hende. Farfar havde af flere gange ringet og berettet om alle deres mange succesfulde træninger, og jeg kunne flovt tænke for mig selv, at mine træninger var nærmest ikke eksisterende, måske jeg alligevel ikke var helt klar, og det blev den gamle, der skulle løbe med sejren. Denne overbevisning var Darya dog ikke helt enig i, da hun gik i løbetid om mandagen og måtte blive hjemme. Nå jamen farfar skulle jo med, og jeg vidste hvor meget, han havde glædet sig, så da han spurgte om han kunne låne Quiet, og jeg så tog en af mine andre hunde, sagde jeg selvfølgelig ja. Lidt trist var det, da jeg havde glædet mig til at vise hende frem, nu når det var begyndt at køre for os, men mon ikke farfar ville kunne gøre det samme?  Han har trods trænet en del med Quiet, da hun var hvalp, så de kendte jo hinanden godt. Jeg valgte derfor, at tage en af Gyvellunds veteraner med, den såkaldte englehund (Enzo). Jeg tænkte, at det var faktisk fint nok, for så var sejren i hus alligevel, for ingen var da mere rutineret end Enzo, han kan trods alt prale af, at være den mest vindende hund i danmarkshistorien markprøvemæssigt.

Nå men endelig blev det den 3. marts, jeg stod op klokken fem og kørte hjemmefra klokken seks, fordi jeg også skulle hente farfar på vejen. På vejen ned til farfar hørte jeg i radioen, at begge lillebæltsbroer var spærret. Så vidt meldingerne lød, så ville der blive åbnet op igen snarest muligt, så vi tog chancen og tog alligevel afsted. Vi endte i en stor kø, hvor vi holdte en halv times tid, men det lykkedes os at komme frem til Roger og Jenny, som afholder prøven, ét minut i god tid. Da alle var ankommet efter lidt tids venten (vi var mange som sad i kø), blev der serveret morgenmad, også var det tid til at komme i marken. Prøveleder Roger startede naturligvis ud med at fortælle, at de ikke havde haft så mange fugle på terrænet i mange år, som der var i år. Havde jeg ikke været den eneste på stedet, som var yngre end 50, havde jeg nok sagt, at han skulle lade være med at jinxe det, for det var ikke helt, det vi så, da vi kom ud på markerne. Men det betød sådan set mindre, vi vidste alle godt, at vi var der lige så meget for hyggens og traditionernes skyld.

Vi begav os i marken, og farfar var den første af os to til at have sit slip, som jo var med min hund, men som han mente, at han sagtens kunne klare. Det gik dog knap så godt, Quiet blev hurtigt forvirret, over at både jeg og farfar var til stede, og når farfar ikke havde styr på hende, kunne jeg ikke lade være med at blande mig. Til sidst var den lille hund så forvirret, at hun gik helt sine egne veje. Nå men et dårligt slip til farfar, også var det blevet min tur. Jeg tænkte, nu skal jeg vise dem, med Englehunden som så sent som i efteråret blev nr. 2 til DM i en alder af 9 år. Enzo var dog ikke helt af samme overbevisning og noget kunnet tyde på, at han havde lagt høreapparaterne derhjemme. Faktisk skulle man tro han var i samme situation som Quiet, fordi han gik hvert fald lige så meget sine egne veje, og det var ikke noget, der imponerede nogen som helst, måske med undtagelse af farten, for stærkt gik det, mens han tågede ustruktureret rundt. I andet slip blev farfar og jeg enige om, at vi måske skulle samarbejde om at føre Quiet, det var en god beslutning, fordi hun gik MEGET bedre, og vi fik stor ros. Enzo derimod fortsatte hans skamfulde stil i andet slip. I tredje slip gik jeg alene med Quiet, det kan blive hårdt for en 81-årig at gå så langt på en dag, som farfar sagde: ”Jeg bliver bare lige tilbage og fortæller dommeren, hvor dygtige i er”. Efter slippet tænkte jeg, at det havde slet ikke nødvendigt for farfar at fortælle dommeren, for det var det bedste slip, vi længe havde haft, og hvis jeg selv skal sige det dagens bedste, hvilket dommerens kritik senere på dagen også tydede på. Enzo valgte også at tage sig sammen i sidste slip, og viste hvad det var han kunne.

Dagen på marken var slut, og da vi kom hjem, var der forberedt det lækreste frokost. Det var tydeligt at mærke på opvartningen, at dette var en prøve lidt ud over det sædvanlige. Der blev ikke uddelt nogle præmier på dagen i og med, at der ikke var så mange fugle at komme efter. Men det gjorde ikke noget, dagen var alligevel helt igennem fænomenal, og det var fantastisk at få lov til at føre den gamle tradition videre, jeg håber, at jeg kan være med til at holde liv i den mange år endnu.

Mange tak fordi i havde lyst til at læse med både i dag og i sidste uge. Kan i alle have en rigtig dejlig weekend.

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

BLOG: Mit hundeår 2018

28-12-2018 15:06, af Charlotte Laursen

Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture

Charlotte Hoog Møller: Dybt berørt af de tre dødsfald

21-03-2023 09:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser

Vask hund, når bilen er i vaskehal

20-01-2021 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Kjellerup kan ma nu få vasket hund på Circle K. Ideen opstod, da Charlotte Thomsen blev træt af at vaske hund hjemme på badeværelset

BLOG: Open for business

22-02-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Hej igen til HUNDEN.dk’s læsere, så er det igen blevet min tur til at fortælle jer lidt om, hvad jeg går og laver, og der er sket en del siden sidst

BLOG: Træning, træning, træning og seje farfar

07-09-2019 12:00, af Charlotte Laursen

Charlotte Laursen har travlt med træning, studie og arbejde. Heldigvis har hun ikke for travlt til at hylde sin kære farfar

BLOG: Tiden flyver afsted når man har det sjovt…

09-08-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Så er vores bloggere klar igen oven på sommeren. Den første i rækken er Charlotte Laursen. Nyd hendes gode indlæg

BLOG: Mit sted

18-01-2019 15:24, af Charlotte Laursen

Det er blevet Charlotte Laursens tur til at blogge for hunden.dk igen. Og man må sige, at hun leverer en rørende og dejlig tekst, som alle kan bruge. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.