BLOG: Træning, træning, træning og seje farfar

07-09-2019 12:00, af Charlotte Laursen

Charlotte Laursen har travlt med træning, studie og arbejde. Heldigvis har hun ikke for travlt til at hylde sin kære farfar

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hej til alle Hunden.dk’s læsere igen er det blevet min tur til at skrive for jer. Dagens indlæg bliver et af de kortere, da “jagthundesæsonen” først for alvor starter nu her, og vi kan dermed snart begynde at gå på markprøver igen og selvfølgelig også jagt, men altså derfor heller ingen resultater at berette om endnu. Men i hvertfald Jeg glæder mig helt vildt, det bliver så dejligt at komme igang igen. Det betyder dog også træning og massere af det, og det altså det, som det meste af min og hundens tid bliver brugt på på nuværende tidspunkt. Derudover er jeg begyndt på jurastudiet d. 20 august, hvilket også tager også en del tid, og jeg tager da mig selv i af og til at ønske, at der var flere timer i døgnet, når vi også driver Hundecenteret ved siden af. Men jeg tror nu på, at jeg nok skal nå det hele alligevel, jeg har heldigvis masser af gode mennesker omkring mig, som hjælper til og støtter mig .

Slutteligt kan jeg også fortælle at min yderst seje farfar på 82, i sidste uge bestod vand, slæb og appoteringsprøven med Atrayente fear of Darya, som han træner for mig. Jeg bliver gang på gang imponeret af den gamle herres passion for hundesporten, og det giver mig en utrolig glæde, når han ringer og spørger, om han må komme med os på diverse prøver (han kan ikke så godt lide at køre langt). Til det spørgsmål vil mit svar altid være ja, han skal endelig bare blive ved, så længe han kan og vil, for jeg nyder de stunder vi har sammen i “hundeverdenen” så utrolig meget. Jeg synes, det er fantastisk dejligt at kunne få lov at tage ham med, og på den måde gengælde de mange gange, han har kørt mig land og rige rundt og har stået bag mig og støttet mig, ligegyldig om resultaterne har været gode eller dårlige, det har ført til, at vi i dag har et helt særligt bånd.

Det var alt for denne gang, kan i alle have en rigtig dejlig weekend sammen med jeres firbenede venner.

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

BLOG: Skarø prøven del 2

29-03-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Vi bringer her anden del af Charlotte Laursens blog om Skarø prøven. God fornøjelse

Vask hund, når bilen er i vaskehal

20-01-2021 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Kjellerup kan ma nu få vasket hund på Circle K. Ideen opstod, da Charlotte Thomsen blev træt af at vaske hund hjemme på badeværelset

BLOG: Mit hundeår 2018

28-12-2018 15:06, af Charlotte Laursen

Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture

BLOG: Tiden flyver afsted når man har det sjovt…

09-08-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Så er vores bloggere klar igen oven på sommeren. Den første i rækken er Charlotte Laursen. Nyd hendes gode indlæg

Charlotte Hoog Møller: Dybt berørt af de tre dødsfald

21-03-2023 09:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser

BLOG: Mit sted

18-01-2019 15:24, af Charlotte Laursen

Det er blevet Charlotte Laursens tur til at blogge for hunden.dk igen. Og man må sige, at hun leverer en rørende og dejlig tekst, som alle kan bruge. 

BLOG: Skarø prøven del 1

22-03-2019 15:00, af Charlotte Laursen

Vi bringer her Charlotte Laursens første blogindlæg om Skarø Prøven. Fortsættelse følger i næste uge

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.