BLOG: Kan man overhovedet holde ferie med mange hunde?

09-08-2021 12:04, af Susanne Møller Randeris

Jeg bliver tit spurgt om vi nogen sinde kommer på ferie og om det overhovedet er afslappende med så mange hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Til det kan jeg kun svare JA og JA. Vi kommer bestemt på ferie, lige præcis lige så tit som vi har lyst, og det er bestemt også afslappende for os. Dermed ikke sagt at andre vil have samme mening.

Vi har prøvet lidt af hvert med vores hunde, alt fra camping, sommerhus og hotel. Og alt kan lade sig gøre.

Dog må vi indrømme at efter vi har fået børn, så er det nemmest, og sjovest for dem, at vi tager på camping. Hvert år i uge 27 er vi på det der hedder "Dansk Hundeferie". Der er vi afsted med campingvognen, og det fungerer perfekt. Vi har altid alle hundene med og det skaber bestemt ingen problemer. Vores hunde er så vant til at være med os alle steder, at de slapper af over alt vi er. På hundeferie er der en masse andre ”hundetosser” og deres hunde og selvfølgelig også børn. På hubdeferien har man mulighed for at tilmelde sig forskellige kurser, hvor der trænes 2 timer om dagen, og resten af tiden bestemmer man helt selv hvad man laver. Der er mulighed for at være helt sig selv, fællesspisning og bare det at være sammen med en masse andre hundefolk.

De sidste par år har vi været med på hundeferie, har det været uden at træne på nogle af holdene, men ren og skær afslapning. Og når vi siger afslapning, så indebærer det for os en masse gå- og løbeture med hundene og ellers bare hygge med ungerne og vores venner. Hvorfor egentlig tage med, hvis ikke vi gider deltage på nogle af holdene tænker du nok? Jo det er fordi at mange af vores venner og deres børn også er med, så det betyder at vi samtidig har tid til at hygge med dem og at vores unger har en masse af deres venner de kan lege med. Og da vi begge to har jobs der tager masser af vores dyrebare tid og ikke mindst kræfter, så er det skønt for os at have 100% ferie. Det vil sige at vi ikke skal være på et hold kl. 9.00 hver dag, men kan gøre præcis som det passer os. Det har vi virkelig nydt de sidste par år. Når vi er afsted, skal det jo være sådan at vores hunde kan gå ud og ind. Både for at de kan gå ud og tisse hvis de skal det, men også bare for at kunne nyde solen (hvis den altså er der ) Til det har vi fået Lavet et smart hegn. Det er lavet af trampolinstof, så der er ingen huller eller andet hundene kan sidde fast i, og de har stadig mulighed for at kunne kigge ud og følge med i hvad der sker omkring. Det tætte hegn er egentlig ikke for at holde vores hunde inde, men bestemt lige så meget for at holde andre hunde ude. For jeg skal være 100% ærlig at sige at andre folk ikke altid har fuld ud styr på hvor deres hunde eller børn er, og så slipper vi for at få uventet besøg. Ikke fordi man ikke må snakke med vores hunde, det må man bestemt gerne, vi vil bare gerne være forberedt på at det foregår på den rigtige måde.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

De sidste år har hundeferien lagt på Hasmark Strandcamping – et helt fantastisk sted for både 2 og 4 benede. Der er badeland både ude og inde, hvor de 2 benede vandhunde kan boltre sig. Og så er det helt fantastisk at der ligger helt fantastisk strand lige uden for campingpladsen, her får de 2 benede lov til at svømme og ikke mindst traves der mange kilometer med hunde og venner igennem af ugen.

Vi har aldrig prøvet at tage dem med sydpå i ferien endnu, og umiddelbart tror jeg heller aldrig vi kommer til det. Synes det er lidt synd at de skal med, hvor der er SÅ varmt. Når man kan se hvor hård varmen kan være for dem på de varmeste dage herhjemme. Det betyder dog ikke at vi aldrig er i udlandet. Vi er heldigvis så privilegeret at vi har en masse venner, der meget gerne vil passe vores hunde. Vi har sågar prøvet at et vennepar passede alle vores hunde engang. Jeg er bestemt ikke i tvivl om at dette kun kan lade sig gøre, da vores hunde er så vant til at være med mange forskellige steder, hvilket betyder at de slapper af hvor som helst. Og så har vi også en veninde der har en pension, som vi også gerne sender dem i. De  kender Wickie, som har pensionen, rigtig godt og ELSKER at komme der. Det er med til at give totalt ro i maven, når man er ude og rejse, som betyder at vi kan slappe endnu mere af og bare nyde ferien. Når vi kommer og henter dem, har de knap nok tid til at komme med hjem. Det er da et fantastisk bevis på at de bestemt ikke er kede af at være der. Nu er det ikke kun uge 27, der stor på hund i år i vores ferie. Vi har selvfølgelig også haft 2 uger mere. Og de endte med at gå helt i hundene, da vi har fået et skønt kuld hvalpe, men desværre med en tæve der lukkede for mælkeproduktionen, og hvad pokker gør man så? Følg med på bloggen for at se hvad vi gjorde.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Kom til hundefest i Hjallerup 1. oktober

21-09-2022 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle sejl er sat til når Susanne og Rasmus Bøgsted, som står bag Tranekærets Foder & Hundeudstyr, efter mere end 5 år på små 40m2 butik, nu slår dørene op for en ny butik på hele 140m2 i Hjallerup

BLOG: Det bliver sværere at sige farvel når man har børn

23-01-2021 08:58, af Susanne Møller Randeris

I sommeren 2020 måtte vi sige farvel til en af vores gamle hunde, denne gang blev det sværere end normalt. Her skulle man ikke kun takle sin egen sorg over tabet, men også sit barns

BLOG: Er det okay at lade hunden flytte hjemmefra?

09-08-2021 08:27, af Susanne Møller Randeris

Min holdning har altid været lidt firkantet på dette punkt. Når man anskaffer sig en hund, så beholder man den, til man desværre må sige farvel til den pga alderdom

BLOG: Når lysten svigter

05-12-2022 08:31, af Susanne Møller Randeris

Hvad gør man egentlig når lysten svigter? Lysten til at træne med sine hunde og lysten til at deltage til konkurrencer. Når man hele ens hundeejerliv har været aktiv træner og konkurrencehundefører, så er det som at miste en stor del af en identitet, når man ikke kan finde glæde i det mere – og hvad gør man så?

BLOG: Var det egentlig så forfærdelig en fødsel?

22-10-2020 19:00, af Susanne Møller Randeris

- når man får oplevelsen lidt på afstand, var det måske ikke helt så slemt

To champions på én dag

20-08-2017 14:42, af Anne Ekenberg

Det blev en rigtig god dag for Susanne og Roine Lindberg fra Finland, som udstillede deres to pyrenæiske mastiffer.

Hund reddede Susannes liv

21-11-2018 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Susanne Olsen fik en blodprop i hjertet, holdt hendes hund hende i live, indtil ambulancen kom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Labradoren Laika ændrede Milles liv

24-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.

Stor succes for Værums første K9 Biathlon

22-09-2025 07:00, af Redaktionen

En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.