BLOG: Kan man overhovedet holde ferie med mange hunde?

09-08-2021 12:04, af Susanne Møller Randeris

Jeg bliver tit spurgt om vi nogen sinde kommer på ferie og om det overhovedet er afslappende med så mange hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Til det kan jeg kun svare JA og JA. Vi kommer bestemt på ferie, lige præcis lige så tit som vi har lyst, og det er bestemt også afslappende for os. Dermed ikke sagt at andre vil have samme mening.

Vi har prøvet lidt af hvert med vores hunde, alt fra camping, sommerhus og hotel. Og alt kan lade sig gøre.

Dog må vi indrømme at efter vi har fået børn, så er det nemmest, og sjovest for dem, at vi tager på camping. Hvert år i uge 27 er vi på det der hedder "Dansk Hundeferie". Der er vi afsted med campingvognen, og det fungerer perfekt. Vi har altid alle hundene med og det skaber bestemt ingen problemer. Vores hunde er så vant til at være med os alle steder, at de slapper af over alt vi er. På hundeferie er der en masse andre ”hundetosser” og deres hunde og selvfølgelig også børn. På hubdeferien har man mulighed for at tilmelde sig forskellige kurser, hvor der trænes 2 timer om dagen, og resten af tiden bestemmer man helt selv hvad man laver. Der er mulighed for at være helt sig selv, fællesspisning og bare det at være sammen med en masse andre hundefolk.

De sidste par år har vi været med på hundeferie, har det været uden at træne på nogle af holdene, men ren og skær afslapning. Og når vi siger afslapning, så indebærer det for os en masse gå- og løbeture med hundene og ellers bare hygge med ungerne og vores venner. Hvorfor egentlig tage med, hvis ikke vi gider deltage på nogle af holdene tænker du nok? Jo det er fordi at mange af vores venner og deres børn også er med, så det betyder at vi samtidig har tid til at hygge med dem og at vores unger har en masse af deres venner de kan lege med. Og da vi begge to har jobs der tager masser af vores dyrebare tid og ikke mindst kræfter, så er det skønt for os at have 100% ferie. Det vil sige at vi ikke skal være på et hold kl. 9.00 hver dag, men kan gøre præcis som det passer os. Det har vi virkelig nydt de sidste par år. Når vi er afsted, skal det jo være sådan at vores hunde kan gå ud og ind. Både for at de kan gå ud og tisse hvis de skal det, men også bare for at kunne nyde solen (hvis den altså er der ) Til det har vi fået Lavet et smart hegn. Det er lavet af trampolinstof, så der er ingen huller eller andet hundene kan sidde fast i, og de har stadig mulighed for at kunne kigge ud og følge med i hvad der sker omkring. Det tætte hegn er egentlig ikke for at holde vores hunde inde, men bestemt lige så meget for at holde andre hunde ude. For jeg skal være 100% ærlig at sige at andre folk ikke altid har fuld ud styr på hvor deres hunde eller børn er, og så slipper vi for at få uventet besøg. Ikke fordi man ikke må snakke med vores hunde, det må man bestemt gerne, vi vil bare gerne være forberedt på at det foregår på den rigtige måde.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

De sidste år har hundeferien lagt på Hasmark Strandcamping – et helt fantastisk sted for både 2 og 4 benede. Der er badeland både ude og inde, hvor de 2 benede vandhunde kan boltre sig. Og så er det helt fantastisk at der ligger helt fantastisk strand lige uden for campingpladsen, her får de 2 benede lov til at svømme og ikke mindst traves der mange kilometer med hunde og venner igennem af ugen.

Vi har aldrig prøvet at tage dem med sydpå i ferien endnu, og umiddelbart tror jeg heller aldrig vi kommer til det. Synes det er lidt synd at de skal med, hvor der er SÅ varmt. Når man kan se hvor hård varmen kan være for dem på de varmeste dage herhjemme. Det betyder dog ikke at vi aldrig er i udlandet. Vi er heldigvis så privilegeret at vi har en masse venner, der meget gerne vil passe vores hunde. Vi har sågar prøvet at et vennepar passede alle vores hunde engang. Jeg er bestemt ikke i tvivl om at dette kun kan lade sig gøre, da vores hunde er så vant til at være med mange forskellige steder, hvilket betyder at de slapper af hvor som helst. Og så har vi også en veninde der har en pension, som vi også gerne sender dem i. De  kender Wickie, som har pensionen, rigtig godt og ELSKER at komme der. Det er med til at give totalt ro i maven, når man er ude og rejse, som betyder at vi kan slappe endnu mere af og bare nyde ferien. Når vi kommer og henter dem, har de knap nok tid til at komme med hjem. Det er da et fantastisk bevis på at de bestemt ikke er kede af at være der. Nu er det ikke kun uge 27, der stor på hund i år i vores ferie. Vi har selvfølgelig også haft 2 uger mere. Og de endte med at gå helt i hundene, da vi har fået et skønt kuld hvalpe, men desværre med en tæve der lukkede for mælkeproduktionen, og hvad pokker gør man så? Følg med på bloggen for at se hvad vi gjorde.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Kom til hundefest i Hjallerup 1. oktober

21-09-2022 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle sejl er sat til når Susanne og Rasmus Bøgsted, som står bag Tranekærets Foder & Hundeudstyr, efter mere end 5 år på små 40m2 butik, nu slår dørene op for en ny butik på hele 140m2 i Hjallerup

BLOG: Var det egentlig så forfærdelig en fødsel?

22-10-2020 19:00, af Susanne Møller Randeris

- når man får oplevelsen lidt på afstand, var det måske ikke helt så slemt

Dagens Læserfoto: Godt nytår

31-12-2020 07:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det nytårsaften, og vi kan snart vinke farvel til 2020, men husk nu stadig at holde afstand og gør ikke som disse to labradorhvalpe. Billedet er taget af Susanne Hemmingsen

Gilpa

BLOG: Når lysten svigter

05-12-2022 08:31, af Susanne Møller Randeris

Hvad gør man egentlig når lysten svigter? Lysten til at træne med sine hunde og lysten til at deltage til konkurrencer. Når man hele ens hundeejerliv har været aktiv træner og konkurrencehundefører, så er det som at miste en stor del af en identitet, når man ikke kan finde glæde i det mere – og hvad gør man så?

BLOG: Kan man starte ud med et ”VM”?

22-12-2022 10:16, af Susanne Møller Randeris

Ordsproget siger ”man skal jo starte et sted”, men det fortæller jo ingenting om, hvor man starter. Ja hvorfor ikke bare starte på toppen af bjerget? Nyder man ”udsigten”, så kan man jo blive og ellers er der altid den mulighed at bevæge sin nedad til man føler sig hjemme

Hund reddede Susannes liv

21-11-2018 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Susanne Olsen fik en blodprop i hjertet, holdt hendes hund hende i live, indtil ambulancen kom

BLOG: Når hvalpene ikke kommer af sig selv

29-03-2023 08:47, af Susanne Møller Randeris

Det er ikke altid en selvfølge at der bliver hvalpe, bare fordi der har været flere vellykkede parringer – naturen er til tider lunefuld. Det at ”miste” hvalpe kan både være en hård omgang, både for pengepungen med også mentalt, da det man drømte om ikke blev

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende