Til det kan jeg kun svare JA og JA. Vi kommer bestemt på ferie, lige præcis lige så tit som vi har lyst, og det er bestemt også afslappende for os. Dermed ikke sagt at andre vil have samme mening.
Vi har prøvet lidt af hvert med vores hunde, alt fra camping, sommerhus og hotel. Og alt kan lade sig gøre.
Dog må vi indrømme at efter vi har fået børn, så er det nemmest, og sjovest for dem, at vi tager på camping. Hvert år i uge 27 er vi på det der hedder "Dansk Hundeferie". Der er vi afsted med campingvognen, og det fungerer perfekt. Vi har altid alle hundene med og det skaber bestemt ingen problemer. Vores hunde er så vant til at være med os alle steder, at de slapper af over alt vi er. På hundeferie er der en masse andre ”hundetosser” og deres hunde og selvfølgelig også børn. På hubdeferien har man mulighed for at tilmelde sig forskellige kurser, hvor der trænes 2 timer om dagen, og resten af tiden bestemmer man helt selv hvad man laver. Der er mulighed for at være helt sig selv, fællesspisning og bare det at være sammen med en masse andre hundefolk.
De sidste par år har vi været med på hundeferie, har det været uden at træne på nogle af holdene, men ren og skær afslapning. Og når vi siger afslapning, så indebærer det for os en masse gå- og løbeture med hundene og ellers bare hygge med ungerne og vores venner. Hvorfor egentlig tage med, hvis ikke vi gider deltage på nogle af holdene tænker du nok? Jo det er fordi at mange af vores venner og deres børn også er med, så det betyder at vi samtidig har tid til at hygge med dem og at vores unger har en masse af deres venner de kan lege med. Og da vi begge to har jobs der tager masser af vores dyrebare tid og ikke mindst kræfter, så er det skønt for os at have 100% ferie. Det vil sige at vi ikke skal være på et hold kl. 9.00 hver dag, men kan gøre præcis som det passer os. Det har vi virkelig nydt de sidste par år. Når vi er afsted, skal det jo være sådan at vores hunde kan gå ud og ind. Både for at de kan gå ud og tisse hvis de skal det, men også bare for at kunne nyde solen (hvis den altså er der ) Til det har vi fået Lavet et smart hegn. Det er lavet af trampolinstof, så der er ingen huller eller andet hundene kan sidde fast i, og de har stadig mulighed for at kunne kigge ud og følge med i hvad der sker omkring. Det tætte hegn er egentlig ikke for at holde vores hunde inde, men bestemt lige så meget for at holde andre hunde ude. For jeg skal være 100% ærlig at sige at andre folk ikke altid har fuld ud styr på hvor deres hunde eller børn er, og så slipper vi for at få uventet besøg. Ikke fordi man ikke må snakke med vores hunde, det må man bestemt gerne, vi vil bare gerne være forberedt på at det foregår på den rigtige måde.
De sidste år har hundeferien lagt på Hasmark Strandcamping – et helt fantastisk sted for både 2 og 4 benede. Der er badeland både ude og inde, hvor de 2 benede vandhunde kan boltre sig. Og så er det helt fantastisk at der ligger helt fantastisk strand lige uden for campingpladsen, her får de 2 benede lov til at svømme og ikke mindst traves der mange kilometer med hunde og venner igennem af ugen.
Vi har aldrig prøvet at tage dem med sydpå i ferien endnu, og umiddelbart tror jeg heller aldrig vi kommer til det. Synes det er lidt synd at de skal med, hvor der er SÅ varmt. Når man kan se hvor hård varmen kan være for dem på de varmeste dage herhjemme. Det betyder dog ikke at vi aldrig er i udlandet. Vi er heldigvis så privilegeret at vi har en masse venner, der meget gerne vil passe vores hunde. Vi har sågar prøvet at et vennepar passede alle vores hunde engang. Jeg er bestemt ikke i tvivl om at dette kun kan lade sig gøre, da vores hunde er så vant til at være med mange forskellige steder, hvilket betyder at de slapper af hvor som helst. Og så har vi også en veninde der har en pension, som vi også gerne sender dem i. De kender Wickie, som har pensionen, rigtig godt og ELSKER at komme der. Det er med til at give totalt ro i maven, når man er ude og rejse, som betyder at vi kan slappe endnu mere af og bare nyde ferien. Når vi kommer og henter dem, har de knap nok tid til at komme med hjem. Det er da et fantastisk bevis på at de bestemt ikke er kede af at være der. Nu er det ikke kun uge 27, der stor på hund i år i vores ferie. Vi har selvfølgelig også haft 2 uger mere. Og de endte med at gå helt i hundene, da vi har fået et skønt kuld hvalpe, men desværre med en tæve der lukkede for mælkeproduktionen, og hvad pokker gør man så? Følg med på bloggen for at se hvad vi gjorde.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Da Susanne Olsen fik en blodprop i hjertet, holdt hendes hund hende i live, indtil ambulancen kom
I sommeren 2020 måtte vi sige farvel til en af vores gamle hunde, denne gang blev det sværere end normalt. Her skulle man ikke kun takle sin egen sorg over tabet, men også sit barns
Min holdning har altid været lidt firkantet på dette punkt. Når man anskaffer sig en hund, så beholder man den, til man desværre må sige farvel til den pga alderdom
- når man får oplevelsen lidt på afstand, var det måske ikke helt så slemt
Alle sejl er sat til når Susanne og Rasmus Bøgsted, som står bag Tranekærets Foder & Hundeudstyr, efter mere end 5 år på små 40m2 butik, nu slår dørene op for en ny butik på hele 140m2 i Hjallerup
Det er ikke altid en selvfølge at der bliver hvalpe, bare fordi der har været flere vellykkede parringer – naturen er til tider lunefuld. Det at ”miste” hvalpe kan både være en hård omgang, både for pengepungen med også mentalt, da det man drømte om ikke blev
Det blev en rigtig god dag for Susanne og Roine Lindberg fra Finland, som udstillede deres to pyrenæiske mastiffer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse