Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 15.00 trådte politiassistent Johnny Klærke fra Ringsted ind i Store Ring sammen med sin 5 år gamle schæferhund, Mai Tuk Trucker. De skulle nemlig sammen hædres for, at Mai Tuk Trucker i år er valgt som årets politihund.

- Det er da en anerkendelse af det arbejde, man går og laver, og al den tid, man er væk fra familien.  Det er en stående joke hjemme hos os, at når telefonen ringer skal far på arbejde, fortæller en glad og stolt Johnny Klærke, der altid har vidst, at Trucker er noget særligt:

- Jeg sagde allerede, da han var helt lille, at han blev god. Jeg kunne vælge den jeg ville fra kuldet, men fik at vide, at Trucker var den bedste af dem, fortsætter Johnny Klærke. 

Trucker er patruljehund i Midt- og Vestsjællands Politi, hvor han flere gange i sin karriere har udmærket sig.

Johnny Klærke og familien fik Trucker ind i familien, da den dygtige politihund var 8 uger, og herfra gik det stærkt med træning og prøver.

Da Tucker var godt halvandet år bestod han godkendelsesprøven for patruljehunde, og 8 dage senere gik han sit første rigtige spor efter en gerningsmand, der nåede 1000 meter væk inden anholdelsen.

I 2016 bestod Trucker gruppe 1 mønstringen, hvilket betød, at han kunne deltage i de svære og krævende politiopgaver.

Trucker har gennem sin karriere været med på over 100 opgaver af meget varierende karakter. Han har således været med til alt fra eftersøgning af levende og døde personer til tyverier og røverier.

En nat deltog Trucker i en opgave, hvor en kvinde var blevet overfaldet, udsat for vold, røveri og voldtægt. Sammen med andre politifolk blev der sendt en hundevogn til stedet. Ankommet til stedet blev Trucker sat til at søge i området. På en flisegang fandt han blodpletter og senere små blodpletter i et bænkeområde belagt med perlesten, hvor der sås tydelige skrabemærker. Trucker markerede for fært på bænken, fandt et brillestel med blodindsmurt brilleglas, et par dametrusser og et par herreboxershorts.

Der blev fundet mange andre genstande i området og ud fra disse fund, kunne politihundeførerne tegne et billede af hændelsesforløbet. Det billede blev brugt i den videre efterforskning i forhold til kvindens forklaring og de to gerningsmænd, hvis DNA blev fundet på de forskellige genstande, som var fundet på stedet.

 

 

Læs også

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Overarbejde til dommerne

10-09-2012 13:11, af Tine Luther
Over 5.500 hunde stiller til bedømmelse på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling den 15. og 16. september. Der afvikles også konkurrencer i den fremstormende sportsgren rally lydighed, i almindelig lydighed, agility og Dog Dancing. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

God start i Vejen

14-06-2024 20:50, af Anne Cecilie Sohl

Fredag åbnede DKK ballet til dette års udstilling i Vejen. Dagen bød på både godt vejr, glade hunde og førere. 

Se billeder fra DKK's udstilling i Ballerup

19-06-2012 12:44, af Tine Luther
Så er billederne fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup den forgangne weekend online.

Kerry blue terrier sejrede i Roskilde

04-05-2013 18:33, af Tine Luther
Den norsk ejede- og opdrættede kerry blue Shyloch Obama vandt dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Se WebTV fra udstillingen i Herning

13-11-2011 10:45, af Lærke Eifler
Det er nu muligt at se best in show konkurrence fra lørdag.

Roskilde 2019: Nordisk rally i Roskilde

10-05-2020 09:25, af Paul Lysholdt

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse