Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 15.00 trådte politiassistent Johnny Klærke fra Ringsted ind i Store Ring sammen med sin 5 år gamle schæferhund, Mai Tuk Trucker. De skulle nemlig sammen hædres for, at Mai Tuk Trucker i år er valgt som årets politihund.

- Det er da en anerkendelse af det arbejde, man går og laver, og al den tid, man er væk fra familien.  Det er en stående joke hjemme hos os, at når telefonen ringer skal far på arbejde, fortæller en glad og stolt Johnny Klærke, der altid har vidst, at Trucker er noget særligt:

- Jeg sagde allerede, da han var helt lille, at han blev god. Jeg kunne vælge den jeg ville fra kuldet, men fik at vide, at Trucker var den bedste af dem, fortsætter Johnny Klærke. 

Trucker er patruljehund i Midt- og Vestsjællands Politi, hvor han flere gange i sin karriere har udmærket sig.

Johnny Klærke og familien fik Trucker ind i familien, da den dygtige politihund var 8 uger, og herfra gik det stærkt med træning og prøver.

Da Tucker var godt halvandet år bestod han godkendelsesprøven for patruljehunde, og 8 dage senere gik han sit første rigtige spor efter en gerningsmand, der nåede 1000 meter væk inden anholdelsen.

I 2016 bestod Trucker gruppe 1 mønstringen, hvilket betød, at han kunne deltage i de svære og krævende politiopgaver.

Trucker har gennem sin karriere været med på over 100 opgaver af meget varierende karakter. Han har således været med til alt fra eftersøgning af levende og døde personer til tyverier og røverier.

En nat deltog Trucker i en opgave, hvor en kvinde var blevet overfaldet, udsat for vold, røveri og voldtægt. Sammen med andre politifolk blev der sendt en hundevogn til stedet. Ankommet til stedet blev Trucker sat til at søge i området. På en flisegang fandt han blodpletter og senere små blodpletter i et bænkeområde belagt med perlesten, hvor der sås tydelige skrabemærker. Trucker markerede for fært på bænken, fandt et brillestel med blodindsmurt brilleglas, et par dametrusser og et par herreboxershorts.

Der blev fundet mange andre genstande i området og ud fra disse fund, kunne politihundeførerne tegne et billede af hændelsesforløbet. Det billede blev brugt i den videre efterforskning i forhold til kvindens forklaring og de to gerningsmænd, hvis DNA blev fundet på de forskellige genstande, som var fundet på stedet.

 

 

Læs også

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

World Champion of Champions

28-10-2011 14:45, af Tine Luther
Som markering af afslutningen af FCI’s 100–års jubilæum arrangeres en udstilling, hvor hundene konkurrerer om titlen ”FCI Centenary World Champion of Champions”. 13 danske hunde er med.

Første dag sluttede med en POWER-vinder

24-06-2023 18:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er første udstillingsdag slut. Endnu en hyggelig udstillingsdag på Bornholm med et næsten perfekt hundevejr

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

23-06-2015 11:15, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Erik Faarup: Tak for den store hjælp

21-06-2022 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen

Alonso atter til tops

21-06-2015 21:49, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede i dag ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Weekend i hundens tegn

10-02-2011 14:45, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Fredericia Messecenter dørene op for årets første udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Alle billeder fra EDS er online

24-05-2023 12:16, af Kristine Ulsø Olsen

Hundens fotografer havde en travl weekend under European Dog Show i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder. Knapt 7000 billeder er online, som nu kan ses i vores database

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den kærlige welsh corgi

25-07-2025 06:56, af Erik Faarup

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.