Klokken 15.00 trådte politiassistent Johnny Klærke fra Ringsted ind i Store Ring sammen med sin 5 år gamle schæferhund, Mai Tuk Trucker. De skulle nemlig sammen hædres for, at Mai Tuk Trucker i år er valgt som årets politihund.
- Det er da en anerkendelse af det arbejde, man går og laver, og al den tid, man er væk fra familien. Det er en stående joke hjemme hos os, at når telefonen ringer skal far på arbejde, fortæller en glad og stolt Johnny Klærke, der altid har vidst, at Trucker er noget særligt:
- Jeg sagde allerede, da han var helt lille, at han blev god. Jeg kunne vælge den jeg ville fra kuldet, men fik at vide, at Trucker var den bedste af dem, fortsætter Johnny Klærke.
Trucker er patruljehund i Midt- og Vestsjællands Politi, hvor han flere gange i sin karriere har udmærket sig.
Johnny Klærke og familien fik Trucker ind i familien, da den dygtige politihund var 8 uger, og herfra gik det stærkt med træning og prøver.
Da Tucker var godt halvandet år bestod han godkendelsesprøven for patruljehunde, og 8 dage senere gik han sit første rigtige spor efter en gerningsmand, der nåede 1000 meter væk inden anholdelsen.
I 2016 bestod Trucker gruppe 1 mønstringen, hvilket betød, at han kunne deltage i de svære og krævende politiopgaver.
Trucker har gennem sin karriere været med på over 100 opgaver af meget varierende karakter. Han har således været med til alt fra eftersøgning af levende og døde personer til tyverier og røverier.
En nat deltog Trucker i en opgave, hvor en kvinde var blevet overfaldet, udsat for vold, røveri og voldtægt. Sammen med andre politifolk blev der sendt en hundevogn til stedet. Ankommet til stedet blev Trucker sat til at søge i området. På en flisegang fandt han blodpletter og senere små blodpletter i et bænkeområde belagt med perlesten, hvor der sås tydelige skrabemærker. Trucker markerede for fært på bænken, fandt et brillestel med blodindsmurt brilleglas, et par dametrusser og et par herreboxershorts.
Der blev fundet mange andre genstande i området og ud fra disse fund, kunne politihundeførerne tegne et billede af hændelsesforløbet. Det billede blev brugt i den videre efterforskning i forhold til kvindens forklaring og de to gerningsmænd, hvis DNA blev fundet på de forskellige genstande, som var fundet på stedet.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Så er det sidste dag, og her finder du racerne
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer
Årets Politihund blev hædret til udstillingen i Herning. Theo vandt, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.