Store Ring er i den grad klædt i galla i denne weekend i Herning. Derfor er der også noget at leve op til for de mange hunde og hundeejere, der løber ind i ringen. Lørdag har det ikke været noget problem at leve op til de flotte omgivelser, idet der i den grad har været noget at se på for hundeelskere.
Derfor var det også ren guf for øjnene, da dagens Best In Show skulle kåres som den festlige slutning på en dejlig dag.
Bis-feltet bestod af en hvid schweizisk hyrdehund, en newfoundlænder, en skotsk terrier, en ruhåret gravhund, en akita, en grand basset griffon vendeen, en irsk setter, en flatcoated retriever, en lhasa apso og en afghansk mynde, og dommeren var portugisiske José Homem De Mello.
Da den portugisiske dommer valgte de fire finaledeltagere ud, stod grand basset griffon vendeen, flatcoated retriever, lhasa apso og afghansk mynde tilbage.
Den svenske flatcoatede retriever blev nummer fire, danske lhasa apso blev nummer tre. Vinderen blev hollandske grand basset griffon vendeen, og så endte den norske afghanske mynde på andenpladsen.
Vinderen, Forget Me Not, er endnu ikke blevet to år, og det er hans første gang i Danmark, men for ejer og opdrætter Gwen Huikeshoven er det ikke uvandt at vinde i Danmark og slet ikke i Herning.
- Det er fjerde gang i træk, jeg vinder BIS i Herning. De to foregående år, har hans far vundet, og året før var det en anden af mine hunde, der vandt. Så jeg er meget glad for Herning, lød det efterfølgende fra Gwen Huikeshoven, der altid har været glad for racen:
- Ja jeg er vokset op med dem, så derfor er det blevet den race for mig.
17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem.
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.