Onsdag forsøgte en 33-årig herboende polak at smugle 25 hundehvalpe ind i Danmark. Manden blev dog stoppet ved grænsen ved Frøslev, og da betjentene kiggede ind i varevognen og opdagede de 25 hvalpe, var turen slut for polakken og for hundene.
Manden blev sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven, men værre gik det for hundene. De blev alle aflivet.
Fødevarestyrelsen oplyser, at manden ikke var registreret som hundehandler og hundene havde hverken dokumenter eller sundhedscertifikater. Derudover var de håndteret på en måde som strider mod reglerne i dyreværnsloven.
Derfor måtte hvalpene ikke kom ind i Danmark, og da manden heller ikke ønskede at sende dem retur til Polen, måtte de 25 hvalpe aflives.
Husk nu, at hver gang man køber en hund, skal man have 100 procent styr på, hvor den kommer fra. På den måde har kriminelle opdrættere ingen indtjening, og på den måde sikrer vi, at der ikke skal aflives hvalpe på den måde igen.
Vestre Landsret slog torsdag fast, at tre mænd skulle dømmes for ulovlig indsmugling og salg af hundehvalpe fra Polen
Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige
Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC
Den hund, der 9. september blev aflivet i Tyskland på grund af rabies, kom fra Tyrkiet, som er et af de lande, hvor rabies er udbredt
Der er konstateret corona hos tre hunde på minkfarme med smitte, men det er værst for katte
Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene