Tre hvalpe aflivet i den seneste tid på grund af svampe. Så kort kan Anicura Odense Dyrehospitals opslag på Facebook gengives.
Dyrehospitalet har nemlig den seneste tid haft hele tre hvalpe, som var så dårlige, da de kom ind på dyrehospitalet, at de desværre måtte aflives.
Fælles for hvalpene var, at de havde spist svampe, og derfor advarer dyrehospitalet alle hundeejere om at være opmærksomme, når de lufter deres hunde, men også om at være opmærksomme på følgende symptomer.
Dyrehospitalet beder alle ringe til dyrlægen, hvis hunden har spist svampe, men de erkender også, at de ikke er svampeeksperter og derfor ikke kan udtale sig om, hvilke svampe der har været tale om i de enkelte tilfælde.
En af dem, der har oplevet, at hvalpen spiste svampe og senere måtte aflives, er Martin Pedersen fra Odense.
Torsdag 2. september tyggede hans lille hvalp, Tikko på en svamp, og to dage senere måtte den lille hvalp aflives.
I dette tilfælde var der tale om en Almindelig Netbladhat, som findes mange steder rundt omkring, og som man derfor skal være særdeles opmærksom på.
Efteråret byder på smukke gåture i naturen, men også skjulte farer for hunde som kastanjer, svampe og nedfaldsfrugt, der kan udgøre alvorlige sundhedsrisici.
Mange danskere ser netop nu frem til hyggelige efterårsaktiviteter, men det er også nu hundeejere bør være ekstra opmærksomme på giftige svampe, kastanjer og agern.
Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt