Store Ring fascinerer i Tyskland

26-05-2019 13:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Store Ring i Neumünster lærer tilskuerne om forskellige sportsgrene og andre hobbyer, man kan dyrke med sin hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Eftersøgningstjeneste, dogdance, hoop agility, lydighed og meget meget mere. Det er altsammen noget, man for det første lærer om, men også ser flotte shows omkring, når man sætter sig ved Store Ring i Neumünster. 

Det er forskellige klubber rundt omkring fra det Slesvig-Holstenske områder, der fortæller om netop deres interesse, ligesom de har planlagt showet, som udføres foran publikum i Store Ring. På den måde er der hele tiden aktivitet i Store Ring og de mange spændende sportsgrene får god reklame.

Der bliver vist alt fra nybegyndere til de ekstremt dygtige, hvilket giver publikum en følelse af ag kunne være med, og en fascination SF, hvad man kan nå med den rette træning. 

Hele dagen er der mennesker omkring Store Ring for at se de mange shows. Det er i høj grad hr. Og fru Tyskland, der sidder på tribunen og begejstres af de dygtige hunde. 

En sport som lydighed, der godt kan være lidt svær at forstå, bliver overskuelig med de små eksempler, klubben viser. De fortæller og viser blandt andet, hvordan hund og fører skal gå, og hvordan hunden skal blive stående på visse punkter. Det er godt tænkt, og mon ikke sportsgrenene oplever et mindre boom efter en udstilling som denne?

Læs også

Billeder fra Neumünster klar

29-05-2019 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Var du i Neumünster i søndags så kan det være, du er fanget på et af vores billeder, som nu er online

Se billederne: Dansk succes i Neumünster

27-05-2019 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Den internationale udstilling i Neumünster er ekstremt alsidig, hvilket fungerer rigtig godt. Men når det hele skal afgøres i Store Ring forsvinder stemningen. Heldigvis var der dansk succes at varme sig på

Dansk vinder i juniorhandling

26-05-2019 14:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Store Ring i Neumünster startede søndag med dansk succes, da Sille Uhrenholt vandt i juniorhandling

Kom i form med din hund

21-01-2025 08:39, af Cecilie Friis Amstrup

Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.

Læserne har talt: Hundesurf er dyrplageri

08-08-2019 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med et overvældende flertal stemte læserne for, at surf for hunde er dyrplageri

Landsholdet i Dog Dancing skåler for sølv og fællesskab

28-11-2024 13:32, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom Dog Dancing er en individuel sport, var sammenhold og støtte blandt de danske deltagere i centrum ved de nordiske mesterskaber, hvor Danmark sikrede sig sølv i holdkonkurrencen. For Helle Larssen var fællesskabet en oplevelse i sig selv.

Restriktioner og hundesport

25-10-2020 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredagens pressemøde bød på nye restriktioner, som naturligvis også har konsekvenser for hundesporten. Her får du DKK’s overblik

Hundenes kamp om København

18-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Prøv hoopers - Det er for alle hunde

05-09-2021 17:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

Hoopers er en forholdsvis ny sport i hundeverdenen. Til Store Hestedag lavede Vallensbæk Agility Sport og Hoopers flere opvisninger, hvor de viste sporten frem

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.