Den 1. januar 2015 indførte DKK juniorklasse i rally for at skabe et incitament for unge udøvere (10-17 år) til at dyrke denne sport.
Juniorklasse er en selvstændig klasse i rally, som gennemføres på helt samme bane, som benyttes i begynderklasse og bedømmes efter helt samme regler. Hundene kan opnå titlen Rallyjuniormester (RJM), efter samme regler, som begyndere kan blive Rallybegyndermester (RBM). Forskellen fra begynderklassen er, at juniorerne kan få deres egen banegennemgang og må have en hjælper med under banegennemgangen.
Der afholdes ligesom for de øvrige fire rallyklasser DM og Årets Hund i juniorklasse. Regerende Danmarksmester og vinder af Årets Hund 2017 er Sofie Nielsen med Australian shepherd Magic Fireball's Ghost Dance.
Der er ingen begrænsninger for hvilke hunde, der må gå i juniorklasse. Junioren kan op med sin egen hund eller med mors og fars hund, som måske går rally i forvejen. Junioren kan også gå med en ”fremmed” hund.
Vi ser det samme billede som i de øvrige rallyklasser: mange forskellige racer er eller har været repræsenteret: Australian shepherd, Berner sennenhund, Bichon havanais, Border collie, Border terrier, Collie, Finsk lapphund, Jack russell terrier, Labrador retriever, Norwich terrier, Nova scotia duck tolling retriever, Samojedhund, Shetland sheepdog og Welsh corgi cardigan.
Der har været støt stigende interesse for juniorklassen. I 2015 gik 6 op i juniorklasse, i 2016 21, i 2017 38 og i 2018 har der allerede været 54 oppe (pr. 27. maj).
18 førere har hidtil været oppe, nogle blot 1-2 gange, men der er et stigende antal, der fortsætter i klassen og konkurrerer med flere hunde.
Den 16. -17. juni til DKKs prøver i Vejen er tilmeldt 9 ekvipager i juniorklasse både lørdag og søndag, det er det største antal nogensinde! Prøverne kvalificerer til Årets Hund 2018, og tilmeldingerne vidner om, at der er stor interesse for at kvalificere sig til finalen. Det samme billede tegner sig til DM-kvalifikationsprøver.
Der er to førere, som i særlig grad skiller sig ud: Kimmie Wolsted og Mathilde Petersen.
(F1)
Kimmie, som fylder 13 år til juni, debuterede 4. december 2016. Hun er datter af Ditte Wolsted, som er en af de absolutte topudøvere i rally. Kimmie har konkurreret i rally med 5 forskellige hunde, både sin egen Jack russell terrier Max (Hvilebakkens Vincent Van Gogh), og mors og venners dygtige border collier. Hun har allerede været oppe 36 gange.
Mathilde, som fyldte 10 år i december, debuterede 11. februar 2018 med farmor Mette Thomsens sheltie Boogie (Elverlamshuset’s Boogie), og det er gået rigtigt godt! Boogie, som ikke har gået rally tidligere, er blevet RJM og er kvalificeret til både DM og Årets Hund.
Paul Lysholdt med Norwich terrier Lille Bjørn og border terrier Max, som begge er rally champions, spurgte, om Mathilde ville gå juniorklasse med de to, og det ville Mathilde gerne. Så hun har sørme også gjort dem begge til RJM og kvalificeret dem til DM og til Årets Hund. Hun har allerede været oppe 27 gange, ret vildt på 105 dage …
Hvis Kimmie, Mathilde og andre af de dygtige juniorer bevarer interessen for sporten - det er vi mange, der håber, de gør - har de bestemt potentialet til at blive nogle af fremtidens stjerner i rally.
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence.
Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.
Langt de fleste hundeejere, skelner ikke imellem om deres hund er en hvalp eller junior hund, hvilket kan resultere i, at knogler og muskler ikke udvikles korrekt
Tilbage i 1981 var der et afsnit i bladet, der hed Junior. I januar kunne børn skrive til HUNDEN, og det er fine breve. Her får du et af dem
På Lolland kan man efter sommerferien gå på efterskole med sin hund. Det er Bindernæs Efterskole, der tilbyder den nye linje
Best In Show Junior er nu afgjort, og vinderen var meget italiensk
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.