Stjerner på vej – juniorklasse i rally

04-06-2018 08:19, af Anita Jakobsson & Paul Lysholdt

Vi har modtaget denne artikel, hvor du kan læse lidt om de unge fra juniorklassen i rally, fra Anita Jakobsson og Paul Lysholdt

Copyright Ridehesten.com
Mathilde Petersen og Elverlamshuset’s Boogie. Foto: Zakkai Hundevenner

Den 1. januar 2015 indførte DKK juniorklasse i rally for at skabe et incitament for unge udøvere (10-17 år) til at dyrke denne sport.

Juniorklasse er en selvstændig klasse i rally, som gennemføres på helt samme bane, som benyttes i begynderklasse og bedømmes efter helt samme regler. Hundene kan opnå titlen Rallyjuniormester (RJM), efter samme regler, som begyndere kan blive Rallybegyndermester (RBM). Forskellen fra begynderklassen er, at juniorerne kan få deres egen banegennemgang og må have en hjælper med under banegennemgangen.

Der afholdes ligesom for de øvrige fire rallyklasser DM og Årets Hund i juniorklasse. Regerende Danmarksmester og vinder af Årets Hund 2017 er Sofie Nielsen med Australian shepherd Magic Fireball's Ghost Dance.

Der er ingen begrænsninger for hvilke hunde, der må gå i juniorklasse. Junioren kan op med sin egen hund eller med mors og fars hund, som måske går rally i forvejen. Junioren kan også gå med en ”fremmed” hund.

Vi ser det samme billede som i de øvrige rallyklasser: mange forskellige racer er eller har været  repræsenteret: Australian shepherd, Berner sennenhund, Bichon havanais, Border collie, Border terrier, Collie, Finsk lapphund, Jack russell terrier, Labrador retriever, Norwich terrier, Nova scotia duck tolling retriever, Samojedhund, Shetland sheepdog og Welsh corgi cardigan.

Copyright Ridehesten.com
Den 14. maj 2015 gik May Hansen-Schwartz med Chihuahua Dimma som den første til prøve i juniorklassen. Her ses hun på podiet med dommer Trine Dyrgaard.

Der har været støt stigende interesse for juniorklassen. I 2015 gik 6 op i juniorklasse, i 2016 21, i 2017 38 og i 2018 har der allerede været 54 oppe (pr. 27. maj).

18 førere har hidtil været oppe, nogle blot 1-2 gange, men der er et stigende antal, der fortsætter i klassen og konkurrerer med flere hunde.

Den 16. -17. juni til DKKs prøver i Vejen er tilmeldt 9 ekvipager i juniorklasse både lørdag og søndag, det er det største antal nogensinde! Prøverne kvalificerer til Årets Hund 2018, og tilmeldingerne vidner om, at der er stor interesse for at kvalificere sig til finalen. Det samme billede tegner sig til DM-kvalifikationsprøver.

Der er to førere, som i særlig grad skiller sig ud: Kimmie Wolsted og Mathilde Petersen.

(F1) 

Kimmie, som fylder 13 år til juni, debuterede 4. december 2016. Hun er datter af Ditte Wolsted, som er en af de absolutte topudøvere i rally. Kimmie har konkurreret i rally med 5 forskellige hunde, både sin egen Jack russell terrier Max (Hvilebakkens Vincent Van Gogh), og mors og venners dygtige border collier. Hun har allerede været oppe 36 gange.

Copyright Ridehesten.com
Mathilde og Boogie. Foto: Zakkai Hundevenner

Mathilde, som fyldte 10 år i december, debuterede 11. februar 2018 med farmor Mette Thomsens sheltie Boogie (Elverlamshuset’s Boogie), og det er gået rigtigt godt! Boogie, som ikke har gået rally tidligere, er blevet RJM og er kvalificeret til både DM og Årets Hund.

Copyright Ridehesten.com
Mathilde med Boogie, Max og Lille Bjørn. Foto: Mette Thomsen

Paul Lysholdt med Norwich terrier Lille Bjørn og border terrier Max, som begge er rally champions, spurgte, om Mathilde ville gå juniorklasse med de to, og det ville Mathilde gerne. Så hun har sørme også gjort dem begge til RJM og kvalificeret dem til DM og til Årets Hund. Hun har allerede været oppe 27 gange, ret vildt på 105 dage …

Hvis Kimmie, Mathilde  og andre af de dygtige juniorer  bevarer interessen for sporten - det er vi mange, der håber, de gør - har de bestemt potentialet til at blive nogle af fremtidens stjerner i rally.

Læs også

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Crufts: Verdens største hundeshow

04-03-2025 11:41, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.

Rallylandsholdet vinder bronze ved Nordisk Mesterskab

11-11-2024 10:45, af Cecilie Friis Amstrup

Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed. 

Unge skød fyrværkeri efter Linea og hendes hund

21-12-2022 09:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom der stadig er seks dage til, man må affyre fyrværkeri, hører man allerede brag rundt omkring. For Linea Olsen og hendes hund Elena kom bragene fredag alt for tæt på 

Glade agilityvindere

05-09-2020 16:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev den unge og den rutinerede, der tog guld i henholdsvis små og mellem hunde i DM i agility

Skuespiller forsvarede hund mod vold

21-03-2014 13:51, af Tine Luther
Skuespilleren Liam Neeson gik heltemodigt ind og forsvarede en hund, som tre unge mænd var i gang med at stene i Central Park, New York.

Unge bøller smører hvalp ind i lim og efterlader den

02-11-2016 13:12, af Kasper Larsson
Det kan være svært at fatte, at nogle mennesker kan være sådan over for dyr – desværre er ikke alle dyreelskere

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Se billederne: Børne- og ungedag i kreds 6 og 7

07-11-2022 09:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I går var der børne- og ungedag i Fårvanghallen. Mange mødte op, og her kan du se lidt billeder fra dagen

EDS: Europa har fået en ny ung stjerne

21-05-2023 19:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Best In Show Junior er nu afgjort, og vinderen var meget italiensk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste