Har man vundet DM med tre hunde, må det være ved at være en vane, men sådan var det absolut ikke for danmarksmesteren i agility for mellem hunde, Pia Metz.
Det er første gang, hun vinder med Enya, og det betyder rigtig meget.
– Jeg kan slet ikke forstå det. Jeg er så glad. Det har krævet rigtig meget arbejde med hende her, så det er virkelig specielt, lyder det fra en tydeligt rørt Pia Metz.
Det lå ellers ikke i kortene, at ekvipagen skulle tage tage guldet, da de to første løb ikke var fejlfri.
– De fejl, der blev lavet, var min skyld, sådan er det gerne, siger hun og griner.
Faktisk var Pia og Enya i B-finalen, hvor de endte som nummer to, hvilket gav pladsen i finalen, hvor Enya løb fejlfrit.
– Det er svært ikke at være jubelidiot lige nu. Jeg er simpelthen så glad, jubler hun.
Hos de små var det Julie Brodersen og Felix, det løb med sejren. Det er første gang, Julie vinder DM efter kun at have deltaget i danmarksmesterskabet to gange.
– Det betyder rigtig meget for mig. Jeg har kun haft Felix i halvandet år, så jeg er meget overrasket over at vinde DM, siger hun.
Ekvipagen gjorde det flot gennem hele dagen og løb flere rigtig flotte løb.
Stort tillykke til vinderne
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund