Ved Danmarks civile Hundeførerforenings DM 2018, der blev afviklet i Herning forrige weekend, blev den regerende danmarksmester i agility Henriette Skrøder og hendes border collie ”Lime” detroniseret, idet de blev slået af en anden lokal hundefører.
Henriette Skrøder lå ellers med helt fremme i toppen efter lørdagens 2 fejlfrie gennemløb i klassen for store hunde og kvalificerede sig til søndagens A-finale, men en enkelt lille fejl kostede desværre en diskvalifikation, og dermed mistede hun titlen som danmarksmester.
Danmarksmester i agility
I stedet strøg en anden af klubbens dygtige hundeførere helt til tops og blev til slut kåret som danmarksmester. Morten Juhl Hansen og border collien ”Spottie” præsterede nemlig 3 fejlfrie løb, og i finalen var de blot 1 hundrededel af et sekund foran nr. 2.
Morten Juhl Hansen fra Bording deltog også med sin anden border collie ”Guide”, og selv om den hund havde dagens hurtigste tid, blev de med en enkelt fejl henvist til en 8. plads. Morten er en meget rutineret hundefører og har også tidligere vundet adskillige titler på såvel nationalt som internationalt niveau.
Men festen sluttede ikke her. Endnu et medlem af klubben besatte nemlig 2. pladsen, idet Kim Gravlund-Krat med border collien ”Ice” også klarede alle 3 løb fejlfrit, men måtte altså se sig slået med 1 hundrededel af et sekund af klubkammeraten Morten Juhl Hansen.
At den lokale DcH Herning klub er totalt dominerende inden for agility i Danmark afspejles også i, at de havde hele 4 hunde med i top fem.
2. plads i rally
Også i disciplinen rally er DcH Herning nu kommet med helt frem. For første gang i klubbens historie lykkedes det nemlig at få en hundefører på sejrsskamlen her, idet Mirjam Dam Andersen med sin hund ”Caya” af racen Coton de tuléar erobrede en flot 2. plads. Også i rally er konkurrencen knivskarp i toppen, og med 274 point var Mirjam kun 1 point fra 1. pladsen med 275 point.
Mirjam Dam Andersen havde også kvalificeret sig til DM med sin anden Coton de tuléar ”Jojo”, men man kan kun deltage med 1 hund i rally til DM.
Mirjam Dam Andersen er noget af en komet inden for rally og har på kort tid etableret sig i toppen i Danmark og har præsteret stabilt hele sæsonen.
Ros til DcH Herning
Et DM er uden diskussion årets største begivenhed i DcH, og en detaljeret planlægning har stået på i næsten 2 år. En meget præcis og helt igennem nøje planlagt afvikling høstede stor anerkendelse hos såvel deltagere som publikum, og der blev rettet en stor og varm tak til de mange frivillige fra både byrådsmedlem John Thomsen, landsformanden Anette Lunau og lokalformanden Flemming Johansen.
Efter oprydningen kan klubbens medlemmer nu puste ud og se tilbage på en begivenhed, hvor klubånden foldede sig helt ud i den udbredte hjælpsomhed og velvillighed, der blev vist fra både medlemmer og samarbejdspartnere.
Næste år afholdes DcH’s DM i Langeskov på Fyn.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet
Her får du klummen fra HUNDEN 10. Denne gang er det Ida Eskolin Andersen fra Kreds 8, der har leveret teksten
27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige
Det bliver stort i Herning i weekenden, og er du forhindret i at komme, kan du alligevel følge med i Store Ring
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt