Sådan gik det i DcH DM

02-10-2018 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ja vi ved godt, at det er over en uge siden, vinderne kunne juble ved DcH DM, men ferier og lignende har gjort, at vi først har billeder og tekst nu. Men bedre sent end aldrig

Copyright Ridehesten.com
Eliteklasse: 1. Simone M. Hartvigsen m. Cava, 2. Vivi Davidsen m. Messi, 3. Martin Nielsen m. Basse

Ved Danmarks civile Hundeførerforenings DM 2018, der blev afviklet i Herning forrige weekend, blev den regerende danmarksmester i agility Henriette Skrøder og hendes border collie ”Lime” detroniseret, idet de blev slået af en anden lokal hundefører.

Henriette Skrøder lå ellers med helt fremme i toppen efter lørdagens 2 fejlfrie gennemløb i klassen for store hunde og kvalificerede sig til søndagens A-finale, men en enkelt lille fejl kostede desværre en diskvalifikation, og dermed mistede hun titlen som danmarksmester.

Danmarksmester i agility
I stedet strøg en anden af klubbens dygtige hundeførere helt til tops og blev til slut kåret som danmarksmester. Morten Juhl Hansen og border collien ”Spottie” præsterede nemlig 3 fejlfrie løb, og i finalen var de blot 1 hundrededel af et sekund foran nr. 2. 

Morten Juhl Hansen fra Bording deltog også med sin anden border collie ”Guide”, og selv om den hund havde dagens hurtigste tid, blev de med en enkelt fejl henvist til en 8. plads. Morten er en meget rutineret hundefører og har også tidligere vundet adskillige titler på såvel nationalt som internationalt niveau.

Men festen sluttede ikke her. Endnu et medlem af klubben besatte nemlig 2. pladsen, idet Kim Gravlund-Krat med border collien ”Ice” også klarede alle 3 løb fejlfrit, men måtte altså se sig slået med 1 hundrededel af et sekund af klubkammeraten Morten Juhl Hansen.

At den lokale DcH Herning klub er totalt dominerende inden for agility i Danmark afspejles også i, at de havde hele 4 hunde med i top fem.

2. plads i rally
Også i disciplinen rally er DcH Herning nu kommet med helt frem. For første gang i klubbens historie lykkedes det nemlig at få en hundefører på sejrsskamlen her, idet Mirjam Dam Andersen med sin hund  ”Caya” af racen Coton de tuléar erobrede en flot 2. plads. Også i rally er konkurrencen knivskarp i toppen, og med 274 point var Mirjam kun 1 point fra 1. pladsen med 275 point.

Mirjam Dam Andersen havde også kvalificeret sig til DM med sin anden Coton de tuléar ”Jojo”, men man kan kun deltage med 1 hund i rally til DM.
Mirjam Dam Andersen er noget af en komet inden for rally og har på kort tid etableret sig i toppen i Danmark og har præsteret stabilt hele sæsonen.

Ros til DcH Herning
Et DM er uden diskussion årets største begivenhed i DcH, og en detaljeret planlægning har stået på i næsten 2 år. En meget præcis og helt igennem nøje planlagt afvikling høstede stor anerkendelse hos såvel deltagere som publikum, og der blev rettet en stor og varm tak til de mange frivillige fra både byrådsmedlem John Thomsen, landsformanden Anette Lunau og lokalformanden Flemming Johansen.

Efter oprydningen kan klubbens medlemmer nu puste ud og se tilbage på en begivenhed, hvor klubånden foldede sig helt ud i den udbredte hjælpsomhed og velvillighed, der blev vist fra både medlemmer og samarbejdspartnere.

Næste år afholdes DcH’s DM i Langeskov på Fyn.

Info

Podiepladser ved DcH DM 2018 i Herning

C-Klasse
1 Kaja Løvendorf m. Simba
2 Trine Alkær Holm m. Tesla
3 Leif Otte m. Sif

B-Klasse
1 Bettina Køllgaard m. Albert
2 Anne Stømgård m. Verdi
3 Elke Reimer m. Bertha

A-Klasse
1 Jette Nybo Andersen m. Pluto
2 Tina Kjærgaard Pedersen m. Caia
3 Pia Swatz m. Aros

Elite -Klasse
1 Simone M. Hartvigsen m. Cava
2 Vivi Davidsen m. Messi
3 Martin Nielsen m. Basse

Rally
1 Charlotte Emborg m. Santos
2 Mirjam D. Andersen m. Caya
3 Charlene Nielsen m. Sitca

AG Lille
1 Henrik Olesen m. Tippi
2 Dennis Eskildsen m. Odin
3 Lillian Rose m. Cindy

AG Mellem
1 Lillian Rose m. Dundee
2 Sara Saron m. Audi
3 Susanne Rødtness m. Easy

AG Stor
1 Morten Juhl Hansen m. Spottie
2. Kim Gravlund-Krat m. Ice
3 Anne Kew m. Merry Hoppins

SPH 1
1 Liselotte Nielsen m. Thilde
2 Hans Jørgen Schmidt m. Cartagena Vento
3 Eva Dybro m. Candy

IPO 3
1 Allan Maindal m Luna
2 Jane Skødsholm m. Edina
3 Jens Nielsen m. Aixa Arko

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Hundeklub støtter Voice of Pets

10-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni

Hvor er Nanna

15-09-2020 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet

Billederne fra Herning er online

10-11-2016 15:08, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Herning

Årets juniorhandler for anden gang

12-11-2023 16:08, af Anne Cecilie Sohl

17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem. 

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Årets politihund 2012

03-11-2012 19:30, af Tine Luther
Hvert år hædres en tjenestehund, der har gjort sig særlig bemærket. I 2012 tildeles schæferhunden Hajen’s Snap med kaldenavnet Hektor den eftertragtede titel i forbindelse med Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning. Med hædren følger en check fra kennelklubben på 5000 kr.

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Vinder af årets sidste DKK-udstilling

06-11-2011 18:43, af Tine Luther
I dag, søndag, afviklede Dansk Kennel Klub årets sidste udstilling. Stedet var Herning – og vinderen en mops.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.