Nanna er en stabyhoun på snart tre år. Hun dyrker blandt andet lydighed, men ved en konkurrence i søndags hos DcH Vesthimmerland i Aars skete det, der bare ikke må ske.
Tæt på konkurrencepladsen ligger en skydeklub og her lød der skud, mens Nanna var i gang med sin konkurrence. Den unge hund reagerede ved at tage benene på nakken og stikke af. Nanna er ikke set siden.
Ejer Keld Martens skriver følgende i en efterlysning på Facebook.
Vores kære elskede Nanna er idag under en C konkurrence i DcH Vesthimmerland i Aars løbet væk midt under konkurrencen pga. skud fra den nærliggende skydeklub og der søges stadig efter hende i området omkring Aars. Så håber at de der bor der eller i nærheden af Aars vil holde øje og kontakte Bente på tlf. 20761241 hvis I spotter hende. Ikke forsøg at indfange Nanna da hun så løber længere væk. Istedet observer og kontakt os eller Nordjyllands politi. Jeg opholder mig ved DcH klubhuset I Aars og håber hun kommer tilbage...
Siden forsvindingen har Keld og Bente blandt andet sovet i deres bil tæt på, hvor Nanna forsvandt i håb om, at hun ville vende tilbage dertil. En af Kelds jakker er også lagt ved bilen, og så håber vi, at Nanna følger den velkendte fært.
Hjælp med at finde hende
10 dage måtte ejerne undvære deres elskede stabyhoun, inden hun igen blev fundet
Så er vi tilbage til en fredagsquiz classic. Denne gang om en jagthund
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker