På en hundeudstilling kan man hurtigt falde ned i den der hyggestemning, som ofte rammer en, når man er sammen med folk, man kan lide og genkender alt, hvad der foregår omkring en. Men hiver man genkendelsesglasset ud af brillerne, vil man også blive overrasket over den mangfoldighed blandt hunde, mennesker og oplevelser, man støder på, på en hundeudstilling.
På udstillingen i Roskilde stødte HUNDEN for eksempel på to ualmindeligt smukke, hvide hunde, som ikke lige kunne placeres i det mentale leksikon over hunderacer.
– Racen hedder kuvasz, og der findes måske mellem fem og ti af dem i landet. Vi er oprindeligt fra Sverige, og der er de mere almindelige. Der er vel omkring 250 hunde af racen i Sverige, fortalte Helena Berggren, der sammen med Jens Olesen ejer de to hunde, der hedder Zaga og Tozi.
Parret har anskaffet sig hundene, da de bor langt ude på landet og derfor havde brug for nogle gode vagthunde.
– De er slet ikke så søde, som de ser ud, lyder det fra Jens Olesen.
– De er oprindeligt hyrdehunde fra Ungarn, hvor de vogter får. Her er de selvforsørgende over sommeren, mens de beskytter fårene mod ulve, fortsætter han.
Derfor er det ikke alle og enhver, der skal anskaffe sig en kuvasz, men parret har i racen fundet sig et par rigtig gode vagthunde.
– Racen vogter virkelig over sin familie, lyder det fra Helena Berggren, som suppleres af Jens Olesen:
– Man kan sige, at racen oprindeligt bed først og spurgte bagefter, siger han med en smil.
Før Zaga og Tozi, som hundene hedder, havde parret også en kuvasz. Den blev 14,5 år, hvilket er meget for en hund af den størrelse.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
I denne weekend har der været stort agilitystævne i Viby. Vi var på besøg i dag. Se billederne
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Efter endnu en flot juniorhandlingkonkuurence kunne Mathilde Bekker glæde sig over at have vundet denne lørdag
Alle årets DKK-racevindere 2017 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend
I den kommende uge modtager alle medlemmer af DKK medlemsmagasinet HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan glæde dig til
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.