Han er lidt af en multikunstner måske bedst kendt fra film som Drengene fra Sankt Petri, Det forsømte forår og Anja og Viktor filmene. Udover skuespillet gør han sig også på de skrå brædder som operasanger blandt andet på Det Kongelige Teater.
Nu har Joachim Knop kastet sig ud i et nyt projekt, hvor han med hjælp fra de prominente jazznavne Chris Minh Doky, Nikolaj Bentzon og Espen Laub von Liljenskjold crooner sig igennem den danske sangskat på albummet, FORTÆLLINGER FRA EN JAZZTID - Evergreens på dansk.
Hvorfor er dette album så interessant for hunden.dk. Det er det naturligvis, fordi Joachim Knop selv er hundeejer og hans kære hund, Molly, som er af racen bichon havanais er med i videoen til singleudspillet, På den vej, hvor du bor.
– Denne sang er egentlig grund til hele albummets oprindelse. Jeg har sunget sangen utallige gange med operaklang og elskede Kasper Holtens opsætning af My Fair Lady på Det Kgl Teater. Sangene fra My Fair Lady er som arierne fra Porgy og Bess næsten alle blevet til evergreens og kan derfor synges dejligt frit fra leveren, fortæller Joachim Knop.
Som noget ganske særligt har vi på hunden.dk fået lov til at være de første, der viser videoen, som du kan se nederst i denne artikel.
– Det er ikke en ny genre for mig. Jeg har altid elsket at croone, og tilbage da vi lavede Askepop, sang jeg jo også popmusik, så det er noget, jeg har været i før. Men jeg har da forladt mit operanæb for en kort stund, fortæller Joachim Knop til hunden.dk og fortsætter:
– Men jeg har fundet ind til en inderlighed i det her, som jeg virkelig nyder. Det er meget nøgent, og det er meget mig. Her står jeg som mig selv og ikke i en rolle på en operascene. Det er virkelig spændende.
Som skuespiller og sanger er Joachim Knop dobbelt ramt i denne coronatid. Han skulle have underholdt til dronningens fødselsdag og han havde en stor opera på Det Kongelige Teater, som også er blevet aflyst.
– Det føles lidt som at være blevet lovet en hundehvalp, og når man så står og skal have den med hjem, så må man ikke få den alligevel. Det er meget uforløst, forklarer han og slår fast, at han virkelig glæder sig til at komme ud og spille live og præsentere dette album, som han er meget stolt af.
– Jeg har haft et fantastisk samarbejde med musikerne, og det er der virkelig kommet noget godt ud af, siger han.
Men hvorfor har du din hund med i videoen?
– Molly er lidt af en teaterhund, som har været med mange steder. Hun elsker at være, hvor der er musik, og hun har accepteret, at jeg for en tid skifter operaen ud med at være en cool crooner. Hunde er bare hyggelige, Molly er hyggelig, og musikken er hyggelig, så det passer bare godt sammen.
Læs meget mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN, som udkommer i uge 25.
Albummet udkommer 29. maj
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem
Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker
Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse