Premiere: Nyt nummer fra Joachim Knop med hund

15-05-2020 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN

Copyright Ridehesten.com
Foto: Per Morten Abrahamsen

Han er lidt af en multikunstner måske bedst kendt fra film som Drengene fra Sankt Petri, Det forsømte forår og Anja og Viktor filmene. Udover skuespillet gør han sig også på de skrå brædder som operasanger blandt andet på Det Kongelige Teater.

Nu har Joachim Knop kastet sig ud i et nyt projekt, hvor han med hjælp fra de prominente jazznavne Chris Minh Doky, Nikolaj Bentzon og Espen Laub von Liljenskjold crooner sig igennem den danske sangskat på albummet, FORTÆLLINGER FRA EN JAZZTID - Evergreens på dansk.

Hvorfor er dette album så interessant for hunden.dk. Det er det naturligvis, fordi Joachim Knop selv er hundeejer og hans kære hund, Molly, som er af racen bichon havanais er med i videoen til singleudspillet, På den vej, hvor du bor.

– Denne sang er egentlig grund til hele albummets oprindelse. Jeg har sunget sangen utallige gange med operaklang og elskede Kasper Holtens opsætning af My Fair Lady på Det Kgl Teater. Sangene fra My Fair Lady er som arierne fra Porgy og Bess næsten alle blevet til evergreens og kan derfor synges dejligt frit fra leveren, fortæller Joachim Knop.

Som noget ganske særligt har vi på hunden.dk fået lov til at være de første, der viser videoen, som du kan se nederst i denne artikel.

– Det er ikke en ny genre for mig. Jeg har altid elsket at croone, og tilbage da vi lavede Askepop, sang jeg jo også popmusik, så det er noget, jeg har været i før. Men jeg har da forladt mit operanæb for en kort stund, fortæller Joachim Knop til hunden.dk og fortsætter:

– Men jeg har fundet ind til en inderlighed i det her, som jeg virkelig nyder. Det er meget nøgent, og det er meget mig. Her står jeg som mig selv og ikke i en rolle på en operascene. Det er virkelig spændende.

Som skuespiller og sanger er Joachim Knop dobbelt ramt i denne coronatid. Han skulle have underholdt til dronningens fødselsdag og han havde en stor opera på Det Kongelige Teater, som også er blevet aflyst.

– Det føles lidt som at være blevet lovet en hundehvalp, og når man så står og skal have den med hjem, så må man ikke få den alligevel. Det er meget uforløst, forklarer han og slår fast, at han virkelig glæder sig til at komme ud og spille live og præsentere dette album, som han er meget stolt af.

– Jeg har haft et fantastisk samarbejde med musikerne, og det er der virkelig kommet noget godt ud af, siger han.

Men hvorfor har du din hund med i videoen?
– Molly er lidt af en teaterhund, som har været med mange steder. Hun elsker at være, hvor der er musik, og hun har accepteret, at jeg for en tid skifter operaen ud med at være en cool crooner. Hunde er bare hyggelige, Molly er hyggelig, og musikken er hyggelig, så det passer bare godt sammen.

Læs meget mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN, som udkommer i uge 25.

Albummet udkommer 29. maj

Info

Numre på albummet

1. Jeg sætter min hat som jeg vil (Bent Fabricius-Bjerre/Klaus Rifbjerg)

2. På den vej hvor du bor (Frederick Loewe/Karen Hoffmann)

3. Forårskuller (Richards Rodgers/Joachim Knop)

4. E-L-S-K (Bert Kaempfert/Joachim Knop)

5. Kærlighed (Bent Fabricius-Bjerre/Niels Brunse)

6. Croonerens sang (Nikolaj Bentzon/Nikolaj Bentzon)

7. Smil (Charlie Chaplin/Mogens Dam)

8. Piger i fælden (Arthur Johnston/Jørgen Ryg)

9. Forelsket i København (Bent Fabricius-Bjerre/Volmer Sørensen)

10. Èn til før jeg går (Harold Arlen/Ulrik Bencard)

11. Alley Cat (Bent Fabricius-Bjerre)

Læs også

Fra barndommens bamsemusik til voksen hundelyrik

26-03-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem

Verdens første hundesang

26-11-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker

Lækker musik fra hundeglad kunstner

21-04-2020 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Anmelderne er nærmest faldet ned af stolene over Fiona Apples nye album. Sangeren er kendt for at være glad for hunde, og de spiller da også en rolle på det nye album

Hundene boltrede sig på Store Hestedag

05-09-2012 09:02, af Tine Luther
Den forgangne weekend lagde Roskilde Dyrskueplads arealer til Store Hestedag. Udover heste kunne man opleve forskellige hundesportsdiscipliner, prøve noget selv med sin hund – og så var der DM i agility. I denne nyhed kan du se DM-resultater, Myndeklubbens video og billeder fra Store Hestedag.

En fortælling om fællesskab og passion

04-03-2024 14:00, af Anne Cecilie Sohl

I 1994 tog Dansk Polarhundeklub, dengang kendt som "Den Danske Siberian Husky Klub", de første skridt mod at etablere træningsaktiviteter i Nørlund Plantage. Det var begyndelsen på en rejse, der ville forme en stærk tradition og et dedikeret fællesskab omkring polarhunde og deres passionerede ejere.

Det er lige så svært at miste sit kæledyr som et familiemedlem

29-11-2022 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

Dansk/svensk gårdhund godkendt i AKC

16-11-2023 13:53, af Anne Cecilie Sohl

Den danske hunderace dansk/svensk gårdhund, er netop blevet fuldt godkendt af den amerikanske kennelklub (AKC). 

Skal hunden indånde din røg

13-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny video fra Quitline New Zealand giver et stærkt billede af, hvad der kan ske med hunde, der bliver udsat for passiv rygning

Hunden i løssalg

17-06-2011 14:27, af Tine Luther
Hvis du ikke er medlem af Dansk Kennel Klub og dermed får HUNDEN tilsendt hver måned, kan du købe bladene i kiosker, Bilka og Føtex. Juninummeret er i handlen nu. Neden for kan du læse lidt om, hvad juninummeret byder på.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt