Hvorfor tage den lange vej til Gøteborg for at kigge på en masse hunde? Det spørgsmål kan man med rimelighed stille sig selv, her hvor et nyt år netop har taget sine første åndedrag, og man har nok at gøre med at forsøge at overholde sine ambitiøse nytårforsætter.
MyDOG åbner i morgen, torsdag, klokken 9.00 og fortsætter indtil søndag klokken 17.30. I den forlængede weekend i hundens tegn bliver der en masse at opleve i den svenske by.
Arrangørerne har sørget for, at de fleste af verdens racer er repræsenteret i de nervepirrende konkurrencer. Gæsterne får dog meget andet at se til end konkurrencerne.
Programmet er nemlig spækket med alt, hvad en hundeelsker må opleve.
Man kan for eksempel stifte bekendtskab med weightpull, som er en hundesport, hvor hver hund skal trække en vogn med vægte på fem meter. Den hund, der har trukket den største vægt i forhold til sin egen kropsvægt, vinder.
Man kan også få lov at træne tricks med sin hund under kyndig vejledning. Har man ikke selv hund med, kan man også bare kigge på de mere end 9000 deltagende hunde. Man kan også få gode råd til, hvilken hund man skal købe, hvis man går med de tanker.
Er man mere til en kulturel oplevelse, kan man opleve et vaskeægte hundeteater på MyDOG. Hvert år sættes et teaterstykke op med hunde som skuespillere. Sidste år var teaterstykket bygget op over det kendte eventyr om Askepot.
MyDog finder sted i Svenska Mässan i Gøteborg fra torsdag til søndag
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
En flot fredag sluttede med en sejr til en glad Gitte Morell og Cabaka’s Raw Power
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025