Hvorfor tage den lange vej til Gøteborg for at kigge på en masse hunde? Det spørgsmål kan man med rimelighed stille sig selv, her hvor et nyt år netop har taget sine første åndedrag, og man har nok at gøre med at forsøge at overholde sine ambitiøse nytårforsætter.
MyDOG åbner i morgen, torsdag, klokken 9.00 og fortsætter indtil søndag klokken 17.30. I den forlængede weekend i hundens tegn bliver der en masse at opleve i den svenske by.
Arrangørerne har sørget for, at de fleste af verdens racer er repræsenteret i de nervepirrende konkurrencer. Gæsterne får dog meget andet at se til end konkurrencerne.
Programmet er nemlig spækket med alt, hvad en hundeelsker må opleve.
Man kan for eksempel stifte bekendtskab med weightpull, som er en hundesport, hvor hver hund skal trække en vogn med vægte på fem meter. Den hund, der har trukket den største vægt i forhold til sin egen kropsvægt, vinder.
Man kan også få lov at træne tricks med sin hund under kyndig vejledning. Har man ikke selv hund med, kan man også bare kigge på de mere end 9000 deltagende hunde. Man kan også få gode råd til, hvilken hund man skal købe, hvis man går med de tanker.
Er man mere til en kulturel oplevelse, kan man opleve et vaskeægte hundeteater på MyDOG. Hvert år sættes et teaterstykke op med hunde som skuespillere. Sidste år var teaterstykket bygget op over det kendte eventyr om Askepot.
MyDog finder sted i Svenska Mässan i Gøteborg fra torsdag til søndag
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Med stærke præstationer i både hold- og individuel konkurrence leverede de danske juniorhandlere flotte resultater ved årets nordiske mesterskab i Stockholm.
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Så er vi ved at være klar igen
Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden
I den kommende weekend, den 2. og 3. november, afholdes årets sidste hundeudstilling. Knap 8.000 hunde af 289 forskellige racer vil lægge poterne forbi Messecenter Hernings store haller og giver dig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund og fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt
I denne weekend danner Rønne Stadion rammer for den hidtil største hundeudstilling på Bornholm, arrangeret af Dansk Kennel Klub. I alt når udstillingen op på næsten 4.000 hunde over de to dage og op mod 213 racer på hver udstilling. Det er altså en god anledning til at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet