Nu skal vi lære hundens smertetegn at kende

04-05-2018 13:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke altid til at se på hunden, at den har smerter. Dansk dyrlæge håber, at hun med nyt forskningsprojekt kan kortlægge hundes “pain face”. Det skal hjælpe hundeejere med at forstå hundens signaler, når den har ondt.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Meget ville være nemmere, hvis hunde lærte at udtrykke sig på dansk. Det ser dog ikke ud til at ske lige foreløbigt. Derfor er det stadig vores opgave at lære at forstå de tegn, hundene sender os. 

På det punkt er der nu nyt på vej.  Dyrlæge Karina Bech Gleerup har i samarbejde med professor i dyreadfærd, Björn Forkman fra KU, og med midler fra Agria Dyreforsikrings Forskningsfond sat sig for at undersøge, hvilke signaler hunden sender med ansigtet, når den har ondt, et såkaldt “pain face”.

Hvis hunden er mindre aktiv end vanligt, halter eller stopper med at spise, er det ofte et tegn på, at den ikke har det godt. Det er signaler, som de fleste hundeejere kender til og reagerer på. Men hunde kan ligesom mennesker have smerter uden at vise tydelige tegn på det.

– Et pain face er en bestemt mimik hos dyr, som er tegn på, at dyret har smerter. Kan man kortlægge de træk i ansigtet, som udgør et pain face hos hunde, så hjælper man hundeejere og ikke mindst de hunde, som potentielt set kan blive skånet fra lange perioder med smerter, siger Karina Bech Gleerup om intentionen med projektet.

Sidste år præsenterede Karina Bech Gleerup resultaterne af et lignende forskningsprojekt, som handlede om pain face hos heste. Resultaterne viste, at der er fem konkrete ændringer i hestens ansigtsmimik, når den har smerter. Projektet om pain face hos heste har bidraget til, at flere hesteejere opdager smerter i tide. Karina Bech Gleerup håber, at det nye projekt vil hjælpe hundeejerne på samme måde som hesteejerne:

–Jeg har modtaget rigtig god feedback siden mit første projekt. Mange hesteejere har fortalt mig, at de har brugt metoden til at vurdere, om deres hest skal til dyrlægen. Det har bidraget til, at smertefulde lidelser er opdaget i tide, fortæller Karina Bech Gleerup.

Ifølge Karina Bech Gleerup er der store ligheder mellem dyr, når det kommer til udtrykket af smerter i et pain face. Hun forventer derfor, at det vil være muligt at kortlægge hundens pain face, og hun forventer også, at der vil være ligheder mellem heste og hundes pain face.

Her kan du se, hvordan hestens pain face ser ud.

 

Læs også

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Gør det ondt?

18-01-2023 08:19, af Astrid Gerd Holtet

Kroniske smerter, altså smerte der står på i længere tid, kan være svær at erkende hos vores hunde. Ved ud hvad du skal kigge efter? 

Meningitis - betændelse i hjernehinderne

29-07-2022 09:28, af Astrid Holtet

Hjernehindebetændelse - eller meningitis - er en alvorlig sygdom hos hunde forbundet med smerte og stivhed i ryg og nakke. Der findes flere forskellige årsager til betændelsen - og vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hunden bliver syg

Pinse i hundenes tegn

16-05-2013 10:19, af Tine Luther
Dansk Kennel Klubs Kreds 3, Fyn, afholder udstilling samt konkurrencer i lydig og rally i pinsen. Kom og oplev et væld af hunde!

11.500 gamle knogler viser tegn på tidlig jagt med hunde

22-01-2019 08:12, af Astrid Holtet

Danske og engelske forskere har fundet tegn på, at hunde måske blev brugt til jagt tidligere end man hidtil har troet

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

Allergi hos hunde

03-05-2014 09:14, af Tine Luther
Pollensæsonen har fået en flyvende start, og en del hundeejere er ikke klar over, at hunde kan være allergiske. De sidste små ti år er diagnoser, der har med allergi og hudproblemer at gøre, fordoblet i Agria Dyreforsikrings skadestatistik. Allergisymptomer kan f.eks. være kløen i ørerne, poter, i lysken, armhuler, ansigt og bagdel.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Kæledyr koster, når boligen skal sælges

15-10-2013 11:31, af Tine Luther
En undersøgelse foretaget af Boligsiden.dk viser, at hver anden huskøber vil have nedslag i prisen, hvis huset har tydelige tegn efter kæledyr, mens 23 pct. helt afviser at ville købe boligen. Kun hver fjerde er venlig stemt over for kæledyrene og vil ikke lade sig påvirke af bidemærker, kradsemærker eller lugtgener.

Symptom - muskelatrofi

30-08-2022 08:18, af Astrid Gerd Holtet

Tab af muskelmasse, også kaldet muskelatrofi, ses hvis hunden er mindre aktiv end den tidligere har været – men mister hunden muskelfylde kan det også være tegn på sygdom

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by