Når tingene falder på plads med telepatisk dyrekommunikation

25-10-2017 09:05, af Gitte Renée Jørgensen

Gitte kommunikerer telepatisk med sine hunde. Det har blandt andet hjulpet hende til at præstere bedre i udstillingsringen. Læs hendes blogindlæg her

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

For små 4 år siden fik jeg min første hund. En lækker hvid/sort newfoundlænder tæve, Karma. Det skulle vise sig, at udstillingsmiljøet fangede min interesse. Jeg kendte intet til at udstille og at gå i ringen med en hund, men jeg havde en fantastisk kennel-mor, som hjalp mig godt på vej. Og heldigvis for det. For jeg må indrømme, at det ikke ”bare” er at gå ind i ringen og vise ens hund frem, og så tro, at man kan vinde på det. Vi hygger os med at udstille, og selvfølgelig vil vi gerne have nogle fine placeringer.

At have hund betyder, at man som ejer har et stort ansvar for at gøre det absolut bedste for sine dyr. At møde dem i deres behov, ønsker og ikke mindst elske dem for de egenskaber, de hver især har.

Min interesse for dyrekommunikation vækkes til live
Jeg har altid interesseret mig for den spirituelle verden, eller den alternative verden. Så da Karma som ca. 7 måneder begyndte at halte lidt på venstre forben, var jeg heller ikke bange for at lade en bekendt heale hende. Samtidig med at hun fik healing, blev der også kommunikeret med hende telepatisk. Det som kvinden, der kommunikerede med Karma, fortalte mig om, hvorfor Karma haltede, og hvad hun eller havde af budskaber til mig, gjorde stort indtryk på mig. Jeg blev blæst omkuld og kunne ikke slippe tanken om, at alt hvad hun kunne fortælle mig om Karma passede 100 %. Jeg blev meget nysgerrige. Dog gjorde jeg ikke så meget ved det, da jeg havde en masse andre tanker i gang om, at jeg skulle arbejde med hundene på en ”almindelig” måde.

Men det blev aldrig til noget. Min store interesse for healing og dyrekommunikation var vagt til live. Jeg fandt frem til en kvinde der hedder Winnie Stubkjær Laursen. Jeg havde søgt i et stykke tid efter, hvor jeg kunne dygtiggøre mig indenfor det med at kunne ” tale med sine dyr”. Hun poppede op på nettet med hendes hjemmeside. Jeg læste ALT hvad der stod på den hjemmeside. Alt føltes rigtigt da jeg læste om hende. Min intuition sagde mig, at hun var den rette.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Til min store glæde fandt jeg ud af, at hun underviste i telepatisk dyrekommunikation. Hun havde et helt kursus forløb på 5 moduler, som bare lød så spændene. Jeg meldte mig til og startede i marts måned i år. Inden jeg begyndte på hendes kursus, havde jeg læst hendes første bog ’De kloge dyr’ , som endte som en bestseller.

Ærligt, så ændrede den mit syn på dyrenes verden, og hvordan de tænker og føler. Nu brændte jeg endnu mere for at komme i gang!

Vi begynder at kunne forstå hinanden
Jeg forstod, at det at kunne kommunikerer med dyrene havde en stor betydning for både dyrene og ikke mindst for os mennesker. Tænk sig, at vi kan begynde at forstå hinanden. At vi kan gøre en forskel for de kære kloge dyr, og at de altid står klar til at støtte og hjælpe os.

Jeg har altid følt mig lidt skør, fordi jeg har talt højt med mine hunde. Jeg har ført lange samtaler med dem, fordi jeg har altid følt, at de har kunnet forstå, hvad jeg sagde til dem. Så startede jeg på kurset, og min verden begyndte at give mening i samarbejdet med mine hunde.

Vi har lært SÅ meget under hele forløbet. At lære hvordan man kontakter dyrene på den mest kærlige og hjertevarme måde er meget rørende og lærerigt. Vi lærte hvad etisk korrekt dyrekommunikation er.

Jeg har lært, hvor vigtigt det er, at vi sætter dyrene først, når vi udfører etisk korrekt dyrekommunikation. At lade dyret få taletid, ikke stille spørgsmål, være lyttende og ikke have travlt med at blive færdig. At være åben overfor dyret, og virkelig anderkende dyret.

Efter hver modul følte jeg mig mere og mere inspireret til at fortsætte med at lære at kommunikerer telepatisk.

Telepatisk dyrekommunikation hjælper mig til udstillinger 
Da jeg kommunikerede med Karma første gang kunne jeg slet ikke holde tårerne tilbage. Det var fantastisk, og hun var bare så glad for, at der endelig var kontakt. At mærke hendes kærlighed og høre hendes første ord til mig glemmer jeg aldrig. Nu kommunikerer jeg næsten dagligt med alle mine hunde. 

Der er også sket en stor forskel, når vi går i udstillingsringen. Førhen havde jeg nogle værktøjer, som jeg brugte, når jeg skulle have mine hunde til at arbejde med mig i ringen. De værktøjer har jeg stadig, men forskellen er nu, at jeg kan kommunikerer telepatisk med mine hunde. Det betyder, at jeg nemmere kan finde ud af, hvis der er noget, de er usikre på. Noget de ikke bryder sig om, eller hvis der er noget, de bedre kan lide end andet. En kæmpe forskel er også, at inden vi tager af sted på en udstilling, fortæller jeg dem ned i mindste detalje hvad vi skal. De ved, at de kan kommunikerer frit til mig, og jeg lytter til dem.

Inden jeg går i ringen med mine hunde, fortæller jeg dem altid, hvor højt jeg elsker dem, og at det er nu, at vi skal ind og have det sjovt sammen. At vi har fået en bedre forståelse og kontakt til hinanden gør, at vi samarbejder når vi skal konkurrerer. Vi er blevet dygtige i ringen.

Jeg er slet ikke færdig med at dygtiggøre mig indenfor telepatisk dyrekommunikation. Det bliver jeg aldrig. Dyrene har meget at give til os mennesker. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Kom med James til terminsprøver og konfirmation

06-06-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Foråret er gået med mange nye og spændende ting - her i blandt terminsprøver og konfirmation. Når situationerne er nye for både James og jeg, er alt hvad vi laver, med forbehold for at han kan have brug for en pause, mere tid, eller at han måske ikke er klar til den givne opgave endnu. 

6 tips ved brug af fløjte

02-04-2025 15:45, af Karina Damsgaard Green

Fløjtetræning er en utrolig effektiv metode til at kommunikere med din hund, og med engagement og konsekvens kan det være et værdifuldt redskab til klar kommunikation og stressfrie hundeeventyr

VIND "Dyrestemmer"

19-02-2012 08:30, af Tine Luther
Du kan stadig nå at deltage i konkurrencen om Anette Røpkes nye bog "Dyrestemmer - Min kommunikation med dyr".

KONKURRENCE: sidste chance for at vinde ”Dyrestemmer”

26-02-2012 08:36, af Tine Luther
I morgen, mandag, er det sidste dag, du har chance for at deltage i konkurrencen om Anette Røpkes nye bog "Dyrestemmer - Min kommunikation med dyr".

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Hunde prøver at forstå os

23-07-2022 10:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forskning viser, at hundes hjerne arbejder på højtryk, når vi mennesker siger ord, de ikke forstår

Munthe Bium: Ikke en menneskeret at være idiot

24-10-2021 10:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag formiddag har blandt andet stået på et forrygende foredrag af Munthe Bium om digital kommunikation

Snart kan du tale med din hund

17-01-2018 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu er videnskabsfolk ved at arbejde på en kæledyrsoversætter, som giver mennesker muligheden for at snakke med deres dyr

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.