Når hunden flækker en klo

24-11-2017 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Kloskader er meget almindelige hos hunde, men hvad skal du gøre når uheldet er ude?

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mange hunde oplever at få skader på en eller flere af deres kløer i løbet af deres liv. Skaderne kan opstå hvis hunden hænger fast i noget, eller hvis kløerne bliver for lange. En gang i mellem kan man også opleve at kloen går i stykker uden nogen umiddelbar grund. Sådanne skader kan skyldes tumorer (kræftknuder), infektioner eller autoimmune sygdomme, hvor hundens eget immunsystem reagerer mod kroppens celler.

Hvor alvorlige skaderne er, kan være meget forskelligt. Mindre skader på den yderste del af kloen, kan være harmløse, men hvis de indre dele af kloen involveres, kan det være smertefuldt og behandlingskrævende. Inderst i kloen er der en kerne, kaldet pulpaen, hvor der findes en nerve og blodkar. Skades denne del, gør det ondt, og det kan bløde meget.  Denne form for skade kræver altid et besøg hos dyrlægen – og helst inden for det første døgn. Grunden til dette er, at der kan gå betændelse i kloen, og den kan sprede sig til tåknoglerne. Betændelse i tåen er svær at behandle med medicin, og kan i sidste ende føre til at tåen skal amputeres. Det er derfor vigtigt at denne type kloskader behandles hurtigst muligt.

Hvad skal jeg gøre, hvis min hund får en kloskade?

Er skaden lille, og involverer den kun det yderste af kloen, kan man ofte nøjes med at klippe neglen til, så skaden ikke forværres ved at kloen hænger fast i noget.

Er skaden større, og især hvis pulpaen er involveret, bør dyrlægen kontaktes. Oftest vil dyrlægen være nødt til at fjerne klokapslen helt, så pulpaen fritlægges, og der lægges en forbinding, som kan beskytte den indtil den er helet tilstrækkeligt. Da skaderne typisk er smertefulde, vil hunden ofte have behov for noget smertestillende medicin. 

Typisk skal forbindingen ligge i cirka 3 dage, og i den periode skal forbindingen som regel skiftes hver dag. Det er vigtigt, at man som ejer holder godt øje med poten og reagerer, hvis der er tegn på betændelse. Det kan eksempelvis være, hvis tåen begynder at hæve, bliver rød eller at området begynder at lugte dårligt. Ved mistanke om betændelse, skal dyrlægen straks kontaktes.

Når forbindingen er fjernet, er det vigtigt at hunden ikke slikker på tåen. I løbet af en uges tid bliver den blotlagte pulpa hårdere og stærkere, og skaden begynder dermed at gøre mindre ondt. Inden for et par uger vil en ny klokapsel som regel vokse frem igen.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet

Fire gode råd: Kom godt i gang med negleklip

16-03-2022 15:54, af Astrid Gerd Holtet

Hvordan vænner man sin hund til at få klippet negle?

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/HUNDENS NEGLE

11-03-2016 13:40, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om hundens negle.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Hvordan klipper du din hunds negle

25-03-2022 13:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At klippe negle er en af de ting, som hunde ikke er så vilde med, men som skal gøres. Her kan du se en kvindes gode ide, men hvordan gør du

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet