Mange hunde oplever at få skader på en eller flere af deres kløer i løbet af deres liv. Skaderne kan opstå hvis hunden hænger fast i noget, eller hvis kløerne bliver for lange. En gang i mellem kan man også opleve at kloen går i stykker uden nogen umiddelbar grund. Sådanne skader kan skyldes tumorer (kræftknuder), infektioner eller autoimmune sygdomme, hvor hundens eget immunsystem reagerer mod kroppens celler.
Hvor alvorlige skaderne er, kan være meget forskelligt. Mindre skader på den yderste del af kloen, kan være harmløse, men hvis de indre dele af kloen involveres, kan det være smertefuldt og behandlingskrævende. Inderst i kloen er der en kerne, kaldet pulpaen, hvor der findes en nerve og blodkar. Skades denne del, gør det ondt, og det kan bløde meget. Denne form for skade kræver altid et besøg hos dyrlægen – og helst inden for det første døgn. Grunden til dette er, at der kan gå betændelse i kloen, og den kan sprede sig til tåknoglerne. Betændelse i tåen er svær at behandle med medicin, og kan i sidste ende føre til at tåen skal amputeres. Det er derfor vigtigt at denne type kloskader behandles hurtigst muligt.
Hvad skal jeg gøre, hvis min hund får en kloskade?
Er skaden lille, og involverer den kun det yderste af kloen, kan man ofte nøjes med at klippe neglen til, så skaden ikke forværres ved at kloen hænger fast i noget.
Er skaden større, og især hvis pulpaen er involveret, bør dyrlægen kontaktes. Oftest vil dyrlægen være nødt til at fjerne klokapslen helt, så pulpaen fritlægges, og der lægges en forbinding, som kan beskytte den indtil den er helet tilstrækkeligt. Da skaderne typisk er smertefulde, vil hunden ofte have behov for noget smertestillende medicin.
Typisk skal forbindingen ligge i cirka 3 dage, og i den periode skal forbindingen som regel skiftes hver dag. Det er vigtigt, at man som ejer holder godt øje med poten og reagerer, hvis der er tegn på betændelse. Det kan eksempelvis være, hvis tåen begynder at hæve, bliver rød eller at området begynder at lugte dårligt. Ved mistanke om betændelse, skal dyrlægen straks kontaktes.
Når forbindingen er fjernet, er det vigtigt at hunden ikke slikker på tåen. I løbet af en uges tid bliver den blotlagte pulpa hårdere og stærkere, og skaden begynder dermed at gøre mindre ondt. Inden for et par uger vil en ny klokapsel som regel vokse frem igen.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
At klippe negle er en af de ting, som hunde ikke er så vilde med, men som skal gøres. Her kan du se en kvindes gode ide, men hvordan gør du
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Hvordan vænner man sin hund til at få klippet negle?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?