KLUMME: Hvordan hjælper vi bedst gadehunde?

01-03-2020 10:10, af Hanne Knude Palshof

Vi bringer her klummen fra HUNDEN 01/02 - 2020, som er skrevet af  formand for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof. Fremover vil du også kunne læse klummerne på hunden.dk 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Heldigvis har vi i Norden stort set igen problemer med gadehunde, derfor gør det også så meget mere ondt i os, når vi ser disse hunde på vores rejser i udlandet.

De fleste kan sikkert genkende det at gå i en sydlandsk by og se de herreløse gadehunde strejfe rundt på jagt efter føde. Måske er de frygtsomme eller aggressive, måske er de kærlige og opsøgende. Ofte er de i en elendig forfatning: magre, uplejede, syge og måske med sår. Har man en smule empati, følger lysten til at hjælpe: ”Kan man dog ikke gøre noget for disse stakkels hunde, der er overladt til deres egen skæbne”?

En række danske organisationer gør et kæmpe stykke arbejde for gadehunde. Både gennem lokalt hjælpearbejde og ved at tage de herreløse gadehunde til Danmark – men er det i virkeligheden en god idé?

Et forsigtigt skøn på baggrund af organisationernes opgørelser viser, at der er kommet mindst 5.000 udenlandske gadehunde til Danmark siden 2001. Hundene kommer normalt via en privat hjælpeorganisation, og der er omkring 30 aktive af disse i Danmark. De fleste af dem er meget små, drives af frivillige ildsjæle og formidler via Facebook eller en hjemmeside.

Det er tilladt at indføre lovlige hunderacer i Danmark, enten som privatperson, hvis hunden er ledsaget af ejeren, eller som kommercielle flytninger, når f.eks. ejendomsretten over hunden skal overdrages til en anden. Sidstnævnte indførsel kræver særlig tilladelse og dokumentationskrav.

 

Import af problemer
Importen af gadehunde er ikke uden problemer. Blandt andet er der risiko for, at hundene tager smitsomme sygdomme og zoonoser med til Danmark, hvilket understøttes af en rapport fra DTU Veterinærinstituttet fra 2014.

Et forskningsprojekt fra København Universitet har også netop sat fokus på området ved bl.a. at udsende spørgeskemaer til landets smådyrspraktiserende dyrlæger. 173 dyrlæger fordelt over hele landet besvarede undersøgelsen, og hele 96 procent mente, at der er grund til at bekymre sig om, at gadehunde kan tage eksotiske sygdomme med til Danmark.

Af undersøgelsen fremgår det, at 91 procent af dyrlægerne har oplevet sundhedsproblemer hos de importerede gadehunde – f.eks. tandproblemer og problemer med benstilling, men også infektioner som hundesyge og Babesiose. Dyrlægerne oplever også, at hundenes nye ejere ofte ikke er klædt på til at tage ansvar for den pågældende hund. Generelt stiller dyrlægerne i undersøgelsen sig meget skeptiske overfor importen af gadehunde – dette primært på grund af sygdomsrisikoen, og 93 procent erklærede sig enige i, at gadehunde ikke bør importeres til Danmark.

 

Vi bør gøre som Norge
Sidste år indførte Norge et forbud mod import af gadehunde. Forud herfor lå en større undersøgelse af importerede gadehunde. Forbuddet gælder tidligere gadehunde, der ikke har været i privat varetægt i mindst seks måneder inden importen. Den Danske Dyrlægeforening mener, at Danmark bør overveje at gøre som Norge.

I Norge har lovgivningen medført, at kommende hundeejere i stigende grad retter blikket mod køb af norske hunde, og hvad man kan gøre for gadehunde i de områder, hvor problemerne er til stede.

Trafikken med import af gadehunde løser ikke problemerne i de pågældende lande – kun for den heldige hund, der bliver udvalgt til eksport. Håndtering af de herreløse dyr, der lever på gaden, kræver derimod en lokal indsats, der behøver flere midler. Den Danske Dyrlægeforening mener derfor, at løsningen er reguleringsprogrammer lokalt, så bestanden bevares og varetages rent sundhedsmæssigt. Dermed mindskes risikoen for overførsel af alvorlige eksotiske sygdomme til andre hunde og mennesker i andre lande.

Læs også

Fyns Internat: Vi hjælper alle hunde

12-10-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Internatleder på Fyns Internat, Lene Frahm, oplever, at flere og flere har en mening om, hvilke dyr internatet skal hjælpe

TV2: En lidt speciel situation

15-09-2021 13:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med redaktør for programmet, Gadehunde for millioner, og han anerkender, at det har været specielt at lave programmet

Lise Lotte Christensen om New Hope Denmark: Russisk roulette med for mange kugler i kammeret

01-07-2021 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.