Bjarke Kirkegaard Nielsen
Det kan være svært at være hundeelsker og helt holde af Kina på samme tid. Landet har om nogen en broget historie med og tilgang til velfærden for vores forbenede venner. Men nu blæser der nye om end små vinde i Kina.
Byen Shenzhen, der først og fremmest er kendt for at være stedet det meste af verdens elektronik kommer fra, er nemlig tæt på at forbyde at spise hunde.
I forlængelse af udbruddet af Coronavirus vil man forbyde al konsumering af kød fra vilde dyr, idet den slags kød solgt på et marked i Wuhan opfattes som kilden til virusudbruddet.
Forbuddet mod at indtage hunde- og kattekød i Shenzhen har dog en anden årsag end at undgå smittespredning. Her har man nemlig fokus på båndet mellem mennesker og kæledyr, og der er gode chancer for, at forbuddet faktisk træder i kraft.
– Shenzhen kan faktisk gøre det her, da det i mange år har været en meget progressiv by, fortæller Deborah Cao, der er ekspert i kinesisk dyrevelfærd.
Provinsen Guangdong, hvori Shenzhen ligger, er sammen med Guangxi og dele af det nordøstlige Kina de dele af det store land, hvor spisning af hunde er mest normal.
Tal fra Humane Society International siger, at der hvert år slås mellem 10 og 20 millioner hunde ihjel i Kina med det formål at spise de.
Alligevel peger organisationen også på, at der er en stigende modstand i Kina mod hundespisningen.
– Der er en stigende kinesisk modstand mod hunde- og kattekød. Unge mennesker i Kina opfatter i meget højere grad hunde som venner end som noget, man kan spise, siger Wendy Higgins, der er chef for internationale medier hos Humane Society International.
Vi krydser fingre.