Man skal passe på med at spå om fremtiden, også når det gælder det amerikanske valg. Men som det ser ud i skrivende stund, er Joe Biden langsomt ved at nærme sig embedet og kan således afløse Donald Trump i Det Hvide Hus.
De sidste fire år har USA været ledet af en mand, man kan sige rigtig meget om, men hundemenneske er en af de ting, man ikke kan kalde ham. Det er faktisk ret usædvanligt, da amerikanske præsidenter generelt har haft en forkærlighed for hunde og andre kæledyr.
Bliver Joe Biden den nye præsident, får USA igen en præsident med et hundehjerte. Han har nemlig hele to hunde, Champ og Major, som begge er schæferhunde.
Champ var den første af de to schæfere, der kom ind i den demokratiske familie. Det skete, da Barack Obama blev valgt til præsident i 2008. Her havde Obama lovet sin datter en hund, såfremt han blev valgt til præsident. Det ville Biden naturligvis ikke stå tilbage for. Derfor lovede han også sin hustru en hund, hvis han blev vicepræsident.
Efter valget, som bekendt endte godt for Biden og Obama, var Joe Bidens hustru, Jill, ikke sen til at minde sin mand om, hvad han havde lovet. Hun hængte billeder af hunde op i hans fly, så hun var sikker på, han ikke glemte det.
Biden holdt sit løfte og købte den tre måneder gamle schæferhund hos en opdrætter. At han valgte at købe hund hos en opdrætter, fik flere dyreværnsorganisationer til at kritisere ham, da de mente, at han skulle have erhvervet sig en af de mange hunde, som befandt sig på internater. Ifølge dyreværnsorganisationerne blev der omkring 2008 aflivet fire millioner dyr om året, fordi de ikke havde nogen ejere.
I 2018 kom Major ind i familien. Major var en ung hvalp, som var blevet udsat for en toksinforgiftning sammen med resten af sit kuld, og kuldet var derfor indlagt. Bidens datter sendte sin far en besked på Facebook om hvalpene, og straks tog Biden beslutningen om, at de skulle adoptere en af hvalpene og give den et godt liv.
Det blev altså Major.
Så om man er til Trump eller Biden, så kan vi sikkert blive enige om en ting. Såfremt Biden vinder, bliver det godt at få et hundemenneske ind i Det Hvide Hus igen
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
En kvinde efterlod sine fire hunde i en bil, mens hun var på restaurant. Da hun kom ud, var alle fire hunde døde
At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA
Præsident i Dyrenes Beskyttelse, Per Jensen, har modtaget ridderkorset af Dannebrogordenen
Den amerikanske præsident hylder malinois for at jagte terrorlederen Abu Bakr al-Baghdadi ned i en tunnel, hvor han endte med at begå selvmord
Et stort skulderklap til DKK og udstillingsafdelingens store arbejde
I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her
Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød
At Wilfred Olsen lørdag blev en forholdsvis suveræn vinder af afstemningen om at blive præsident for FCI’s Show Commission er et bevis på, at Wilfred og DKK har en stor stjerne i FCI
I går kunne vi fortælle, at Joe Bidens hunde er kommet tilbage til Det Hvide Hus, men nu har hunden Major igen bidt en person i præsidentens residens
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.