Mørke, kulde og sne stiller større krav til hundeejere, og mange får ikke luftet hunden nok i den kolde tid, vi befinder os i. Men det er ikke kun mennesker, der har godt af at bevæge sig året rundt. Hunde har også brug for fysisk aktivitet for at føle sig godt tilpas og mindske chancen for overvægt og sygdomme.
De fleste hunderacer har behov for omkring to timers aktivitet om dagen, men ifølge en undersøgelse, som YouGov har lavet på vegne af AniCura Dyrehospitaler, får 13 procent kun mellem 1 og 5 timers aktivitet om ugen, mens 39 procent får mellem 6 og 10 timers motion om ugen.
- Hundene bliver generelt luftet mindre i vinterhalvåret, men de har faktisk det samme behov for motion året rundt. Hvor meget motion en hund skal have afhænger naturligvis af racen og hundens alder, men det er vigtigt, at den bliver aktiveret hver dag. Mangel på motion kan føre til overvægt, hvilket øger risikoen for sygdomme som slidgigt og diabetes, men også at hunden kan udvikle stressadfærd, fortæller Siri Renée Jungersen, der er kommunikationsansvarlig ved AniCura. Hun kommer her med fem gode råd til at gøre gåturen lettere for både hunden og ejeren i de kolde måneder.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Frostgrader, sne og vejsalt kan skade din hunds poter, men med de rette forholdsregler kan du sikre, at din firbenede ven kommer trygt gennem vinteren.
Selvom sne kan være sjovt for hunde, kan det også give maveproblemer. Læs, hvorfor du skal være opmærksom på din firbenede ven i vinterkulden.
En ny forening til fremme af ikkekrænkende sprog er nu gået til kamp for at afskaffe begrebet hundekoldt, da det er krænkende over for hundene og dette var naturligvis en aprilsnar
Det er første december og mange steder er sneen faldet. Lad os se dit bedste vinterbillede med hunden
Det er koldt derude. Hunde fryser også. Her er lidt inspirationsbilleder til, hvordan du kan beskytte hunden mod kulden
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Pynt, pjat eller nødvendigt. Mennesker har brug for overtøj, men gælder det samme for hunde, eller er al overtøjet blot et udtryk for hundeejeres kærlighed til dyremode?
Det er ikke kun mennesker, der kan have det svært med kulden. Det kan hunde også
Når det er mørkt og koldt udenfor, kan det være svært at komme afsted til hundetræning, men med lidt træning i hjemmet hver dag, kan du komme langt – her får du fem tips til at få inkorporeret træningen i din hverdag
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet