Hundehandlere kendt for narkokriminalitet

01-06-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Mandag var sidste dag i retssagen mod e tre mænd, der er sigtet for at have indsmuglet ikke mindre end 115 franske bulldogs fra Polen til Danmark for at sælge dem på Den Blå Avis og Gul og Gratis.

Ved dette retsmøde kom det ifølge TvSyd frem, at det to af de tre sigtede mænd tidligere er dømt for narkokriminalitet. Den ene af mændene har en dom på 10 års fængsel i bagagen for narkohandel. Det er manden fra Kolding, som sammen med manden fra Gram har den noget blakkede fortid. De er dømt for i samarbejde at indsmugle 125 kilo hash og et kilo kokain. Derudover er de dømt for at ville købe 320 kilo hash. Dette førte altså til en straf på 10 års fængsel for manden fra Kolding og otte års fængsel til manden fra Gram.

Deres fortid har fået anklageren til at kræve fængselsstraf i denne sag om hundene, da sagen ifølge hende er nært beslægtet med de lovovertrædelser, mændene tidligere er dømt for. Manden fra Kolding har en reststraf på tre år og fire måneder fra en tidligere dom. Reststraffen skal ifølge anklageren udløses, og dermed kræver anklageren, at koldingenseren skal fire år bag tremmer.

Derudover går anklageren efter, at manden fra Gram skal 60 dage i fængsel, og manden fra Nordborg skal straffes med fængsel i seks til ti måneder.

Forsvarsadvokaterne for de tre mænd er dog uenige, da de mener, at de tre hundehandlere højst skal have en bødestraf.

Der falder dom i sagen 14. juni

Læs også

Tre mænd dømt for ulovlig indsmugling og salg af hunde

07-09-2022 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vestre Landsret slog torsdag fast, at tre mænd skulle dømmes for ulovlig indsmugling og salg af hundehvalpe fra Polen

Pris på ulovlige hunde eksploderet

29-06-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige

USA standser hundeimport fra 113 lande

15-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC

I retten for voldsom vanrøgt

11-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To personer sidder i dag i Retten i Kolding tiltalt for overtrædelse af Dyreværnsloven

Erkender at have hentet hunde i Polen

18-03-2021 09:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om indsmuglede hunde, der lige nu kører i Kolding, har en af de tiltalte nu erkendt at have hentet hunde i Polen

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Store bøder for ulovlig import og erhvervsmæssig handel med hundehvalpe

14-02-2020 10:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To mænd og én kvinde fra Fyn blev i sidste uge dømt i en sag om ulovlig import og salg af minimum 55 hundehvalpe fra Polen

Hund opsøgte sin afdøde ejer

08-01-2013 08:38, af Maja Golles
En hund fra Kolding mistede sin ejer og stak efter nogle dage af og var sporløst forsvunden. Da den blev fundet igen lå den foran det kapel, der husede dens afdøde ejer

Fredagsquiz: Hvad ved du om fransk bulldog

06-07-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Det er tid til quiz. Det er tid til fransk bulldog

Fra drøm til virkelighed: Min rejse med PurpleHeart's Magic Bulldogs

23-02-2025 08:29, af Gelika Langtoft

Jeg har altid elsket dyr og især hunde. Efter flere år med brugshunde som rottweiler og malinois faldt jeg pladask for den franske bulldog, og det blev starten på et fantastisk eventyr med mange oplevelser og venskaber til følge.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.