I flere europæiske lufthavne kan man møde hunde, når man lander i en lufthavn. Disse hunde leder hverken efter smuglervarer eller forbudte stoffer, de tjekker derimod om man skulle være smittet med Covid-19.
Den af de lufthavne befinder sig i Helsinki i Finland, og her har man lavet omfattende eksperimenter med hundene og resultaterne. Det skriver Daily Mail.
Eksperimenterne viste, at hundene reagerede på flere flypassagerer, og forskerne var overbeviste om, at det betød, at disse passagerer var smittet med Covid-19.
For at få hundenes effektivitet testet blev passagererne sendt videre til normale Covid-tests. Men her viste det sig, at mange af passagerne testede negativ for Covid-19, hvilket var tæt på at få forskerne til at opgive hele ideen om coronahunde i lufthavne.
Efter et par dage skete der dog noget utroligt. Passagererne, der havde testet negativ kontaktede forskerne og fortalte, at nu havde de fået symptomer på Covid-19.
Derfor konkluderer forskerne nu, at hunde faktisk kan opdage sygdommen, før de normale tests kan opdage den.
I Danmark er der stadig ikke planer om at bruge hunde i smitteopsporingen. Vi forsøger at få en kommentar til, om resultaterne fra Finland kan få de danske myndigheder til at genoverveje den beslutning.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
I Finlands hovedstad har man nu også sat coronahunde ind i lufthavnen
Paul ”Pen” Farthing er landet i Heathrow Lufthavn med 150 katte og hunde fra Nowzad internatet i Kabul. 24 medarbejdere er efterladt i Kabul
Som vi tidligere har skrevet om, har flere lande haft travlt med at træne hunde til at opsnuse corona. Nu har Dubai overhalet dem alle
Det var en gruppe jægere og en jagthund, der søndag fandt et skelet i skovene omkring Aarhus Lufthavn. Det skriver Stiften.dk
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.