150 dyr evakueret fra Afghanistan

31-08-2021 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Paul ”Pen” Farthing er landet i Heathrow Lufthavn med 150 katte og hunde fra Nowzad internatet i Kabul. 24 medarbejdere er efterladt i Kabul

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Hvad er vigtigst hunde eller mennesker? Det er spørgsmålet mange englændere stiller i disse dage, efter Paul ”Pen” Farthing har evakueret 150 katte og hunde fra sit internat i Kabul.

For mens der stadig sidder tolke og medarbejdere fra internatet tilbage i Kabul, er dyrene landet i England, hvor deres fremtid dog er noget usikker. Dyrene er kommet i karantæne, men viser det sig, at de har sygdomme, vil det højst sandsynligt ende med, at de bliver aflivet. Det skriver Independent.

Det har været en større kamp for Paul Farthing at evakuere dyrene, og han kalder selv operationen for en delvis succes, da han er ked af at måtte efterlade 24 medarbejdere i Kabul. De 24 medarbejdere havde papirer på at måtte komme med et fly til England, men de fik ikke lov at komme ind i lufthavnen af Taliban.

Selvom dyrene ikke direkte har taget pladser fra mennesker i evakueringsflyene, er mange blevet forargede over, at der stadig sidder mennesker, der har hjulpet de britiske tropper tilbage i Afghanistan, mens Farthings dyr er kommet till England.

En tolk har ifølge Independent spurgt, hvorfor er mit femårige barn mindre værd end dyr?

Også medlem af det britiske parlament, Tom Tugendhat, der selv er veteran fra Afghanistan er kritisk over for evakueringen af dyrene.

– Hvad ville du sige, hvis jeg sendte en ambulance for at redde din hund og ikke din bedstemor? Vi har lige brugt en masse tropper på at redde 200 hunde, altimens min tolk og hans familie er i fare for at blive dræbt, siger han.

 

Læs også

71 dyreelskere fanget i Afghanistan

18-08-2021 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Midt i alle Afghanistans tragedier fylder dyrenes ve og vel ikke alverden.  Det har Nowzad gjort noget ved, og nu er deres medarbejdere fanget i Afghanistan

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sådan undgår du konflikter med andre hundeejere på gåturen

03-04-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Gåturen skal være en positiv oplevelse, men mødet med andre hunde kan hurtigt udvikle sig uheldigt. Med lidt omtanke og respekt kan du nemt skabe tryghed for både din hund og andre.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?