Tre døgn uden mad og drikke. Det er, hvad 18 hunde blev udsat for i O’Hare International Airport i Chicago. Den kummerlige behandling blev det sidste, en af de 18 hunde fik lov at opleve i denne verden. Hunden døde nemlig. Det skriver Ekstra Bladet.
De 18 hunde havde været på en 18 timers lang flyvetur fra Jordan til Chicago. Her nægtede personalet på lufthavnens lager at udlevere hundene til de nye ejere, da de manglede vaccinedokumenter.
Det var fragtfirmaet Alliance Ground International (AGI), der havde ansvaret for de 18 hunde. Firmaet nægter alle anklager og Warren Jones, der er vicepræsident i virksomheden, siger, at der ikke er nogen hunde, der er døde i forbindelse med forsendelse med firmaet i 30 år.
Ifølge CBS Chicago er det dog ikke mere end nogle få uger siden, at en lignende situation fandt sted i samme lufthavn.
Staci Yates fik i august en sort labrador fløjet fra Rusland til USA. Under mellemlandingen i O’Hare International Airport opholdt kvindens hund sig to døgn i et lastrum, hvor den knap nok kunne røre sig.
- Han lå i sin egen afføring, og der havde han tydeligvis ligget i noget tid, siger Staci Yates til CBS Chicago.
Paul ”Pen” Farthing er landet i Heathrow Lufthavn med 150 katte og hunde fra Nowzad internatet i Kabul. 24 medarbejdere er efterladt i Kabul
Nu er der kommet resultater fra tests af coronahunde i Helsinki Lufthavn i Finland, og resultaterne overrasker
I Finlands hovedstad har man nu også sat coronahunde ind i lufthavnen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.