En lille hund, som formentlig er en terrier af en art, stod natten til onsdag bundet til et træ ved Rema1000 og Sign Service i den sydøstjyske by Hedensted.
Lukkevagten hos Rema1000 mener, at hunden blev efterladt ved træet tirsdag aften ved 20tiden af en kunde, som åbenbart glemte at have efterladt hunden i mørket. Det skriver Horsens Folkeblad.
Da Rema skulle lukke tirsdag aften forsøgte den lukkeansvarlige at nærme sig hunden, som dog viste sig at være ret så aggressiv.
Derfor blev både Sydøstjyllands Politi og Dyrenes Beskyttelse kontaktet. Ingen af dem, kunne dog ifølge lukkevagten hjælpe.
Derfor endte den lille hund med at stå bundet hele den regnfulde og blæsende nat.
Næste morgen mødte købmand Chano Nymand ind. Her stod hunden stadig akkurat samme sted, og Chano besluttede sig for at kontakte den lokale landbetjent.
Landbetjenten kendte ejeren, og så kunne den stakkels hund igen komme ind i varmen.
På grund af episoden og fordi hunden ikke var mærket, får ejeren en dyreværnssag på nakken.
Horsens Folkeblad har opsnuset ejeren på Facebook, og her skriver ejeren om episoden, at hunden var stukket af, og at personen, der fandt hunden, så har bundet den til træet. Ejeren bedyrer i samme opslag, at der er blevet ledt efter hunden hele natten.
Sydøstjyllands Politi beklager over for avisen, at der ikke blev reageret på den første henvendelse.
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark
Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af to hunde fundet i Grindsted den 29. januar 2024.
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet
17 hunde er fundet på en ejendom på Mors. Nu efterlyser politiet ejerne til de mange hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet