Diego forsvundet: Ejer tror stadig på at finde ham

02-02-2022 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

9. december 2021 forsvandt hunden Diego fra en gåtur i Hareskoven. Siden er han kun set samme aften. Alligevel tror hans ejer på at han nok skal komme hjem

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Mens store dele af den danske befolkning gik og glædede sig over, at der snart kun var to uger til juleaften, var hverdagen en helt anden hos Julia og hendes familie.

Julias kæreste havde nemlig været ude at lufte deres hund, Diego, der er en staffordshire bull terrier på godt to år. De havde gået tur i den del af Hareskoven, der er hundeskov, og da Diego er en hund, der sagtens kan styres uden snor, foregik luftningen i hundeskoven uden snor.

På turen kom de forbi et elektrisk hegn, som Diego fandt så spændende, at han ville hen og snuse til det. Julias kæreste forsøgte at stoppe Diego, men det var for sent. Den lille hund fik stød på snuden, og løb så hen over en parkeringsplads og væk.

– Siden er Diego kun set en enkelt gang. En kvinde mener at have set ham samme aften ved en genbrugsplads, men Diego stak af igen, og siden er Diego ikke set, lyder det fra Julia.

Siden er Diego meldt savnet hos politiet, Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Dansk Kennel Klub, Dansk Hunderegister og på en masse facebooksider.

Derudover er der delt flyers ud i skoven og i området omkring, hvor Diego forsvandt.

– Der er stort set ikke nogen i Værløse, der ikke har hørt om Diego. Vi har virkelig forsøgt alt, fortæller Julia.

Julia har også forsøgt at udlove en dusør til dem, der kunne bringe Diego hjem, men som mange andre også har oplevet, så er der nogen, der prøver at udnytte mennesker i krise, når der er penge indblandet.

– Jeg blev ringet op af en mand. På det tidspunkt havde vi udlovet en dusør på 4000 kroner. Han sagde til mig, at han kunne give mig hunden tilbage, hvis jeg gav ham 5000 kroner via en straksoverførsel. Han var virkelig overbevisende, men det var snyd. Han havde ikke Diego.

Julia har også fået hjælp fra facebookgruppen Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, og efter noget sygdom i gruppen, overtog Hundefangerne sagen, og Julia er taknemmelig for al den hjælp, hun får.

– Jeg er meget taknemmelig over det store arbejde, de har lagt i at finde Diego igen, siger Julia og fortsætter:

– Jeg føler også, at han er derude et sted. For det er helt usandsynligt, at han overhovedet ikke er blevet set, og derfor frygter jeg, at han er blevet stjålet.

Julia fortæller, at Diego er meget mere end en hund for hende, og derfor har hun også gjort alt for at finde ham igen. Hun har blandt andet opsøgt en clairvoyant.

– Ja så kan man jo tro på den slags eller lade være, men jeg griber efter alle de græsstrå, jeg kan, lyder det fra Julia.

Julia her ikke ønsket at få sit efternavn frem på grund af hendes arbejde, og det har vi på hunden.dk fuld forståelse for i denne situation.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Beagle fundet i Vejle

31-05-2024 12:07, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.

Fredagsquiz: Hvad ved du om staffordshire bull terrier

11-01-2019 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Ny fredag, ny fredagsquiz. Vi advarer om, at der er ret mange spørgsmål, der ikke handler om Danmark

Hund stjålet - hængt ud af ekskæreste

14-05-2020 12:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers

To hunde skudt i deres egen have

14-07-2017 15:01, af Anne Ekenberg

Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet. 

Hund forsvundet. Løsesum krævet

15-08-2019 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Midt i sorgen over, at familiens hund er forsvundet, har familien modtaget opkald, hvor en aggressiv, anonym mand kræver 5000 kroner for oplysninger om hunden

Dyrevelfærdsenhed slog til i Hadsund

05-07-2019 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den nyoprettede specialiserede Dyrevelfærdsenhed i Nordjyllands Politi rykkede på baggrund af en borgerhenvendelse i går, 4. juli 2019, ud til en adresse i Hadsund. Her fandt man flere hunde af racen fransk bulldog,  staffordshire bull terrier under forhold, der peger på systematisk avl

Verdens mest ensomme hund har endelig fundet et hjem

05-07-2016 10:55, af Kasper Larsson
Staffordshire bull terrieren Freya er blevet døbt Verdens mest ensomme hund. Efter at være blevet afvist adoption hele 18.000 gange har hun endelig fundet et kærligt hjem – og en filmrolle!

23 hvalpe beslaglagt

25-03-2011 11:17, af Anne Kristine Tollestrup
Politiet i Nakskov beslaglagde 23 hvalpe, der menes at være af racen amerikansk staffordshire terrier.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse