Mens store dele af den danske befolkning gik og glædede sig over, at der snart kun var to uger til juleaften, var hverdagen en helt anden hos Julia og hendes familie.
Julias kæreste havde nemlig været ude at lufte deres hund, Diego, der er en staffordshire bull terrier på godt to år. De havde gået tur i den del af Hareskoven, der er hundeskov, og da Diego er en hund, der sagtens kan styres uden snor, foregik luftningen i hundeskoven uden snor.
På turen kom de forbi et elektrisk hegn, som Diego fandt så spændende, at han ville hen og snuse til det. Julias kæreste forsøgte at stoppe Diego, men det var for sent. Den lille hund fik stød på snuden, og løb så hen over en parkeringsplads og væk.
– Siden er Diego kun set en enkelt gang. En kvinde mener at have set ham samme aften ved en genbrugsplads, men Diego stak af igen, og siden er Diego ikke set, lyder det fra Julia.
Siden er Diego meldt savnet hos politiet, Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Dansk Kennel Klub, Dansk Hunderegister og på en masse facebooksider.
Derudover er der delt flyers ud i skoven og i området omkring, hvor Diego forsvandt.
– Der er stort set ikke nogen i Værløse, der ikke har hørt om Diego. Vi har virkelig forsøgt alt, fortæller Julia.
Julia har også forsøgt at udlove en dusør til dem, der kunne bringe Diego hjem, men som mange andre også har oplevet, så er der nogen, der prøver at udnytte mennesker i krise, når der er penge indblandet.
– Jeg blev ringet op af en mand. På det tidspunkt havde vi udlovet en dusør på 4000 kroner. Han sagde til mig, at han kunne give mig hunden tilbage, hvis jeg gav ham 5000 kroner via en straksoverførsel. Han var virkelig overbevisende, men det var snyd. Han havde ikke Diego.
Julia har også fået hjælp fra facebookgruppen Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, og efter noget sygdom i gruppen, overtog Hundefangerne sagen, og Julia er taknemmelig for al den hjælp, hun får.
– Jeg er meget taknemmelig over det store arbejde, de har lagt i at finde Diego igen, siger Julia og fortsætter:
– Jeg føler også, at han er derude et sted. For det er helt usandsynligt, at han overhovedet ikke er blevet set, og derfor frygter jeg, at han er blevet stjålet.
Julia fortæller, at Diego er meget mere end en hund for hende, og derfor har hun også gjort alt for at finde ham igen. Hun har blandt andet opsøgt en clairvoyant.
– Ja så kan man jo tro på den slags eller lade være, men jeg griber efter alle de græsstrå, jeg kan, lyder det fra Julia.
Julia her ikke ønsket at få sit efternavn frem på grund af hendes arbejde, og det har vi på hunden.dk fuld forståelse for i denne situation.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.
Den nyoprettede specialiserede Dyrevelfærdsenhed i Nordjyllands Politi rykkede på baggrund af en borgerhenvendelse i går, 4. juli 2019, ud til en adresse i Hadsund. Her fandt man flere hunde af racen fransk bulldog, staffordshire bull terrier under forhold, der peger på systematisk avl
Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet.
Midt i sorgen over, at familiens hund er forsvundet, har familien modtaget opkald, hvor en aggressiv, anonym mand kræver 5000 kroner for oplysninger om hunden
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering