- Han friede på hundeudstilling

06-11-2017 14:45, af Marie Helene Rigård Rohleder

Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Gina Steffen Larsen står til præmieoverrækkelsen med parrets boxer, som er blevet nr. 2 i juniorklassen, da hendes kæreste, Mike Christiansen, siger, at han vil tage et close up billede. Som en ægte udstillings-entusiast begynder Gina at flytte tævens ben, så den står korrekt. Men der blev aldrig taget noget close up billede, for i stedet tager Mike fat i Ginas hånd og går på knæ og stiller det store spørgsmål: Vil du gifte dig med mig? 

Men Gina er stadig fuldt fokuseret på udstillingen, og hører ikke, hvad Mike siger. I stedet spørger hun, om hunden har fået CK? 

- Det skulle ikke være så traditionelt, og så måtte det heller ikke gå udover udstillingen, så jeg ventede til præmieoverrækkelsen. Til at starte med opdagede hun slet ikke, hvad der skete og så ikke forlovelsesringen, for hun havde fuldt fokus på hunden, fortæller Mike. 

Mike ender med at måtte gentage spørgsmålet to gange, før Gina bliver revet ud af udstillingensverden, og selvfølgelig siger hun ja!

Kærlighed til hund og hinanden
Parret har været kærester i 8 år, og har udstillet deres to boxer de sidste tre år. Men udstillingen i Herning skulle vise sig, at være noget helt specielt. 

- Han tog virkelig røven på mig. Det kom helt uventet, og jeg blev bare så glad! Dommeren ønskede os tillykke og folk omkring ringen klappede. Vores hunde er som børn for os, så det var helt perfekt, at fri på en hundeudstilling, fortæller Gina Steffen Larsen. 

 

 

 

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Spænding til det sidste

04-11-2018 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er lagt op til noget af en spændende eftermiddag i Herning søndag, når konkurrencerne om årets hunde skal afgøres

Valentinsdag: Hvad betyder din hund for dig

14-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er valentinsdag i dag, så lad os fylde hunden.dk med kærlighed

For første gang i Danmark

02-11-2019 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Zahir er en ung hund af racen yakutskaya laika. Racen er fra Rusland og lørdag i Herning blev den for første gang udstillet i Danmark

 

Michael Allerup Nielsen: Brug samaritterne

14-11-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne

Herning: Her finder du racerne søndag

13-11-2022 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi ved at være klar igen

Nu er billederne fra Herning online

15-11-2024 12:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.

4 x dansk NM-guld i Dog Dancing

04-11-2013 10:11, af Tine Luther
Ved de nordiske mesterskaber, som blev afviklet den forgangne weekend i forbindelse med Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning, lykkedes det danskerne at sætte sig på samtlige guldmedaljer!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?