I november måned sprintede den hurtige greyhound Zipping Sarah over målstregen som den første ved et hundevæddeløb i Christchurch i New Zealand. Efter løbet skulle Zipping Sarah som enhver anden topatlet aflevere en urinprøve for at teste, om der skulle have været taget ulovlige midler i brug for at opnå hunden topfart.
Urinprøven viste sig at indeholde spor efter methamfetamin og amfetamin. Derfor blev hunden diskvalificeret og præmien på knap 18.000 danske kroner blev taget tilbage. Det skriver Global news.ca.
Zipping Sarahs træner Angela Helen Turnwald har siden erklæret sig skyldig i ikke at have formået at skabe en vinder uden ulovlige stoffer i løbet i Christchurch.
Myndighederne har ikke kunnet bevise, hvordan Zipping Sarah har fået de ulovlige stoffer i kroppen, men de ved, at Turnwald stoppede hos en ven med Zipping Sarah og en anden hund på vej til løbet. De har dog ikke kunnet bevise, at dopingen er sket med forsæt.
Sagen er den tredje med hundedoping i det sidste halve år i New Zealand. Derfor er der også taget beslutning om, at man skal gøre mere for at fange disse dopingsyndere.
Hundevæddeløb får ofte negativ omtale. Men som vi tidligere har skrevet om på hunden.dk, så er der stor forskel på, hvordan man håndterer sporten i forskellige lande. Mens præmierne i Danmark er meget små, er de i nogle andre lande meget store, og det gør også, at flere fristes til at snyde eller bruge træningsmetoder, der ikke er sunde for hundene.
Heldigvis er hundevæddeløb en både sund og sjov sport i Danmark. Det kan man blandt andet se på Midtjysk Greyhound Stadion i Bjerringbro, hvor mange hunde nyder at komme og løbe en tur på den ovale bane.
Hundeorganisation har startet en protest mod licens til greyhoundbane i Wales. De er bange for, at en licens vil skabe mange skader og dødsfald blandt hunde
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
Lørdag skinnede solen flot over Midtjysk Greyhound Stadion i Bjerringbro. Klubben havde inviteret til løb for alle racer
Der er noget livgivende i at opleve ting langsomt åbne igen. I søndags var der igen træning på Midtjysk Greyhound Stadion
Fredagsquizzen er klar. Denne gang om den hurtigste hund i klassen
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt