Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Copyright Ridehesten.com
Læs med og bliv klogere på den alsidige border collie. Foto: Tanja Kofoed

Border collien er en intelligent, energisk og hårdtarbejdende hund, som gennem mange generationer er fremavlet til at hyrde store fåreflokke sammen med sin hyrde. Dens forfædre har eksisteret, siden mennesker først begyndte at bruge hunde i arbejdet med at passe får i det, der nu er Storbritannien.

Border collien stammer fra grænseegnene mellem Skotland og England, deraf har den fået sit navn (border for grænse). Her blev hyrdehunden en af de mest værdifulde aktiver, en hyrde kunne have, og de bedste arbejdshunde blev krydset med hinanden.

I 1860 blev scotch sheep dogs vist på et hundeshow, og i 1876 blev hundenes arbejde demonstreret i London på en flok af 100 vilde walisiske får. En artikel i Livestock Journal beskrev tilskuernes forundring over hundenes ivrighed, hvis eneste hjælp og instruktion fra deres ejer var håndsignaler og fløjten.

Mod slutningen af århundredet begyndte fårehyrder at afholde hyrdehundekonkurrencer. Her viste border collien, hvordan den kunne kontrollere og flytte fårene blot ved at stirre på dem.

I 1906 blev The International Sheep Dog Society (ISDS) dannet, og den første stambog blev lavet for den race, der nu havde navnet border collie. Racen blev dog først anerkendt af English Kennel Club i 1976.

Det vides ikke med sikkerhed, hvornår den første border collie ankom til Danmark, men man ved, at der blev importeret trænede border collier til Danmark i starten af 1960’erne. Disse hunde var registreret i ISDS, og i 1986 blev der importeret en border collie-tæve fra Australien, der blev registreret i DKK.

Copyright Ridehesten.com
Pelsen kan være af varierende længde, nærmest silkeagtig med blød underuld. Pelsplejen er overkommelig. Alt efter længden er det klaret med en grundig ugentlig eller månedlig gennembørstning. Ved den langhårede variant kan hårene under poterne og på haserne klippes for ikke at samle for meget snavs.

Border colliens udvikling
I dag er racen i England delt i flere lejre. Der er en hyrdehund/arbejdshund og en udstillingshund. Hyrderne bruger racen til det, som den oprindeligt var beregnet til, nemlig at hyrde fåreflokke. I udstillingsringen er det primært det ydre, der bliver bedømt. Det har været medvirkende til, at udviklingen er gået flere veje, hvad angår udseende og temperament.

Da border collien er så alsidig, har også lydighedsfolk og agilityfolk set racens mange kvaliteter som arbejdshund. Når man vælger denne race, er det fordi man har brug for hyrdehundens arbejdsiver, villighed, motivation, arbejdsglæde og samarbejdsvilje og ikke nødvendigvis den klassiske udstillingstype.

Det betyder, at man i dag kan se mange forskellige typer border collier. Hvor man for år tilbage typisk forbandt racen med en elegant sort/hvid langhåret hund, findes der er i dag et utal af farver, pelslængde, kropsbygning og temperament. Man finder også denne alsidige race indenfor redningshundearbejde, Hoopers, sporarbejde, rally og Nose Work.

Udseende og væremåde
Det er en mellemstor, harmonisk bygget hyrdehund med et kvikt udtryk i ansigtet. Den har opretstående eller halvt rejste ører. Racestandarden siger, at alle farver er tilladt, blot må hvid ikke være dominerende. Border collien findes med moderat langhåret og korhåret pels. En border collie med korrekt pels er nærmest selvrensende. Det vil sige, at den skyer skidt af sig, når den tørrer. De fælder 1-2 gange årligt.

Man mener, at border collien hører til blandt verdens klogeste hunderacer – hvis ikke dén klogeste. Netop derfor egner den sig til stort set alt indenfor hundesport, og man ser den ofte i tv-reklamer. Det er en super intelligent hund, der med den rette opdragelse kan blive den perfekte familiehund med de bedste manerer. Dens høje intelligens betyder også, at den hurtigt kan lære de dårlige manerer lige så godt som de gode. Border collien er også en hurtigløber. Den elsker at løbe stærkt og skal helst have mulighed for at strække ud og løbe frit. Det er ikke en vagthund! Langt de færreste border collier egner sig som vagthunde. De vil give sig til at gø, når der kommer fremmede, men så stopper det som regel der! Den er meget social og elsker at have hele sin flok omkring sig.

Copyright Ridehesten.com
I dag findes border collien i et utal af farver. Foto: Tina Hindsgaul

Hvad er vigtigt at vide, inden man køber hvalp?
Border collien er en energisk hund, der elsker enhver form for aktivitet. Det betyder ikke, at man skal sætte hele sin dag af til at gå ture med den, for desto mere motion den får, desto mere kræver den. Især med en hvalp skal man kun gå korte ture og skåne den for trapper og hård fysisk aktivitet. Til gengæld skal man sørge for at udfordre dens hjerne. Der findes et utal af aktiviteter og legetøj, man kan bruge, hvor hvalpen og den voksne hund skal tænke, og det gør den dejligt træt. Man kan også træne lydighed og tricks med hunden, fra den er helt lille, for det giver en god kontakt mellem hund og fører.

Border collien kan have en lav stresstærskel. Det vil sige, at det er meget let at få den op at køre på et niveau, hvor den ”løber på væggene”. Og det kan være hårdt arbejde at få den ned igen. En border collie, der løber på væggene, er en pest!

Netop derfor skal man være indstillet på at beskæftige hjernen. Dog er det vigtigt at pointere, at for meget stimuli af hvalpen og den voksne hund kan give en stresset og urolig border collie, som vil have svært ved at finde ro.

Copyright Ridehesten.com
Border collien er en højt specialiseret hyrdehund, som kan flytte 100 får med blikket alene. Det er ikke en race for den uerfarne hundeejer. Men er man konsekvent og i stand til at opfylde hundens behov for aktivitet, så er border collien også en glad hund, som trives fint som medlem af en sporty og aktiv familie med lyst til hundesport.

Som beskrevet er border collien en alsidig, intelligent og fantastisk hund, men det findes også i mange variationer. Derfor er det en god idé at tage ud og besøge forskellige opdrættere eller tage til agilitystævner, lydighedsprøver og udstillinger, så man kan danne sig et indtryk af, hvad racen indeholder. En border collie, der ikke bliver stimuleret, kan ofte begynde at ”hyrde” familiens børn, cyklister, jagte biler eller få et dårligt forhold til skygger og lysglimt samt hurtige bevægelser. Den kan i nogle tilfælde begynde at snappe efter børn og voksne, når de ikke reagerer på hundens forsøg på at samle flokken.

Denne adfærd ligger i racens genetiske arv og kan være svær at vænne hunden af med igen, så derfor er det en god idé, hvis man ikke har haft border collie før, at melde sig til hvalpetræning hos en instruktør, der kender til racen, da det altid er bedre at forebygge end at skulle ”helbrede” unoder hos sin hund. Border collien er en race for alle, der har lyst til en aktiv ven, som man skal sætte tid af til dagligt. Så får man til gengæld også en tro følgesvend, der vil gøre alt for én.

Læs også

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Masser af hunde på Store Hestedag

31-08-2012 08:26, af Tine Luther
Store Hestedag samarbejder også i år med Dansk Kennel Klub og deres specialklubber. Det er et meget frugtbart samarbejde, der har medført endnu flere aktiveteter og udstillere af hunde til glæde for hundefolket og de besøgende på Store Hestedag, som løber af stablen i denne weekend på Roskilde Dyrskueplads .

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Over 2250 hunde dyster i Bjerringbro den kommende weekend

13-09-2011 13:45, af Tine Luther
Danskerne er vilde med deres hunde og i weekenden d. 17.-18. september byder Dansk Kennel Klub velkommen til international hundeudstilling. Over 2.250 hunde konkurrerer fordelt over to dage i Bjerringbro.

Sidste tilmelding til Winter Wonder Show i Herning

13-10-2023 12:22, af Anne Cecilie Sohl

Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.

Fortryllende hunde til Winter Wonder Show i Herning

05-11-2024 12:15, af Cecilie Friis Amstrup

I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede. 

Messi brillerede i Vejen

11-06-2016 20:59, af Kasper Larsson
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Den engelske springer spaniel Sieger's Money Talks blev Best in Show.

Årets læserfotos

21-12-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hver måned finder vi månedens læserfoto i Magasinet HUNDEN. Her kan du se alle de ti vinderbilleder fra i år, ligesom du kan se, hvilke tre, vi valgte som årets bedste fotos. Alle billederne er blevet præmieret med gode præmier fra Gilpa
?

Gilpa

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet