AdTab er en tyggetablet til hund og kat mod lopper og flåter. Virkningen holder en måned og tabletterne findes i 3-styks pakninger.
Tabletterne kan anvendes til hvalpe og killinger fra 8 uger og henholdsvis 1,3 og 0,5 kg. Da der ikke er tilstrækkelige data for effektivitet mod flåter hos de yngste katte, anbefales præparatet ikke til flåtbehandling af killinger under 5 måneder.
AdTab findes i 2 forskellige størrelser til kat og 5 forskellige til hund.
Mens hundeloppen sjældent findes i Danmark, er katteloppen udbredt og smitter både hunde og katte. Ud over at forårsage kløe, irritation og i nogle tilfælde allergi, kan katteloppen også overføre bændelorm til dyrene.
Flåter og flåtbårne sygdomme hos dyr og mennesker er et stadig aktuelt emne, og flåterne begynder at være aktive i foråret når temperaturen kommer over 5°C
Ifølge kort over flåters udbredelse fra European Centre for Disease Prevention and Control findes skovflåten i hele Danmark, ligesom engflåten er introduceret til landet. Flåterne kan smitte mennesker og dyr med f.eks. Anaplasma, Borrelia og TBE (Tick Borne Encephalitis, flåtbåren hjernebetændelse)
Parasitterne bliver udsat for det aktive stof i AdTab når de bider og suger blod. Risiko for overførsel af flåtbårne sygdomme kan derfor ikke helt udelukkes.
Kikkertundersøgelser bruges på en lang række af landets dyreklinikker - men hvad en kikkertundersøgelse, hvad bruges den til og hvordan foretages den?
Aarhus Festuge er meget mere end kolde Ceres, Thomas Helmig og De Hviii’e på stadion. Nu er der også gået hund i den traditionsrige festuge
I disse uger kan du på TV 2 FRI følge otte internathundes jagt på et kærligt og blivende hjem. Dyreværnets adfærdsbehandler, Nina Amdi, bestemmer, hvilken af de tre familier som må beholde hundene, fordi det er et program på hundens præmisser
Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse