Mange forældre oplever en tomhed og en stilhed, når børnene sendes ud af huset. Nu kan den stilhed få helt nye dimensioner, hvis man sender sit barn afsted på Bindernæs Efterskole på Lolland. Her kan eleverne nemlig vælge en hundelinje, hvor de kan have deres egen hund med på efterskole. Det skriver tv2.dk.
Det er dog ikke alle hunde, der er egnede til at være efterskolehunde, og derfor skal hundene op til en optagelsesprøve, inden de får lov at følge eleverne ind på skolen. Dumper hunden, eller har man slet ikke en hund, skal man ikke gå i panik. For man kan også låne en hund på skolen.
Efterskoleeleverne får ifølge tv2.dk en bred viden om hunde sammen med deres folkeskole. De bliver blandt andet undervist i hundens anatomi og i sportsgrene som for eksempel agility.
- skal for eksempel lære om anatomi og hundesprog, ja alt, der findes jo ingen begrænsninger, hvad man kan lave med en hund, siger Liselotte Zanotti, der er linjelærer på efterskolen.
- Vi har også lavet en aftale med tolderne nede i Rødbyhavn, så de kører et forløb her hos os, supplerer forstander Finn Pedersen.
Læs meget mere om efterskolen her hos tv2.dk og her på efterskolens hjemmeside
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.
Halloween betyder huse og haver pyntet med græskar, spøgelser og andre skræmmende dekorationer og gader, der vrimler med højrøstede børn (og voksne) i kreative udklædninger. Det kan være en virkelig uhyggelig oplevelse – specielt for hvalpe og unge hunde, advarer hundeekspert. Her får du derfor 13 tip til, hvordan du bedst forbereder din hund på den ”gyselige” højtid
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Det har været en hel forrygende omgang juniorhandling på EDS indtil videre. Der er fundet ni semifinalister og hele fire af dem er danske
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.