Igen fik vi en flot juniorhandlerkonkurrence som start på det spændende program i Store RIng. Feltet for de 10-13 årige bestod af følgende dygtige handlere
Videre fra gruppen gik Sara, Vigga, Zelma og Julie
Feltet for de ældste juniorhandlere bestod af
Og her fik dommer Fabrizio Pistone fra Tyskland sin sag for, da niveauet var så højt, at han ikke kunne vælge de fire, der skulle videre til finalen. Derfor måtte han lave en lille semifinale blandt seks juniorhandlere.
Til sidst endte det med, at Naya, Laura, Malia og Sara gik videre til finalen.
Fabrizio Pistone endte med at sortere alle fra den yngste gruppe fra, da der skulle findes handlere til podieplaceringerne.
Laura kom på fjerdepladsen
Naya blev nummer tre
Malia tog andenpladsen
Og så blev det altså igen Sara, der tog førstepladsen.
Og Fabrizio Pistone var efterfølgende ikke i tvivl om, hvorfor hun vandt:
- Niveauet var generelt rigtig højt, men jeg var ikke i tvivl om, at Sara skulle vinde. Hun har en rigtig god kontakt til sin hund, og hun er opmærksom på hunden og ikke på dommeren. Derudover ved hun en masse om sin race, og hun laver figurerne perfekt rundt i ringen, roste den tyske dommer efterfølgende
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Her får du lidt billeder fra søndagen i Vejen
Billederne fra Vejen er nu på nettet
Lørdagens juniorhandling fik en velkendt vinder, som må siges at have prøvet det før. Sejren kom efter en flot konkurrence
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?