Overraskende vinder i Vejen

18-08-2023 18:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Vejen er slut. Det har været en dejlig dag, som sluttede med en overraskende men yderst fortjent vinder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

De gamle hundehistorikere er nok blevet lidt ekstra grå i hårbunden efter dagens udstilling i Vejen. For hvornår har en japansk hund sidst vundet Best In Show på en dansk udstilling, og hvornår har en papillon taget BIS? De spørgsmål rumsterer nok stadig i de gråsprængte baghoveder, for det var lige præcist, hvad der skete i dag, da Griffin Princess Fantasy Alonso tog titlen som Best In Show. 

Han er ejet af tyske Yvonne Weber og Arei Ukui, og det var en glad Yvonne Weber, der efterfølgende blev hyldet for sejren. 

- Det er da rigtig dejligt at vinde her i Danmark, for jeg har en fornemmelse af, at det ikke er tit, en papillon vinder her, lød det efterfølgende fra Yvonne Weber, der også ved, hvad det er der gør hendes japansk opdrættede hund speciel:

- Han elsker bare at blive udstillet, og det kan man se på ham. Han er altid klar, også når udstillingerne bliver lidt lange. Han har en showy attitude. 

Den attitude havde den danske BIS-dommer Birte Scheel også fået øje på. 

- Han er først og fremmest meget racetypisk, han er fuld af godt humør, og så har han bare et super temperament, fortalte hun efter BIS-finalen, som hun var beæret over at dømme:

- Det er da en stor ære at dømme en BIS-finale som denne. Og så var jeg heldig at have et rigtig flot felt af finalehunde, hvilket gør fornøjelsen endnu større. 

Bedste danske hund blev Bitta Wöhliches og Marianne Thorsens australien shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der kom på en fjerdeplads. 

På tredjepladsen kom den engelske cocker spaniel, Travis Wood Grouse, fra Norge. 

Nummer to blev den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, som også tidligere har gjort sig godt i Danmark.

Læs også

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

10 års jubilæum for DKK's internationale udstilling i Vejen

12-06-2016 15:46, af Kasper Larsson
Der blev spillet for fuld musik inden søndagens finaler. DKK fejrer 10 års jubilæum i Vejen med soundtrack af Vejen Garde.

Udstilling Bornholm: Meget mere end hunde

12-08-2022 10:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvejer du at lægge vejen forbi hundeudstillingen i Rønne, så er det en god ide at have lidt sparepenge med. Der er nemlig masser af fristelser for hundemennesker

Beagle bliver BIS søndag

19-06-2022 16:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en god dag i Vejen er slut. Vejret artede sig noget bedre denne søndag end vejrguderne havde truet med

 

Josefine tog juniorhandlingen fredag

17-06-2022 14:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter endnu en flot juniorhandlerkonkurrence kunne Josefine Jasmin Ephard Lindschouw glæde sig over en endnu en sejr i konkurrencen

Her finder du racerne lørdag

18-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet lørdag i Vejen. Her er en oversigt over, hvor du finder de forskellige racer

Er du klar til årets store hundefest?

31-10-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt

Fredagens BIS blev nok engang smukke Power

17-06-2022 18:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse